13 Aralık Perşembe , 2018

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Anıldı

Haber: Eren Varlı

Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle gerçekleştirilen anma ekinlikleri kapsamında Erzincan Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından bir program düzenlendi.

Erzincan Müftülük Konferans Salonunda gerçekleşen programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Eşi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını Erzincan Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Saatçi yaptı. Saatçi açıklamasında; “Bugün Türk tarihinin altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferinin 103’cü yıldönümünü kutlamanın ve vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi dünya üzerinde bir dönüm noktasıdır. Türk milletinin aktif bir rol oynadığı ve kurtuluş savaşımızın ilk meşalesinin yakıldığı yerdir Çanakkale Zaferi. Çanakkale yüce Türk milletinin Baş Komutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlıkların son noktasına ulaştığı yer olmuştur” dedi.

Daha sonra konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ise açıklamasında; “Tarihimizin mihenk taşı kadim Anadolu toprağında varlığımızı yedi düvele göstermiş olduğumuz kahramanlıklarla, yiğitliklerle dolu Çanakkale Zaferinin 103’cü yıldönümünü kutluyoruz. Bu münasebetle tüm şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün belki de en kolay olan şey kahramanlıklarımızla ilgili konuşmaktır” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Erzincan Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Çanakkale Şehitleri” adlı şiiri oratoryo ile okudu. Daha sonra günün anlam ve önemine binaen şiirler ve sunular katılımcılara aktarıldı. Son olarak ise “Taş Mektep isimli tiyatro öğrenciler tarafından seslendirilen “Hey On Beşli” ve “Eledim Eledim” türküleriyle birlikte sunuldu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super