21 Kasım Çarşamba , 2018

Daily Archives: Ocak 8, 2018

Sulama Desteğinde Son Gün 1 Mart  

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi hakkında uygulama rehberi yayınlandı. Söz konusu destek ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada; “Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkındaki 2017/48 Nolu Tebliğ 07.12.2017 tarih ve 30263 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Destekleme konuları; Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması, Tamburlu sulama sistemi kurulması, Güneş enerjili sulama sistemi kurulması. Tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılması, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyini yükseltilmesi amaçlanmakta. Çiftçilerimiz Müracaatlarını 01.01.2018 tarihi itibarıyla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğüne (Ek Bina) yapabilirler. Müracaat süresi 60 gün olup 01 Mart 2018 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. Su ve Toprak Analizi yapılması, Sulama Projesinin hazırlanması gibi süreçlerin zaman alması nedeniyle müracaatların son haftaya bırakılmaması önem arz etmektedir. Başvuru sahipleri; 1-)Bakanlık tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmalıdır. 2-) Gerçek ve Tüzel Kişiler müracaat edebilir. Tüzel kişilikler için ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartı ile tüzel kişilik olarak başvurabilir. 3-)Sulama kooperatifleri, tarımsal kalkınma kooperatifleri, tarım kredi kooperatifleri ve sulama birlikleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden on yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler. Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, belirlenen tutarın KDV hariç %50’si hibe yoluyla verilecek olup toplam tutar (KDV hariç) 1.000.000.-TL’yi geçmeyecektir. Bedelin aşan kısmı yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Devamı...

Genç Nida Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Final Yarışması Yapıldı

TOBB Binali Yıldırım Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Koordinatörlüğünde Genç Nida Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Final yarışması yapıldı. Yarışmaya katılan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün konuşmasında; “Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün her yıl yapmış olduğu çalışma neticesinde Kur’an-ı Kerim-i Güzel okuma yarışması tertip edilmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu yarışmada bizleri yalnız bırakmayan Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi akademisyenlerine, Müftülükten katılan jüri üyelerimize teşekkür ederim. Kur’an-ı Kerim insan ve insanlığı yücelten bir kitaptır. Nice toplulukları, nice medeniyetleri yüceltmiştir. Bizimde Kur’an-ı Kerim’e karşı olan görevlerimiz var, bizlerde onu yerine getirmeliyiz. Okuyup, verdiği mesajı iyi anlamalıyız” dedi. Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi, TOBB Binali Yıldırım Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kemah Sultanmelik Çok Programlı Anadolu Lisesi, Tercan Şehit Recep Gündüz Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Refahiye Anadolu İmam Hatip Lisesinin katıldığı Genç Nida Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Final yarışmasında TOBB Binali Yıldırım Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Kader Taş il birincisi oldu. Ayrıca Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve TOBB Binali Yıldırım Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin katıldığı Genç Nida Hafızlık Final yarışmasında Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sadakat Akamova il birincisi oldu.

Devamı...

Bakan Eroğlu, Erzincan Muhteşem Bir Şehir Haline Geldi

Orman ve Su İşleri Bakanı Dr. Veysel Eroğlu, Irak’ın kuzeyinde şehit olan sözleşmeli er Adem Akpınar’ın için düzenlenen cenaze törenine katılmak üzere Erzincan’a geldi. Irak’ın kuzeyinde şehit olan sözleşmeli er Adem Akpınar’ın Erzincan’da düzenlenen cenaze törenine katılmak üzere gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Erzincan Valiliğini ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Eroğlu, ardından Valilik makamında Erzincan Valisi Ali Arslantaş’tan brifing aldı. Yapılan görüşme sonrası Erzincan Valiliği önünde basın açıklamasında bulunan Orman Ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şehit er Adem Akpınar’a, Allah’tan rahmet dileyerek, şehitlerimiz baş tacı olduğunu ve şehit ailelerinin 80 milyonun ailesi durumunda olduğunu kaydetti. Konuşmasının devamında Erzincan’da yürütülen çalışmalara değinen Orman Ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Valilik ziyaretimizde projeler hakkında bir çalışma yaptık. Burada hasretle beklenen Vasgirt Deresi var. Vasgirt Deresinin muhteşem bir şekilde yapılabilmesi için gayret gösteriyoruz. Projeler üzerinde incelemeler yaptık. Sayın Başbakanımıza da geçen hafta götürüp gösterdim. Oda çok beğendi. Bunun dışında Dumanlı Tabiat Parkı ile alakalı muhteşem bir proje hazırladık. Bundan 15 gün önce Sayın Başbakanımıza göstermiştim. Beğenmediği yerleri değiştirdik. Tekrardan Erzincan da ki protokolümüzle ele aldık. Turna Çayırı barajı Erzincan’ın içme suyu ihtiyacını da karşılayacak. Ballı barajı projesini de önümüzdeki yıl yatırım programı içerisine koyacağız inşallah. Bu baraj sayesinde Erzincan ovasının bir kısmını cazibe ile sulayacak. Akbulut Sulama Birliği’nden sıkıntılar vardı. Onu fesih ettik, Özel İdare’ye devrettik. Çiftçimizin mağdur olmaması için de biz her türlü desteği vereceğiz. 7 tane baraj var. Onların biran önce bitirilmesi talimatını verdik. Erzincan muhteşem bir şehir haline geldi. Yıldızı parlak. Ben Valimizin Özel İdare marifetiyle yaptığı çalışmaları gördüm. Hakikaten gurur duydum. Kendisine teşekkür ediyorum “diye konuştu.

Devamı...

Erzincan Şehidini Son Yolculuğuna Uğurladı

Irak’ın kuzeyindeki 05.01.2018 tarihinde Türkiye sınırına yakın Kaniraş bölgesinde yürütülen Şehit Piyade Uzman Çavuş Gökhan Kurak operasyonunda şehit olan Erzincanlı Piyade Sözleşmeli Er Adem Akpınar son yolculuğuna uğurlandı. Irak’ın kuzeyindeki Türkiye sınırına yakın Kaniraş bölgesinde yürütülen operasyonunda şehit olan hemşehrimiz Piyade Sözleşmeli Er Adem Akpınar memleketi Erzincan’da son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Sözleşmeli Er Adem Akpınar’ın, Terzibaba Camii’nde düzenlenen cenaze törenine, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, polis ve askeri erkan ile şehidin yakınları ve binlerce vatandaş katıldı. Terzibaba Camii’nde öğlen namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından şehidimizin naaşı salavat ve tekbirler eşliğinde tören mangasınca ve vatandaşların tekbirleri eşliğinde bir süre omuzlarda taşınarak cenaze nakil aracına konuldu. Şehit Piyade Sözleşmeli Er Adem Akpınar’ın naaşı protokol mensuplarınca selamlanmasının ardından şehitlikte okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti eşliğinde toprağa verildi. Defin işlemlerinin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Şehit Piyade Sözleşmeli Er Adem Akpınar’ın tabutuna sarılı Ay yıldızlı Türk Bayrağını Şehit babası Kenan Akpınar ve Eşi Begüm Akpınar teslim ederek, taziye ve sabır dileklerini iletti. Şehitlikteki defin töreninin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr.  Veysel Eroğlu, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, ve beraberindeki protokol mensupları şehidimizin baba ocağına giderek, ailesine ve sevenlerine sabır temennisinde bulundular.

Devamı...

Watch Dragon ball super