21 Kasım Çarşamba , 2018

Daily Archives: Şubat 9, 2018

Kamyon Kasasında 178 Kaçak Göçmen Yakalandı 

Erzincan’da polis ekiplerinin durdurduğu bir kamyonun kasasında yabancı uyruklu 3’ü çocuk 178 kaçak göçmen yakalandı. Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kaçakçılık olaylarını önlemek ve suça karışanları yakalamak amacıyla Erzincan-Erzurum kara yolunda yaptığı yol uygulaması sırasında daha önce hayvan sevkiyatı için kullanıldığı tespit edilen Nevzat S. yönetimindeki kamyonu durdurdu. Kamyonda arama yapan ekipler, hayvan sevkiyatında kullanıldığı için 2 katlı olarak düzenlenen kasada Afganistan ve Pakistan uyruklu 3’ü çocuk 178 kaçak göçmeni yakaladı. Araçtan indirilen yabancı uyruklular, polislerce çağrılan otobüslere konularak kimliklerinin tespit edilmesi amacıyla Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ait spor salonuna götürüldü. Bu kişilerin daha sonra işlemleri için Erzincan Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edileceği belirtildi. Kamyon sürücüsü Nevzat S. de gözaltına alınarak emniyet müdürlüğüne götürüldü. Kaçak göçmenlerin İran üzerinden yasal olmayan yollarla Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine gelip para vererek anlaştıkları Nevzat S. tarafından İstanbul’a götürülmek üzere yola çıkartıldığı öğrenildi.  Kaynak: AA

Devamı...

Doğu Anadolu’da Kayağın Yeni Adresi: Ergan Dağı

Erzincan’da bulunan Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi, doğal pistleri ve gece kayağı imkânı ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin parlayan yeni kayak merkezi olarak adından söz ettiriyor. Ergan Dağı’nda 5 yıl önce hizmete açılan ve yeni olmasına rağmen her yıl yurt içi ile yurt dışından binlerce kayakseveri ağırlayan kayak merkezi, doğal güzellikleri ve doğasıyla da ziyaretçilerine eşsiz güzellikte kayak imkânı sunuyor. Kent merkezine 12 kilometre uzaklıkta ve havalimanına 13 dakika mesafede bulunan kayak merkezi, ulaşım kolaylığıyla da dikkati çekiyor. Uzunlukları bin 363 ile 2 bin 500 kilometre arasında değişen ve farklı zorluk derecesine sahip 4 pistiyle de ziyaretçilerin ilgisini çeken kayak merkezinin toplam pist uzunluğu yaklaşık 12 kilometre. – Gece kayak yapma imkânı Munzur sıradağlarının eteklerinde bulunan 2 bin 970 metre yüksekliğindeki kış sporları merkezinde, saatte 2 bin 700 kişi taşıma kapasiteli yeni teknoloji telesiyej sistemi ve saatte bin kişi taşıma kapasiteli teleferik sistemi bulunuyor. Ziyaretçilerine Ardıçlı Gölü kenarında doyumsuz bir tatil fırsatı sunan kayak merkezinde vatandaşların çay, kahve ve yemek ile önemli ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal tesisler de yer alıyor. Erzincan’a kışın tatile gelmek isteyenlerin konaklama ihtiyaçları, kent merkezindeki 1’i 5, 4’ü 4 yıldızlı farklı özellikteki çok sayıda otel, apart ve misafirhane ile karşılanıyor. Bu yıl yapılan ışıklandırma sistemiyle kayak severlere gece kayağı yapma imkânı sunulan kayak merkezini geçen yıl 100 binin üzerinde kişi ziyaret etti. – Kayak merkezi kentin hemen yanı başında Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin ortaklaşa çalışmasıyla Ergan Dağı’nın kış sporlarının yapılabildiği alan haline getirildiğini ifade etti. Kayak merkezine ulaşımın kolaylığına işaret eden Arslantaş, şunları aktardı: “Kayak merkezi şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta ve araçla ulaşım yaklaşık 7-8 dakikada sürüyor. Ergan, Türkiye’deki ender yerlerden bir tanesi. Kış sezonunun sıcak geçmesinden dolayı sezon açılışı biraz geç kalsa da kayak merkezimiz şu an faaliyetlerine son sürat devam ediyor. Burada gelen misafirlerimiz gondol sahasında araçlarını park ettikten sonra Ardıçlı Gölü alanına kadar gondol ile geliyor. Buradan sonra profesyonel eğitmenlerimiz ilk defa kayak yapacaklara eğitim veriyor. Burada kayak kiralanacak alanlar bulunmakta ve günübirlik tesislerimiz çalışıyor.” Arslantaş, bu yıl pistlerde yapılan ışıklandırmayla gece de kayak yapma imkânının bulunduğunu belirterek, “Burada saat 17.00’dan sonra ışıklandırmayla 24.00’a kadar kayak yapılabilmek mümkün.” diye konuştu. Kaynak: AA  

Devamı...

Belediye Kreşinde Sona Yaklaşıldı

Haber: Eren Varlı Erzincan Belediyesi tarafından 3-6 yaş arası yaklaşık 120 çocuğun eğitim görebileceği 6 derslik kreş inşasında sona yaklaşıldı. Geçtiğimiz aylarda yapımına başlanan Çarşı Mahallesinde bulunan kreş inşaatını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi alan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy açıklamasında; “ Erzincan Belediyesi olarak her yaştan bireyin mutluluğunu hedefliyoruz. Geçtiğimiz aylarda yapımına başladığımız kreşte sona yaklaştık. Burada yaklaşık 120 çocuğumuz eğitim görecek. İki katlı ve 6 derslikten oluşacak kreşimizi güvenlik kameraları ile donatacağız ve aileler internet vasıtası ile çocuklarını istedikleri zaman izleyebilecekler. Yaklaşık 1170 m2 alana inşa edilen kreşimizde her derslikte bay ve bayan w.c leri, 3 adet yemek odası ve bir de toplantı odası bulunacak. Ayrıca 200 m2 lik bir de bahçesi olacak. Özellikle çalışan bayanlara büyük kolaylık sağlayacak olan kreşte çocuklarımız sosyalleşerek ilköğretim çağına geldiklerinde okullarına daha kolay uyum sağlayacaklar. Umuyoruz ki geleceğin başarılı bireyleri bu kreşten çıkacak” dedi. Gerçekleştirilen incelemelerde Başkan Başsoy’a Belediye Başkan Yardımcısı Osman Alanur da eşlik etti.

Devamı...

PTT’den Sevgililer Günü Kampanyasına Özel %25 İndirim

  Haber: Murat Keleş   Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da özel gün ve haftalarda kampanyalar düzenleyerek müşterilerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.   14 Şubat’ı da unutmayan şirket, Sevgililer Günü’ne yönelik bir kampanyaya imza attı. PTT Erzincan Başmüdürü Metin Ağdaş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında;  Sevgililer Günü öncesindeki 5 iş gününe denk gelen 7-8-9-12 ve 13 Şubat’ta postaya verilecek yurt içi posta kargosu ve APS kurye gönderilerinde yüzde 25 indirim yapılacak. Herhangi bir indirimden faydalanan gönderiler ayrıca bu indirimden yararlanamayacak. Nostaljik olma anlamında güzel bir kampanya. Haberleşme alanında teknolojiye yenik düşmemek adına mücadelemize devam ediyoruz” dedi.

Devamı...

 “Sıfır Atık Projesi” Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Haber: Eren Varlı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi”nin bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda projenin başladığı günden bu yana; 58 ton kâğıt, 14 ton plastik, 3 ton cam, 1,5 ton metal olmak üzere yaklaşık 77 ton değerlendirilebilir atığın toplanarak ekonomiye kazandırıldığı açıklandı. Proje ve toplantıyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Gökhan Aydemir yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi“nin yaygınlaştırılmasına ilişkin program, 26.09.2017 tarihinde  gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi Tanıtım Toplantısı ile tüm Türkiye’de uygulanmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Başlatılan “Sıfır Atık Projesi“nin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında İlimizde bulunan tüm kurumlarda Sıfır Atık Projesinin, etkin bir şekilde yönetiminin sağlanması, çalışmaların seri bir şekilde yürütülmesi amacıyla 24.01.2018 tarihinde Erzincan Valisi Ali Arslantaş başkanlığında tüm Kamu kurumlarının İl Müdürleri, Merkez ve İlçe Belediye Başkanları, Kaymakamların katılımı ile Erzincan Belediyesi çok amaçlı salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çevresinde atıkların kontrol altına alınması,  gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefi doğrultusunda bir sıfır atık yönetimi eylem planı hazırlanmıştır.  Bu çerçevede öncelikli olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ana Hizmet Binası’nda başlatılan proje kapsamında şimdiden önemli sonuçlar elde edilmiştir.  Bakanlığımız ana hizmet binasında; projenin başladığı günden bu yana; 58 ton kağıt, 14 ton plastik, 3 ton cam, 1,5 ton metal olmak üzere yaklaşık 77 ton değerlendirilebilir  atık  toplanarak  ekonomiye  kazandırılmıştır. Bu uygulamada sadece alışkanlıkların değiştirilmesi ile 980 ağacı kesilmesi önlenmiştir,  11 ton sera gazı salınımı azaltılmış ve 6 ton cevherin kullanımı engellenmiştir.  Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından belirlenen odak noktası personellerine “Sıfır Atık Projesi“nin kurum ve kuruluşlarımızda uygulamaya geçilmesi ile ilgili olarak bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapılmıştır “ifadelerini kullandı.  

Devamı...

Watch Dragon ball super