13 Aralık Perşembe , 2018

Daily Archives: Şubat 19, 2018

Küçükler Satranç Turnuvaları Tamamlandı

Haber: Eren Varlı Erzincan’da küçükler satranç turnuvaları sona erdi. Geçtiğimiz yıla oranla turnuvalara katılım % 100 arttı.  Fen lisesi geçen hafta gençlerde hem kız takımında erkek takımında birincilik elde etti. Yıldızlar Mehmetçik ortaokulu, yıldız erkeklerde birinci oldu. Bayırbağ kız takımı ise Yıldız kızlarda birinci oldu. Erzincan’da ki satranç turnuvaları ile ilgili bilgiler veren Satranç İl Temsilcisi Murat Burak San yaptığı açıklamada; “Geçen yıla göre küçüklerde satranç turnuvalarına katılan takım sayısı bu yıl 2 katına çıktığını ifade etti. San sözlerine şöyle devam etti; “Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Spor il Müdürlüğünün ortak projelerinden olan okul sporlarının satranç turnuvalarından olan küçükler turnuvasını yaptık. Geçen yıl 6 takım genel, 3 takımda kız olmak üzere başvuru yapılmıştı. Bu yıl 2 katına çıkararak 12 takım genel 8 takım kız takımı olarak küçüklerde bir rekora imza attık. Geçen hafta gençler ve yıldızlar takımlarının turnuvalarını yapmıştık. Orada da toplam 12 takım yarışmıştı. Geçen yıl ki turnuvalara göre bu yıl hem yıldızlarda hem gençlerde hem de 2 katına çıkarmış olduk. Toplamda 52 takım turnuvalara katıldı. Okullar 6’şar kişilik takımlar oluşturdu. 4 asil 2 yedek olmak üzere toplam 300’den fazla öğrenciyi 2 haftadır gençlik merkezinde satranç şölenine tanıklık etti. Okullar çok centilmence yarışmalarını sürdürdüler. Sürdürmeye de devam ediyorlar. Bundan sonra ki süreçte de Mayıs ayında inşallah minikleri yarıştıracağız. Yıldızlar, gençler, küçükler bölge turnuvalarında ilimizi temsil edecekler. Geçen hafta gençlerde hem kız takımında erkek takımında fen lisesi birinci oldu. Yıldızlar da ise Mehmetçik ortaokulu, yıldız erkeklerde genelde birinci oldu, Bayırbağ kız takımı ise Yıldız kızlarda birinci oldu. Bu hafta da küçükler il birincilerini seçeceğiz. Toplamda 7 tur oynanıp birinciler belli olacak” dedi.

Devamı...

THK 93 Yaşında

    Haber: Eren Varlı  Türk Hava Kurumu’nun (THK) kuruluşunun 93’üncü yıl dönümü Erzincan’da kutlandı. Türk Hava Kurumu (THK) 93 yaşına girdi. Yurt genelinde THK şube başkanlıklarınca kutlama etkinlikleri yapıldı. Türk Hava Kurumu (THK) Erzincan Şube Başkanı Mustafa Gedük, THK’nın kuruluşunun 93’üncü yıl dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaparak kurumun 93 yıldır halktan aldığıyla halka hizmet ettiğini belirtti. THK’nın kuruluşunun 93’üncü yıl dönümü sebebiyle konuşan Türk Hava Kurumu (THK) Erzincan Şube Şube Başkanı Mustafa Gedük yaptığı açıklamasında; “ Türk Hava Kurumu’nun, Cumhuriyet’in ilanından 16 ay sonra 16 Şubat 1925’de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emirleriyle ‘Türk Tayyare Cemiyeti’ adıyla kuruldu. Cemiyet’in kuruluş amacı; Türkiye’de havacılık sanayisini kurmak havacılığın askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal önemini anlatmak, askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak, bütün bunlar için gerekli araç ve gereci hazırlamak, personel yetiştirmek ve uçan bir Türk Gençliği yaratmaktır. Türk Hava Kurumu Erzincan Şubesi olarak ilimizde her yıl yüzlerce gence sportif havacılık kursları verilmektedir. Binlerce liralık havacılık kurslarımız ücretsiz olup kurslara katılanlar lisanslı birer havacı olmaktadır. Türk Hava Kurumu halktan aldığını halka vermektedir.   THK her yıl 60 binden fazla gence milli bütçeden hiç pay almadan Türk halkının destek ve yardımlarıyla havacılık eğitimi vermektedir. Türk Hava Kurumu, Avrupa’nın en büyük amfibi yangın söndürme filosuna sahiptir. Ayrıca 7/24 tam donanımlı uçakları ile hava ambulansı ve organ nakli hizmetleri vermektedir.  Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas üniversitesi kurmuş olup 3 şehir ve 4 yerleşkede 77 adet son teknolojik donanımlı uçakla eğitim vermektedir. 2008 yılında başlayan ve bir gönüllülük harekâtı olan 11-22 yaş arası gençlerden oluşan havacılık faaliyetlerini tanıtmak olan genç kanatlarımızın sayısı 5 bini geçmektedir. Ama bunlar yetmemektedir. Gözümüz daha yükseklerdedir. Biz Türk Hava Kurumu’na gönül vermiş olanların tek amacı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu bu kurumu yaşatmak ve büyütmektir” dedi.

Devamı...

Gençlik Liderlerine Eurodesk Bilgilendirmesi ve Proje Eğitimi Verildi

Haber: Eren Varlı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi çalışanlarına Ar-Ge birimi tarafından Eurodesk ve Avrupa fırsatları konusunda bilgi verildi. Ayrıca gençlik liderleri proje döngüsü yönetimi konusunda eğitime alındı. Gençlik merkezine bağlı 21 gençlik lideri, birlikte çalıştıkları gençlere Avrupa fırsatları konusunda yardımcı olabilmek ve Erasmus+ Gençlik Projeleri geliştirebilmek için Ar-Ge Birimi Eurodesk Temsilcisi Seda Cengiz’den bilgi aldılar. 6-8 Şubat tarihlerinde yapılan toplantılarda ayrıca proje döngüsü yönetimine de değinilerek Gençlik Merkezinde uygulanabilecek proje fikirleri geliştirildi.   Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitimlerle ilgili olarak yapılan açıklamada; “Daha önce de birçok kez birlikte çalıştığımız Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile işbirliğimiz gençlere Eurodesk ve Avrupa fırsatları konusunda yardımcı olabilmek adına devam edecektir” ifadelerine yer verildi.  

Devamı...

Erzincanlı Dernek Yöneticilerinden Vali Arslantaş’a Ziyaret

Haber: Murat Keleş   Erzincanlı Dernek yöneticileri Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ı makamında ziyaret ettiler. Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü dolayısıyla etkinliklere katılmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Erzincanlı Dernek yöneticileri Erzincan Valiliğini ziyaret ettiler. Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinliklerine Türkiye’nin birçok ilinde yaşayan Erzincanlılar da katılarak etkinliklerde yerlerini aldılar. İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Bursa gibi birçok ilde bulunan Erzincan ve Erzincan’ın ilçelerinin de bulunduğu dernek yöneticileri kutlamaların ardından Erzincan Valiliğimizi ziyarette bulundular. Dernek yöneticilerini makamında kabul eden Erzincan Valisi Ali Arslantaş, ziyaretlerinden dolayı dernek yöneticilerine memnuniyetini ifade etti. Dışarıda birlik ve beraberliği sağlayarak Erzincanlıları tek çatı altında tutmanın yanı sıra, ilimizin tanıtımına katkı sunulmasında, Erzincan’ın dışarıda anlatılmasında derneklerin büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Erzincan Valisi Arslantaş, Erzincan’ın, tarihi ve kültürel miras açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade ederek bunun değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bir süre derneklerin diğer faaliyetleri ile ilgili de Vali Arslantaş ile sohbet eden ziyaretçiler, gösterdiği yakın ilgi ve alakası dolayısıyla kendisine teşekkür ettiler.  

Devamı...

Watch Dragon ball super