21 Kasım Çarşamba , 2018

Daily Archives: Şubat 8, 2018

Okuryazarlık Seferberliği Başlatıldı 

 Haber: Eren Varlı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi hanımefendi Emine Erdoğan himayelerinde yurt genelinde “Okuryazarlık Seferberliği” başlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi hanımefendi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan Okuryazarlık Seferberliği kapsamında Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tüm okullarda çalışmalar başladı.  Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün açıklamasında; Sayın Cumhurbaşkanımız ve Eşi Hanımefendinin Himayelerinde başlatılan Okuryazarlık Seferberliğini Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerimiz Halk Eğitimi Merkezleri ve Okullarımız vasıtasıyla tüm ilimizde başlatmış bulunmaktayız. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün okuryazarlık seferberliği konulu 05.02.2018 tarih ve 2018/4 sayılı Genelge’sinin hemen ardından Millî Eğitim Müdürlüklerimize bağlı tüm okul ve kurumlarımızla bütün imkânlarımızla destek vermeye devam ediyoruz. Bu hususta vatandaşımızın da konuyla ilgili olan destekleri tabi ki oldukça önemli, kampanyaya destek vermek isteyen duyarlı vatandaşlarımızın Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitimi Merkezinin0446 214 15 62 numaralı telefonundan iletişime geçerek okuma-yazma öğrenmek isteyen kişilerin isim ve iletişim bilgilerini paylaşmaları yeterli olacaktır. Kursların 05.03.2018 tarihinde başlayıp en geç 11.05.2018 tarihinde tamamlanacak şekilde planlaması yapılacaktır. Ayrıca Okuma-Yazma Kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlerin sertifika töreni ile belgelerinin dağıtımının yapılması planlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Devamı...

Başkan Başsoy, Hastaları Unutmadı

  Haber: Murat Keleş   Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatan hastaları ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.   Tek tek hastalarla ilgilenen Başkan Başsoy “Bu güne kadar hemşehrilerimizin iyi günlerinde de kötü günlerinde de yanlarında olmaya gayret ettik. Allah hastalarımıza en kısa zamanda şifa vererek sevdikleriyle birlikte olmalarını nasip etsin. ” dedi.   Hastane ortamında hatırlandıkları için çok memnun olan hastalar ve hasta yakınları, böyle bir ziyaretin kendilerine moral verdiğini ifade ederek başkan Başsoy’a teşekkürlerini ilettiler.

Devamı...

Üniversite Öğrencisinin “Ağlatan Şehit Mektubu” Gururu

Erzincanlı üniversite öğrencisi Hümeyra Şeyda Özdem, çocukken bir programda asker üniforması giyip okuduğu “Ağlatan Şehit Mektubu” şiirini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisinden de bahsederek okumasından gurur duyduğunu söyledi. Erzincan Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi Hümeyra Şeyda Özdem (21), 2007 yılında 4. sınıf öğrencisi iken kentte düzenlenen Çanakkale Zaferi konulu bir programda asker üniforması giyip şehitler için yazılan “Ağlatan Şehit Mektubu” isimli şiiri, gözyaşları içinde okuduğunu aktardı. Amcası Asım Özden’in 1986 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, başka bir amcasının oğlu Metin Özdem’in de 1996 yılında Muş’da şehit olması sebebiyle şehitler konusunda hassas olduklarını anlatan Hümeyra Şeyda Özdem, bu nedenle şiiri duygu dolu okuduğunu belirtti. Genç kız, 10 yıl sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinden bahsedip aynı şiiri okuduğunu dile getirerek, şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın, AK Parti Grup Toplantısında beni dile getirmesinden çok onur duydum. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü okuyorum, inşallah ileride kaymakam ve vali olmayı düşünüyorum. Cumhurbaşkanım Erdoğan uygun görürse onunla görüşüp, birlikte bu şiiri okumayı çok isterim.” “Ağlatan Şehit Mektubu” “Ağlatan Şehit Mektubu” şiiri şu dizelerden oluşuyor: “Oğlun şehit çatma kaşını anne Metin ol da dik tut başını anne Gel öp kokla mezar taşımı anne Akıtma gözünden yaşını anne Olsa da bu dünyada gönlün ezik Eğilme kimseye tut başını dik Bu duygular bizim için tanıdık bildik Akıtma gözünden yaşını anne Ölüm vaktin gelsin kavuşacağız Al bayrak altında buluşacağız Mahşerde birleşip sarılacağız Akıtma gözünden yaşını anne”

Devamı...

Erzincan’da 42 Kaçak Göçmen Yakalandı

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yurda yasa dışı yollardan girdikleri tespit edilen yabancı uyruklu 42 kaçak göçmen yakalandı. Erzincan-Erzurum kara yolunun Üzümlü ilçesi Balaban Sarıkaya köyü mevkisinde, gece saatlerinde kalabalık grubun yol kenarında yürüdüğünü gören Üzümlü İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, şahısları durdurarak kimlik kontrolü yaptı. Kontrolde, Afganistan, Pakistan ve Bangladeş uyruklu oldukları ve yurda kaçak girdikleri belirlenen 42 kişi yakalandı. Kaçak göçmenler, Üzümlü Belediyesince tahsis edilen bir otobüs ile İlçe Jandarma Komutanlığına getirildi. Ardından Üzümlü Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen yabancı uyruklular, kent merkezindeki bir spor salonuna götürüldü. Kaçak göçmenlerden Afganistan uyruklu Cemşit Niyazi, ilçeye geldikleri minibüsün şoförünün kendilerini yolda bırakarak kaçtığını belirterek, “İran üzerinden gelip İstanbul’a çalışmak için gidiyoruz. Minibüs şoförü, ‘Polis arabası geliyor, siz yürüyerek devam edin, ben sizi polis geçtikten sonra tekrar alırım.’ diyerek bizi yol kenarına terk etti.” dedi. Niyazi, daha sonra jandarmanın kendilerini yakaladığını anlatarak, “Jandarma bizi sıcak yere getirip çorba ve ekmek verip karnımızı doyurdu.” diye konuştu. Kaynak: AA

Devamı...

Erzincan’da Hastaneler Arası Video Konferans Sistemi Kuruldu

Haber: Eren Varlı Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Polikliniği ile Refahiye, Tercan ve İliç ilçelerinde ki hastane acil servis ve poliklinikleri arasında video konferans sistemi kuruldu. Kurulan sistemin açılışı dün Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Sağlık İl Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Hirik, Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız ve Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahdet Gül’ün katılımıyla gerçekleştirildi. Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Polikliniği’nde gerçekleştirilen açılışta sistemin denemesi ilçe hastaneleri polikliniklerine bağlanılarak denendi. Video konferans sistemi hakkında konuşan Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız açıklamasında; “Bu ağ sayesinde ilçe hastanelerimizin acil, yataklı servislerinde, polikliniklerinde burada ki hekim arkadaşlarımız bir hasta değerlendirmek istedikleri vakit video tele konferans sistemiyle hastanemize bağlanarak bizim hastanemizde ki uzman doktorlarımız doçentlerimize bu hastayı danışacaklar. Biz hastalarımızı Erzincan Merkez’e getirmeden orada şifa bulabilmelerini sağlayacağız. Bu sistem neden ihtiyaç duyduk? Şuanda 200’e yakın hocamız uzman doktorumuz şuanda hastanemizde kadromuzda mevcut. Biz bu uygulamayla her bir ilçemize 200 tane uzman doktor göndermiş oluyoruz. Orada ki arkadaşlarımızı başkalarını değerlendirirken 200 tane hekimin gözüyle değerlendirmelerine yardımcı oluyoruz. 2017 yılında bin 875 tane, ilçelerimizden merkezimize ambulans sevki olmuş. Yaklaşık bin 400 kadarı bunların hastanemizde yatarak tedavi edilmiş” diyerek ilçelerden yapılan nakillerin sayısının minimuma indirmeyi hedeflediklerini belirtip sistemin 7-24 hizmet vereceğinin müjdesini verdi. Daha sonra konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise; “Hastanenin kendi işleyişi içerisinde edindiği kurumsal tecrübe ile burada hastayı kimin görmesi gerekiyorsa arkadaşlarımız bunu edindikleri kurumsal tecrübe ile ortaya koyacaklar. Bu yöntemle bütün ilçe hastanelerimizi Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin birer polikliniği haline de getirmiş oluyoruz. Her ilçemize 200 kadar uzman hekim tayin etmiş oluyoruz. İlçe ziyaretlerimiz esnasında bundan vatandaşlarımız muzdaripti. Orda ki derdine doktorlarımızın derdine deva bulamayacaklarını düşündükleri için buraya gelmeden önce bir kez daha doktorlarımız görecekler. Bu hasta mahremiyetinin saklanması açısından da burada ki kayıtlar 6 ay kadar kayıt altında tutulacaklar” diyerek sistemin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Devamı...

DERDİ ERZİNCAN OLANIN KAZANCI DA ERZİNCAN OLUR

  Derdi Erzincan olanın kazancı da Erzincan olur. O dertle yola çıkıp o derdin yükünü sırtlayanların çıkınlarında bugün olmazsa yarın elbette minnet, rahmet ve hayır gibi lütuflar olacaktır. Hem Rabbin nazarında hem de bu şehrin vefakâr ve cefakâr insanlarının nazarında. Önceki gün ziyaretime Erzincan Vali Yardımcısı Sayın Yaşar Kemal Yılmaz, Erzincan Kültür Ve Turizm İl Müdürü Sayın Arda Heb geldiler. Gelirken de boş gelmediler tabi ki: Erzincan ve Türküleri kitaplarıyla geldiler. İşte ilk cümlelerimde kastettiğim tam da buydu. Erzincan ve kültürüne hizmet anlamında kıymetli bir çalışma. Şehre ait ve geleceğe miras bırakılabilecek mühim eserler bunlar. Valiliğimizin ve ilgili müdürlüğümüzün bu anlamda ciddi çalışmaları olduğunu biliyorum. Hasta olmam, matbaa ve gazeteden uzak kalmam gönlümdekilerden ve aklımdakilerden uzak kalmama elbette engel ve bahane değil. Bu yüzden yazmak zorlasa da Erzincan sevgisi daima ağır basıyor. Yazmamak, dile getirmemek sanki can şehre haksızlık etmek gibi geliyor bana. Erzincan sevdamızın terennümü türkülerimizdeki acı, özlem, ayrılık, gurbet ve umut gibi çoğalacak nice kaynak eserlerin basılması dilek ve temennilerimiz aynı zamanda duamız olsun. Bu vesile ile nazik ziyaretleri için sayın Yaşar Kemal Yılmaz ve Arda Heb’e teşekkür ederken, hatırlanmak güzel şey diyor; onların da hizmetleri ve eserleriyle hatırlanmaları dilek ve temennileriyle yazımı noktalıyorum. Vesselâm!

Devamı...

Watch Dragon ball super