17 Ekim Çarşamba , 2018

Daily Archives: Aralık 6, 2017

GENEL KURUL İLANI

OTEL VE KAHVECİLER ODASI BAŞKANLIĞINDAN Odamızın 2018 yılı Olağan Genel Kurulu, 5362 sayılı  Esnaf ve Sanakarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 42’nci maddesi gereğince; 02/01/2018 tarihinde Salı günü, Saat :12 :00’de Atatürk Mahallesi Nerim Tonbul  Cad. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Toplantı Salonu Erzincan adresinde, çoğunluk sağlanamadığı takdirde toplantı 09/01/2018 tarihinde, saat : 12 :00’de Atatürk Mahallesi Nerim Tonbul  Cad. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Toplantı Salonu Erzincan adresinde aşağıdaki gündemi görüşmek üzere toplanacaktır. İlan olunur. OTEL VE KAHVECİLER ODASI Yönetim Kurulu GÜNDEM: 1.Açılış 2.Başkanlık Divanı Teşekkülü 3.Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması 4.Başkanlık Divanına tutanakları imzalama yetkisi verilmesi 5.Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi Denetim kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi 7.Bilanço gelir ve gider hesaplarının okunması ve müzakeresi 8.Bilanço gelir ve gider hesaplarının kabulü veya reddi 9.Yönetim kurulu ve denetim kurulunun ayrı ayrı ibrası Yeni dönem çalışma programı ile bu program içinde yer alacak olan eğitim, teorik ve pratik kurs programları ve tahmini bütçenin görşülmesi, kabulü veya reddi. Aylık ücretlerin, huzr haklarının, yolluk ve konaklama ücretlerinin tespit edilmesi. Dilek ve temenniler Seçimler Kapanış Basın No:15309                       Yayın Tarihi: 06.12.2017

Devamı...

Milletvekili Bayram’dan Taşeronlara Kadro Müjdesi

AK Parti Erzincan Milletvekili Av. Serkan Bayram, taşeron çalışan işçilere verilecek olan kadronun müjdesini verdi. AK Parti Erzincan Milletvekili Av. Serkan Bayram, yazılı bir basın açıklaması yaparak taşeron çalışan işçilere verilecek olan kadronun müjdesini verdi. Milletvekili Serkan Bayram açıklamasında; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunun merakla beklediği taşeron yasasının detaylarını AK Parti grup toplantısında açıkladı. Uzun zamandır çalışanlarımızın en büyük sorunlarından birisi olan taşeron işçi mevzusuda yeni yapılacak düzenlemeyle birlikte geride kalıyor. Bundan sonra Özel sözleşmeli, geçici, bir yıllık, üç yıllık değil, sürekli işçi kadrosuna geçiriyoruz. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından, kamuda çalışan taşeron işçi kardeşlerimiz bundan sonra “Kadrolu işçi” olacak. 4/C kapsamında çalışanları, 4/B kadrosuna alıyoruz. Böylece, 4/C kapsamındaki çalışanlarımızın bu sorununa da bir nokta koyuyoruz. Belediye ve İl Özel İdarelerinde, taşeron olarak çalışan kardeşlerimiz için de yeni bir düzenleme yapıldı, bu kardeşlerimiz, il özel idarelerin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecekler.Mevsimlik çalışan geçici işçi kardeşlerimizde unutulmadı. Yapacağımız düzenleme ile bu işçilerimizin 5 ay 29 güne kadar olan çalışma sürelerini 4 ay kadar daha uzatarak 9 ay 29 güne kadar çıkarıyoruz. İşçinin hakkını her zaman koruyup, gözetleyen, her platformda bunu kararlılıkla dile getiren ve taşeron işçilerimizle ilgili yapılan bu tarihi reformun mimarları olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza, Maliye Bakanımıza ve Bakanlar Kurulumuza milletim ve hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Devamı...

AK Gençlik Afganlı Aileleri Ziyaret Etti

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Merve Aslaner, bir dizi programa katılmak üzere Erzincan’a geldi. Aslaner, ziyaret programı kapsamında Erzincan’da barınan Afganlı Mültecileri ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca Protez yaptırılan Abdullah Shırzad’ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarete AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Merve Aslaner, AK Parti Erzincan Gençlik Kolları İl Başkanı Ahmet Keleş ve gençlik kolları üyeleri katıldı…Gerçekleşen ziyaretlerle ilgili olarak konuşan AK Parti Erzincan Gençlik Kolları İl Başkanı Ahmet Keleş açıklamasında; “Genel Başkan Yardımcımız Sosyal Politikalar Başkanımız Sayın Merve Aslaner ile birlikte Şehrimizde barınan Afganları ziyaret ettik. Gerçekleşen ziyaretlerle ilgili olarak konuşan AK Parti Erzincan Gençlik Kolları İl Başkanı Ahmet Keleş açıklamasında; “Genel Başkan Yardımcımız Sosyal Politikalar Başkanımız Sayın Merve Aslaner ile birlikte Şehrimizde barınan Afganları ziyaret ettik.  Ayağında engeli bulunan ve Sosyal Yardımlaşma Vakfımızca Protez yaptırılan Abdullah Shırzad amcamızı da ziyaret ederek dualarını aldık. Mazlumun duasını alan bu ülkenin ve bu milletin yükselişinin önünde Allah’tan başka hiç bir güç duramayacak. O yüceler yücesi de bizle beraber inşallah” dedi.

Devamı...

Başkan Başsoy, Kadın Hızla Hak Ettiği Yere Doğru İlerliyor

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 5 Aralık Dünya Kadınlar günü dolasıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı. Başsoy yaptığı açıklamasında; “Kadın toplumumuzda bazen cefakâr analardır, bazen tarlalarda işçi. Bazen evindekilerin her kahrını çeken bir sabır taşı bazen de eşinin yoldaşı. Yani toplumumuz kadını her daim ikinci planda kalmaya mahkûm etmiş, hep ezilen, hep kahır çeken, hep yük omuzlayan, taltif edileceği zaman da ancak erkeğin yanında taltif edilen bir varlık olarak görmüştür… Oysaki ” Bizler “Mü’minlerin îmân bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır.” Diyen bir Peygamber’in ashabı olarak, kadınlarımızı baş tacı olarak görmeli her daim el üstünde tutmalıyız. Bizler kadınlarımızı hak ettiği yerde görmek isteriz. Bunun için her şeyi ama her şeyi yapmaya hazırız. Bu güne kadar Erzincan Belediyesi olarak, kadınlarımızın ekonomik özgürlüklerini kazanmaları adına önemli çalışmalar yürütüyoruz. Meslek Edindirme Kurslarımız sayesinde kadınların toplum içerisinde daha üretken hale gelmeleri için çalışıyoruz. Bunlardan maksadımız kadının toplum içerisindeki yerini güçlendirmektir. Hükümetimizin bu konuda birçok çalışması oldu. Kadın hızla hak ettiği yere doğru ilerliyor. Bu gün siyasi arenada ilk kez bu kadar çok kadını görüyor olabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Zaten devletimiz, yüzyılın modern çağdaş ülkesi olarak anılan birçok ülkesinden çok daha önce, Anadolu Kadınına tanınan “Seçme ve Seçilme Hakkı” kadına ve kadın haklarına verdiği önem ve değeri göstermiştir. 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Türkiye, Fransa’dan ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı. Ben bu vesile ile 5 Aralık 1934 tarihinden bu yana Dünya Kadın Hakları günü olarak kutlanan bu anlamlı gün dolayısı ile hayatın bütün yükünü beraber sırtladığımız, sergiledikleri başarılarla bize ilham veren kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83. yıldönümünü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Devamı...

Erzincan Üniversitesi’nde Engelsiz Sanat Günleri Çalıştayı Yapıldı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolasıyla düzenlenen “Engelsiz Sanat Günleri” Çalıştayına Erzincan Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı. İki oturum halinde, 2 ve 3 Aralık 2017 tarihlerinde düzenlenen ve iki gün süren Çalıştaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müşaviri Ayhan Metin, Uludağ Üniversitesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayhan Helvacı, aynı Bölümde Öğr. Gör. Tülay Akgül, Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. A. Burhan Çakıcı,…Psikodramist Odisse Vuçinas, Erzincan Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İ. İbrahim Akkaş, Araştırma Görevlileri Selim Ürgün ve Ülcay Ecenur Avcı ile çeşitli üniversitelerden öğrenciler ve davetliler katıldı. Çalıştay’ın birinci günü saat 10.00’da başlayan ilk oturumunda, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akkaş, ” Engelliliğin Sosyal ve Kültürel Boyutu” başlıklı sunum yaptı. Öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci oturumda ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müşaviri Ayhan Metin, video ve görsel sunum eşliğinde “Engellilerde Erişilebilirliğin önemi” başlıklı sunumunu yaptı. Ardından Doç. Dr. Ayhan Helvacı ve Öğr. Gör. Tülay Akgül tarafından “Herkese Her Yerde Sanat” adlı söyleşi etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte sanatın engellilerin topluma kazandırılmasındaki işlevleri, Engelliliğin sanat için engel oluşturmadığı ve sanatın belirli bir yer ve zamanla sınırlandırılamayacağı gibi konular hakkında görüş alışverişinde bulundu. Daha sonra Psikodramist Odisse Vuçinas eşliğinde engellilik sahne ortamına taşınarak, tekerlik sandalye, koltuk değneği, görme engelli bireyin durumu ve işitme engelli bireyin durumları sahne ortamında canlandırıldı. Çalıştayın ilk günkü son programında ise Başöğretmen salonunda, Engelsiz Yön Sanat Derneği tarafından “Duvar” adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Oyunda, biri madde bağımlısı, diğeri spastik engelli, bir diğeri de sokaklarda yaşayan ve gördüklerinden zorla para almaya çalışan üç kişinin sanatsal faaliyetler sayesinde topluma kazandırılma temaları işlendi. “Engellilerin Toplumsal Hayata Katılımı ve Engelsiz Yaşam” başlıklı “Engelsiz Sanat Günleri” Çalıştayının ikinci günü de iki oturum halinde yapıldı. Katılımın yoğun olduğu ikinci günde de ilk oturumda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müşaviri Ayhan Metin ve Ressam Meryem Düzgünkaya, “Sanat ve Engellilik” konulu bir konferans verdiler. Konferansta Engellilik ve Sanat, Sanatın engelli bireyler üzerine etkileri, Sosyal işlevsellik açısından sanatın engelli bireylere etkileri ve ressam Meryem Düzgünkaya’nın hayatından kesitler aktarıldı. Çalıştayın ikinci günü öğleden sonra oturumunda yeniden sahne alan Psikodramist Odise Vuçina eşliğinde, engellilik bir kez daha sahne ortamına taşınırken, engelli bireylerin karşılaştığı çeşitli sorunlar öğrencilerin de katılımıyla sahnelendi. Ardından tekrar katılımcılarla buluşan Ayhan Metin, bu kez, “Engellilik ve Spor” sunumunu kendi yaşamından örneklerle ve katıldığı atletizm ve yüzme müsabakaları üzerinden katılımcılarla paylaştı.

Devamı...

Sevgi Dolu Bir Ailede Büyümek, Her Çocuğun Hakkıdır

Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Koruyucu Aile birimi tarafından Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü personeline Koruyucu Aile tanıtım etkinliği düzenlendi. Program İl Emniyet Müdürü Bülent Şensoy’un Eşi Şeniz Şensoy başkanlığında, Polis evinde gerçekleştirildi. Koruyucu Aile tanıtım etkinlikleri kapsamında yapılan bilgilendirme toplantısında “Koruyucu Aile ve Kimler Koruyucu Aile Olabilir” konu başlıkları anlatıldı…Koruyucu Aile Nedir?Koruyucu Aile Nedir? Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır.Koruyucu Aile Hizmetinde amaç, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır.Koruyucu aile çocuklara, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur.Koruyucu aile yanına yerleştirilebilen, korunan, tehlikeli ortamlardan uzak tutulan her çocuk sorumluluğu paylaşan herkesin sevinci, başarısı olacaktır.Kimler Koruyucu aile olabilir?Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden herkes koruyucu aile olabilir.TC vatandaşı iseniz                                                        Sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız25-65 Yaşları arasındaysanız                               En az ilkokul mezunu isenizDüzenli gelire sahipsenizÇocuğun öz anne-babası ya da vasisi değilseniz Evli ya da bekâr,  çocuklu ya da çocuksuz herkesKoruyucu aile olmak üzere ikamet ettiği ilde bulunan il müdürlüğüne başvurabilir. Eşlerin birlikte başvurmaları gerekmektedir.             Özellikle çocuğun yakın çevresinde olan akrabalar, komşular ya da aile dostları tercih edilmektedir.            Akrabaların koruyucu aile olmak istemesi halinde yapılacak sosyal inceleme sonucuna göre yaş ve eğitim koşulları değerlendirilmektedir.             Koruyucu aile adaylarının yaşı değerlendirilirken, eşler arasındaki yaş farkının on yaş veya daha az olması halinde yaşı küçük olan eşin yaşı, bunun haricindeki durumlarda eşlerin yaş ortalaması esas alınır. Adayların başvuru ve çocuğun yanlarına yerleştirildiği tarih itibarıyla belirlenen yaş aralığında bulunmaları, çocuğun yaş dönemine uygun davranış gösterebilme becerisi ve çocukla aralarında birebir ebeveyn-çocuk ilişkisi sağlanması esasları göz önünde bulundurulmaktadır.             Uzmanlaşmış koruyucu aile ya da geçici koruyucu aile modellerinde belirtilen başvuru şartlarına ek olarak; yanlarına yerleştirilecek çocuklara yardımcı olabilecek Bakanlıkça belirlenen lisans eğitimi almış veya eşlerden biri en az ilköğretim düzeyinde olmak üzere temel ana-baba eğitimleri, koruyucu aile birinci ve ikinci kademe eğitimlerini almış olmak gerekmektedir.             Koruyucu aile olmak isteyen kişi bekâr ise yerleştirilecek çocuğa diğer ebeveynin yoksunluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olması konusuna özellikle önem verilmektedir.

Devamı...

Erzincan’da Kar Yağışı Bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Erzincan’da Çarşamba ve Perşembe günü kar yağışı bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre Erzincan’da termometreler en düşük sıcaklık olarak -9 dereceyi gösterecek. Erzincan’da bugün hava sıcaklığının en düşük -5 en yüksek ise 2 derece olması bekleniyor. Sıcaklığın geçtiğimiz günlere oranlara düşüşe geçtiği görülürken bugün ve yarın Erzincan’da kar yağışının etkili olması bekleniyor. Yetkililer, vatandaşların ve özellikle araç sürücülerinin beklenen kar yağışı ihtimaline karşı önlemlerini almaları gerektiğini söylediler.

Devamı...

Özer, Biz Bu Provokasyona Asla Yol Vermeyeceğiz

Hayvan Hakları İçin Birleşim Hareketi Başkanı Mehtap Özer, Erzincan Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek Erzincan Orduevi nizamiyesinde yakaladığı kediye işkence yapan asker hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Özer yaptığı açıklamasında; “Dün İstanbul’dan Erzincan’a gelen Hayvan Hakları İçin Birleşim Hareketi Başkanı Mehtap Özer burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Hayvan Hakları Birleşim Hareketi Başkanı Mehtap Özer şu ifadelere yer verdi; “Geçtiğimiz Pazar günü 3. Orduya bağlı olan Ordu evinde çok elim bir ve bizi çok üzen, yaralayan, toplum vicdanını sızlatan bir vaka olduBu vakayı gerçekleştiren kişinin ordu evine bağlı çalışmayan bir er olduğuna kesin kanaatimiz vardı. Bu kişi İstanbul doğumlu olup, çarşı izninde iken 221 promil alkol alıp ordu evinin nizamiye kapısından içeriye girdiğinde alkollü olduğu fark edilip ve kısa sürede komutanlara haber verilerek askerin ordu evine alkollü olarak girdiği bilgisi veriliyor.Bu vakayı gerçekleştiren kişinin ordu evine bağlı çalışmayan bir er olduğuna kesin kanaatimiz vardı. Bu kişi İstanbul doğumlu olup, çarşı izninde iken 221 promil alkol alıp ordu evinin nizamiye kapısından içeriye girdiğinde alkollü olduğu fark edilip ve kısa sürede komutanlara haber verilerek askerin ordu evine alkollü olarak girdiği bilgisi veriliyor.Komutanlar nizamiye kapısına gelene kadar asker küçük bir siyah kediye rastlıyor. Ve bu kedi’ye alkolünde verdiği ve kişinin psikolojik sıkıntılarının da olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kişinin İstanbul’da da madde bağımlısı olduğunu, alkol aldığını tespit ettik. Ve bu askerin nizamiye kapısında küçük kediyi hunharca öldürdüğünü gördük. Yalnız kamuoyunda şöyle bir polemik yaratıldı. Bu erin askeri disiplinde yetişen subay olduğunda ısrarlı bir biçimde polemik ve provokasyon çıkarmaya çalıştılar. Biz bu provokasyona asla yol vermeyeceğiz. Türk askerinin bu olaydan dolayı itibarının zedelenmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.  Araştırmalarımıza göre 6413 Türk Silahlı Kuvvetleri kanunlarının içerisinde disiplin kanunu var. Ve bu disiplin kanununa göre askeriyenin içerisinde yapılan her türlü kanun dışılıklar artık sivil mahkemelerde ele alınıp yargılanıyor. 3. Orduda vazifesini er olarak yapan kişi yaptığı disiplinlik ve orduyu zedeleyecek hareketi Sulh Ceza Mahkemelerinde görülmek üzere Adliye’ye sevk edildi. Kamuoyunda şöyle bir bilgide var. İdari para cezasını Orman Bakanlığımız keser. 5199 hayvanları koruma kanununu Orman Bakanlığı idare eder. 2250 TL’lik para cezasını Orman Bakanlığımız kesti. Bu para cezasını adli yargımız kesmedi bunu belirtmek isterim. Bu adamın yaptığı suç, yaptığı kanun dışılık hala hazırda yargıda işlem görüyor. Bu şahıs Sulh Ceza Mahkemelerinde yargılanacaktır. Kendini bu vakada sorumlu hisseden her birey bu askerden münferiden ayrı ayrı davacı olmalarını rica ediyorum” dedi.

Devamı...

Watch Dragon ball super