21 Kasım Çarşamba , 2018

Daily Archives: Ocak 14, 2018

Sera Yatırımları Devam Ediyor

Son yıllarda Erzincan’da gelişmeye başlayan seracılık sektöründe yatırımlar devam ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Ekonomik Yatırımlar 11. Etap bitkisel üretime yönelik yüksek plastik tünel projesi kapsamında yeni bir sera daha Erzincan’da faaliyete geçirildi. Merkeze bağlı Yeniköy’de Emre Tahtalı tarafından kurulan sera 13.400 m² arazi üzerinde kuruldu. KKYDP Programı kapsamında kurulan seraya Tarım Bakanlığı %50 oranında hibe desteği sağladı. Bakanlıktan sağlanan 250 bin TL’lik hibe desteği ile birlikte seranın toplam maliyeti 500 bin lirayı geçti. Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, Yeniköy’de kurulan sera işletmesine ziyarette bulundu. İşletmeyi kuran Emre Tahtalı’ya tarıma yaptıkları yatırımdan dolayı teşekkür eden İl Müdürü Şahin, Erzincan’da seracılığın gelişmeye müsait bir sektör olduğunu kaydederek bu alandaki yatırımların artmasını dilediklerini söyledi. Sebzecilik ve seracılığın Erzincan için son derece uygun bir sektör olduğunu vurgulayan İl Müdürü Şahin, özellikle gençlerin bu sektörlerde yatırım yapmasının Erzincan tarımının geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Erzincanlı gençlerin Tarım Bakanlığının uyguladığı hibe ve destekleme modellerini en iyi şekilde değerlendirmelerini isteyen Murat Şahin, ‘tarım geleceğin sektörüdür. Uzun vadede tarım sektörü en iyi yatırım araçlarından biridir’ diye konuştu. Yeniköy’de sera kuran Emre Tahtalı ise desteklerinden dolayı Tarım Bakanlığına ve İl Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

Devamı...

Melikşah İlkokulu Öğrencilerinden Anlamlı Proje

Erzincan Melikşah İlkokulunda 2-B sınıfı öğrencileri örnek bir etkinliğe imza atarak, merhamet, paylaşım, sevgi ve saygı duygusunu ön plana çıkarmaya çalıştılar.   Erzincan Melikşah İlkokulunda 2-B sınıfı öğrencileri “Aşım İşim Yetim Kardeşim” projesi ile tutum, yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla grup çalışması yaparak, ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunmaya çalıştılar. Yapılan etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Melikşah İlkokulu 2-B Sınıf Öğretmeni Arzu Felekoğlu; “Hayrın en güzeli gizli yapılanıdır. Bizim ki sadece ders etkinliği, paylaşım, dayanışma, grup çalışması ve merhamet duygusunu aşılamak. Bir grup öğrencim Türk Malları Haftası dolayısıyla hem tutum, yatırım, hem de projemiz gereği satış yapacaklar. Kazandıkları parayı da “Aşım İşim Yetim Kardeşim ” etkinliği adı altında kumbaraya atacaklar. Toplanan paralar ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak amacıyla kullanılacak. Bu proje ile hem yaparak yaşayarak öğrenme,  hem de bir yetim kardeş edinmeyi hedefledik. Aynı zamanda öğrencilerimize paylaşım şefkat ve merhamet gibi değerleri kazandırmak istedik. Bu projemiz öğrencilerimizin bu yaşta yardımseverlik, grup çalışmaları ve dayanışma konularında bilinçli bireyler olmaları açısından büyük katkı sağlayacak ve ikinci dönemde de bu proje devam edecek” dedi.

Devamı...

Her Veli Bir Öğretmendir

  Erzincan’da özel eğitimin niteliğinin arttırılması amacıyla, okullarda destek eğitim odalarında ve özel eğitim sınıflarında görev yapan öğretmenlere ve okul müdürlerine yönelik bilgilendirme toplantısı Erzincan Lisesi konferans salonunda yapıldı. Cumhuriyet Ortaokulu tarafından hazırlanan “Her Veli Bir Öğretmendir Projesi” hakkında bilgi veren İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün açıklamasında; “Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere yönelik okullarda yapılması gereken çalışmalara değinerek bu yıl özel eğitim alanında ilde yapılması planlanan çalışmaları ve bu yıl ikinci dönem itibariyle kaynaştırma uygulamalarıyla okullarda akranlarıyla birlikte eğitimlerine devam eden özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere yönelik başlatılan bir proje olduğunu söyledi. Her ilde olduğu gibi ilimizde de özel eğitime ihtiyacı olan insanlar bulunmaktadır. “Herkese İhtiyacı Olan Eğitim” sloganımızdan yola çıkarak bunlara neler verebiliriz. Her hastaya nasıl ki aynı ilaç verilmiyorsa, hastalığına görev ilaç veriliyorsa biz de herkese ihtiyacı olan eğitimi vermeliyiz. 0-17 yaş arasında 857 özel eğitime ihtiyacı olan öğrencimiz var. Bunlar eğitimlerini bizden alıyorlar. Bakanlığımız bunlar için kaynaştırma ve bütünleştirme eğitimini uygulamaktadır. Kaynaştırmadaki amaç öğrencilerimizin akranlarıyla eğitimlerini devam ettirmektir. Bütünleştirmede ise çocuğu okula değil, okulu çocuğa uydurmaktır. Bu çocuklarımızı kenara itmek yerine eğitimlerine çok önem vereceğiz, bu konuda en büyük görev onların eğitimini veren sizlere düşmektedir dedi.  

Devamı...

Başsoy, Yaklaşık Dört Yıldır Yedi Gün Yirmi Dört Saat Hizmet Vermeye Devam Ediyoruz

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Erzincan’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. Başkan Başsoy, etkinlikte görev yaptığı süre içerisinde yapılan çalışmaları değerlendirdi.   Erzincan Belediyesi sosyal tesislerinde gerçekleştirilen yemeğe Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’un yanı sıra, Erzincan Gazeteciler Cemiyet Başkanı Barış Yalçınkaya ve birçok basın temsilcisi katıldı.  Yemek sonrasında konuşan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy yaptığı açıklamasında “Yaklaşık dört yıldır yedi gün yirmi dört saat hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu güne kadar şehrimizde 300km içme suyu hattı değiştirmesi 20km kanalizasyon, 20km yağmur suyu hattı, 12km içme suyu ishale hattının değiştirilmesi, İtfaiye binasının yenilenmesi, Jeotermal kaplıcaların yenilenmesi, yeni bir kreşin inşası, 15 Park, 10 adet Muhtar Evi, Ekşisu mesire alanın yenilenmesi bütün bunların yanında asfalt kaldırım çalışmaları gibi birçok çalışma gerçekleştirdik. Bunları sizlerde yakinen görüyorsunuz. Belediyemizin sizlere vaat ettiği projelerin bedele 600 Milyon TL. Önümüzdeki yıl daha büyük projelerin temellerini atacağız. Bu projelerin bazılarını devlet bütcesinden bazıları belediye bütcesinden karşılanacak. Bunlardan ilki Aksu deresi projesi bu projeyle şehrimize saniyede 750 litre su gelecek, suyun fazlasını sulama suyu olarak kullanacağız. Şu anda kullandığımız suyun maliyeti 5 Milyon TL. artık bu parayı ödemeyeceğiz. Arıca bu projeyle elektrik de üreteceğiz. İkinci projemiz tramvay projesi inşallah 2018 yılında temellerini atacağız. Üçüncü projemiz Cumartesi Pazarı projesi 2018 de temellerini atacağımız projenin 4 katlı olacak iki katı otopark olacak 3. Kat Pazar alanı dördüncü katı kafeterya olacak. Ayrıca hemşehrilerimizin isteği üzerine şehir hastanesinin temellerini atıyoruz. Eski Devlet Hastanesi yerleşkesine yapılacak olan şehir hastanesinin zemin katında bir de otoparkı olacak böylece hemşehrilerimiz hastane bölgesinde park sorunu yaşamayacak  hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

Devamı...

Öğrencilere “Vatan Ortak Değerimiz, Bugün Dünden Daha Güçlüyüz” Konferansı

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Değerler Eğitimi kapsamında “Vatan Ortak Değerimiz, Bugün Dünden Daha Güçlüyüz” konulu konferans için Erzincan’a gelen Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, öğrencilerle buluştu. Erzincan da düzenlenen konferans öncesi Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar ve beraberindeki Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ı makamında ziyaret ederek, bir süre görüştüler. Vali Arslantaş, ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, teşekkürlerini iletti. Gerçekleştirilen ziyaretin ardından konferansa geçildi. Erzincan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından organize edilen konferansa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Vali Yardımcısı Fatih Acar, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, okul müdürleri, öğretmenler ve çeşitli okullardan çok sayıda öğrenci katıldı. Erzincan Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar konuşmasında, 15 Temmuz şehitleri sayesinde hayat kurduğumuzu ve o şehitler sayesinde başımız dik gezebildiğimizi belirterek, 250 şehidin yüzü suyu hürmetine Türkiye’nin,  diğer ülkelerin durumuna düşmediğini kaydetti. Konuşmasında, ölüme yürümenin kolay olmadığının altını çizen Yarar, bir tankın önünde durmanın zor bir cesaret gerektirdiğine dikkat çekti Mete Yarar konuşmasının devamında, Türkiye’nin, dünyanın 17’inci büyük ekonomisi olduğunu fakat satın alma ve diğer faktörler göz önünde bulundurulduğunda dünyanın 13’üncü ekonomisine sahip olunduğunu, silahlı kuvvetler olarak ise dünyanın ilk 8 ülkesi içerisinde olunduğunu, eğitim, genç nüfus ve diğer oranlara bakıldığında ise Türkiye’nin dünyanın ilk 10’unda yer alan ülke olduğunu bu sebeple potansiyel anlamında Türkiye liderliğinin buradan geldiğini belirtti. Mete Yarar öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ileriye gidebilmesi için genç nesillerin kendilerini çok iyi yetiştirmeleri gerektiğini savunarak, 15 Temmuz da gösterilen mücadelenin henüz daha bitmediğini, dik durulmasını gerektiğini söyledi. Ülkelerin artık toprak almadığını değerlendiren Mete Yarar, ülkelerin toprak alarak değil, gönül alarak büyüdüklerini kaydettiği konuşmasında; “ Ne kadar çok gönüle hitap edebilirsen, ne onların güvenini kazanabilirsen o kadar büyürsün. Asıl stratejik önem toprak parçasının büyüklüğü değil, nerde olduğu değil, sana nasıl verildiği hangi şartla verildiğidir.” diye konuştu.

Devamı...

Watch Dragon ball super