13 Aralık Perşembe , 2018

Daily Archives: Şubat 21, 2018

Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullananlar Ödüllendirildi

  Haber: Eren Varlı Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu iş birliğiyle düzenlenen “Dilimiz Kimliğimizdir” başlıklı Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışma’sında dereceye girenler düzenlenen törenle ödüllendirildi. Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu iş birliğiyle düzenlenen “Dilimiz Kimliğimizdir” başlıklı Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışma’sında Erzincan’da dereceye giren öğretmen ve öğrenciler ödüllerini Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün elinden aldı. Erzincan Bilim ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen tören öncesi konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün açıklamasında;  “Bugün burada bir araya gelmemizin sebebi Milli Eğitim Bakanlığımızla Türk Dil Kurumunun ortaklaşa olarak tertip etmiş oldukları ilimiz kimliğimizdir başlığı altında öğretmenler arası makale yarışması, öğrenciler arası deneme yarışması neticesinde dereceye giren öğretmen arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize ödüllerini vereceğiz. Tabi ki kimlik nedir? Sorusunu sorduğumuz da edebi yönden kimlik birçok toplumun kendine özgü düşünme ve yaşama biçimidir. Toplumu dolayısıyla kendine özgü düşünme ve yaşama biçimi dediğimizde bunun içerisine dil de giriyor ve çok önem arz ediyor. Dil örf gelenek ve kültür bunların içerisindedir. Milli Eğitim Bakanlığı bu meyanda dilin yozlaşmasını önlemek ve dilimizi bu konuyla ilgili olarak milli şuuru pekiştirmek adı altında tertip etmiş olduğu bu yarışma tüm Türkiye’de olduğu gibi okulumuzda öğretmenlerimiz ve idarecilerimizle öğrencilerimiz tarafından netice olarak 31 Ekim 2017 de kaleme alınan ve okullarda ilk üçe giren eserlerin o dereceye namzet olan eserler milli eğitim müdürlüğümüze geldi. Bunların içerisinden arkadaşlarımız komisyonumuz tarafından titizlikle değerlendirilerek dereceye giren eserler belirlendi. Bu dereceye giren eserlerde de konu çok önemlidir. Ödül olarak maddi ödül de çok önemli ama kimliğimiz olan dilimizin yozlaşmadan arındırılması milli şuur ve bilinci daha üst noktalara getirilmesi, Türkçe sevgisinin pekiştirilmesi bizim için aslında en önemli ve anlamlı olan bu idi. Ama neticesinde makale yarışmasında ilimizde dereceye girenlere bakanlığımız birincilere 3 Bin TL, ikincilere 2 Bin TL, üçüncülere Bin 500 TL ile maddi yönden ödüllendirildi. Öğrencilerimize ise birincilere 2 bin TL, İkincilere Bin 500 TL, üçüncülere Bin TL maddi ödül olarak verildi” diyerek ayrıca gönderilen katılım ve kitap paketlerini de kendisinin vereceğini belirtti. Yapılan konuşmanın ardından Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, öğretmenlerde makalelerde dereceye giren Birinci Gani Ertaş, İkinci Hatice Aslı Doğan ve Üçüncü Ceyda Karaca Kıvrak’a katılım belgelerini ve kitap paketlerini verdi.  Daha sonra deneme dalında dereceye giren öğrencilerden Birinci Meltem Yoğurtçu, İkinci Mualla Coşkun, Üçüncü Merve Sultan Küçük belgelerini ve kitap paketlerini aldılar.

Devamı...

Yüz Binlerce Çiçek Toprakla Buluşmayı Bekliyor

    Haber: Gürkan Albayrak Erzincan Belediyesi bu yıl yaklaşık 225 bin çiçeği toprakla buluşturmayı hedefliyor. Erzincan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü seralarında yüz binlerce çiçek fidesi toprakla buluşmayı bekliyor. Erzincan Belediyesinin kendi imkânları ile ürettiği ve her yıl toprakla buluşturduğu yüz binlerce çiçek fidesi, belediyenin kendi seralarında üretiliyor. Bu yılda yaklaşık 225 bin çiçeği toprakla buluşturmayı hedefleyen belediyenin seralarında hazırlıklar aralıksız devam ediyor. Önümüzdeki aylarda çiçeklendirme çalışmalarına başlayacaklarını ifade eden Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, bu yıl 225 bin çiçeği mevsimine göre bahar aylarından başlamak kaydı ile yaz sonuna kadar toprakla buluşturacaklarını ifade etti. Başsoy açıklamasında; “Erzincan’ı, dünyanın en yeşil kentlerinden biri yapmak için çalışıyoruz. Bu hedefe varmada iddialıyız. Genel yeşil alan çalışmaları dışında ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışmalarına bu yıl aralıksız devam edeceğiz” dedi.

Devamı...

Atık Şişeler Yuva ve Yemliklere Dönüştü

Haber: Eren Varlı Erzincan Gençlik Merkezi tarafından yapılan “İyilik ağacı Projesi” kapsamında gençler sosyal sorumluluk faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.  Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı hizmet veren Erzincan Gençlik Merkezince yürütülen İyilik Ağacı Projesiyle gençler yerel ve evrensel sorunlara karşı duyarlılığı artırmak için çalışıyor. Proje kapsamında bilinçli bir nesil yetiştirilmesi ve sorunların çözümünde aktif olarak yer almaları, başta akranları olmak üzere toplumun her kesimi ile etkili iletişim kurmaları, topluma hizmet konusunda sorumluluk duygularının geliştirilmesi, gönüllülüğü alışkanlık haline getirmeleri hedefleniyor. Proje çalışmaları çerçevesinde gençlik liderleri ve gönüllü gençler kuşlar için yemlik ve yuva yaptılar. Erzincan Gençlik Merkezi binasında toplanan gençler atık plastik şişe ve tabaklardan kuşyemliği yaparak içlerine buğday ekleyip Gençlik Merkezi’nin bahçesinde bulunan ağaçlara astılar.  Gençler bu faaliyet ile hem plastiklerin geri dönüştürülerek faydalı hale gelmesini sağladılar hem de kuşların yemsiz kalmaması için bireysel bir çaba ile yapabilecekleri iyilikler ile ilgili farkındalık kazandılar. İyi bir insan olmanın dünyadaki tüm yaratılanlara karşı sorumlu davranabilmekten geçtiğini belirten gönüllü gençlerden Pınar Kösem ” Doğada ki kuşlar için yemlik ve yuva yaptık ve bunları ağaçlara astık. Kışın getirmiş olduğu zorluklardan doğada yaşayan hayvanlar çok etkileniyor. Bizlerde yaptığımız yuva ve yemlikler ile kuşlarımızın yem bulma ihtiyaçlarını bir nebze de olsa gidermek istedik. Umarım bu davranışımız herkese örnek olur.” dedi. Atık maddelerin ihtiyaçlar doğrultusunda tekrar kazanımının önemine dikkat çeken gönüllü gençlerden Abdulkadir Demir ise “Erzincan Gençlik Merkezi’nde bir araya gelip atık kap ve plastik şişelerden kuşlarımız için yemlik ve yuva yaptık. Amacımız kuşlarımızın kış şartlarında yem bulmasını kolaylaştırmaktır. Doğada yaşayan hayvanlarımıza karşı lütfen hepimiz duyarlı olalım.” dedi.

Devamı...

72 İlde Eş Zamanlı “Vurgun” Operasyonu Yapıldı

Erzincan’da gözaltına alınan 11 şüpheliden 2’si emniyetteki ifadelerinin ardından, 9’u sevk edildikleri mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Eş zamanlı 72 ilde yapılan “vurgun” operasyonu kapsamında, Erzincan’da gözaltına alınan 11 şüpheliden 2’si emniyetteki ifadesinin ardından, 9’u çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kocaeli Körfez ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde, örgütlü olarak akaryakıt ve vergi kaçakçılığı suçuna yönelik 72 ilde eş zamanlı düzenlenen “vurgun” operasyonunda Erzincan’da gözaltına alınan şüphelilerden 2’si emniyetteki ifadelerinin ardından salıverildi. Gözaltındaki 9 şüpheli ise işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Zanlılar çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Operasyon kapsamında Erzincan’da 11 şüpheli gözaltına alınmıştı. Kaynak: AA

Devamı...

Doğu Anadolu’da Sıcaklıklar Mevsim Normallerinin Üzerinde

Doğu Anadolu Bölgesi’nde hava sıcaklığı mevsim normallerinin 1-3 derece üzerinde seyredecek. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu geçmesi bekleniyor. Öğle saatlerinden itibaren Erzincan’da hafif yağmur, gece saatlerinden itibaren Erzincan ve Erzurum’da aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışı görülecek.  Sıcaklığın mevsim normallerinin 1-3 derece üzerinde seyretmesi öngörülen bölgede, rüzgâr kuzey ve kuzeydoğudan hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı Iğdır ve Tunceli’de 2, Erzincan’da 1, sıfırın altında olmak üzere Ardahan ve Kars’ta 14, Erzurum’da 7 ve Ağrı’da 5 derece ölçüldü. Günün beklenen en yüksek sıcaklığının Tunceli’de 11, Iğdır’da 10, Erzincan’da 9, Ağrı’da 4 ve Erzurum, Kars ile Ardahan’da 3 derece olacağı tahmin ediliyor. Kent merkezlerinde kar kalınlıkları Erzurum’da 9, Kars’ta 8 ve Ardahan’da 7 santimetre kaydedildi. Kaynak: AA

Devamı...

Watch Dragon ball super