19 Kasım Pazartesi , 2018

Türk Hava Yolları’nda 2003 yılından bu güne yönetim kurulu üyeliği yapan ve aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı olan Mehmet Büyükekşi’nin yerine Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin eski genel müdürü Orhan Birdal atandı. Birdal, aynı zamanda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda halen Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapıyor. Orhan Birdal 2011-2012 arasında da THY Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştu.Genel Müdür ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi olan Temel Kotil’in ayrılması nedeniyle halen THY Genel Müdürü olan Bilal Ekşi, genel kurulda yönetim kurulu üyeliğine atandı. Yeni yönetimle birlikte THY’nin 2017-2018 yönetim kurulu İsmail Cenk Dilberoğlu, İsmail Gerçek, Mecit Eş, Orhan Birdal, Ogün Şanlıer, Muzaffer Akpınar, Arzu Akalın ve Bilal Ekşi’den oluştu.Yeni yönetimle birlikte THY’nin İcra Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, Genel Müdür Bilal Ekşi ve Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Dilberoğlu’ndan oluştu. Varlık Yönetim…
Fonu ise THY’ye yönetim kurul üyesi vermedi.
ORHAN BİRDAL KİMDİR?
1958 Yılında Erzincan’ın Kemah ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1980 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulundan mezun olan Orhan Birdal, 1990 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamladı.
1982 Yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde Atatürk Havalimanı’nda Hava Trafik Kontrolörü olarak havacılık sektörüyle tanışan Orhan Birdal, daha sonra sırasıyla Erzincan’da Hava Trafik Kontrolörü ve Havaalanı müdürlüğü, Nevşehir Kapadokya, Trabzon ve İzmir Adnan Menderes Havalimanları Başmüdürlüğü görevlerinin ardından DHMİ Genel Müdürlüğü İşletme Daire Başkanlığı görevinde bulundu. 2003 Yılında DHMİ Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevine atanan Orhan Birdal, 2007-2015 yılları arasında DHMİ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı görevinde bulunduktan sonra, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müşavirliğine atandı. DHMİ Genel Müdürlüğü görevi esnasında 2008-2012 yılları arasında Türk Hava Yolları A.O. Yönetim ve Denetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Bunun yanı sıra TOBB Havacılık Meclisinde Başkan Yardımcısı olarak da görev yaptı.
Havacılık sektöründe uzun yıllar yönetici olarak çalışan Orhan Birdal birçok başarılı projeye imza atmıştır. Bunların başında dünyanın en büyük yap-işlet-devret(YİD) projesi olan Yeni İstanbul Havalimanı gelmektedir. Ayrıca Türkiye’de Havalimanlarında yapılan 17 adet Yap-İşlet-Devlet ve Kamu-Özel Sektör İşbirliği projelerinin her safhasında en üst düzeyde görev yapmıştır.
Orhan Birdal, Türkiye’de yerli sivil uçak yapımı için oluşturulan komisyonda aktif görevler almıştır. Ayrıca 10. ve 11. Ulaştırma Şuralarında Havacılık sektörünün başkanlığını ve moderatörlüklerini üstlenmiştir.
Yurt içi ve yurt dışında çeşitli kuruluşlar tarafından Yılın Bürokratı, Yılın Kamu Kuruluşu ve Yılın Kamu Yöneticisi Gibi birçok ödüle layık görülmüştür.
İngilizce bilen Orhan Birdal, evli ve dört çocuk babasıdır.MEHMET BÜYÜKEKŞİ 15 YIL YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ YAPTI
THY tarihinin en uzun süreli yönetim kurulu üyesi olan Mehmet Büyükekşi, 1961 yılında Gaziantep’te doğdu. 1984 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesi İşletme Kurslarına, 1988 yılında İngiltere’de İşletme ve İngilizce dil kurslarına katıldı. Uzun yıllardır deri sektöründe faaliyet gösteren şirkete sahip olan Büyükekşi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlığının yanı sıra bir dernek ve kurumda yöneticilik yapıyor.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super