21 Kasım Çarşamba , 2018

2017’de Erzincan’a 4,3milyar TL’lik Yatırım

Erzincan Valisi Ali Arslantaş Başkanlığında Erzincan Üniversitesi Başöğretmen salonunda İl Koordinasyon toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve kurum müdürleri katıldı.
Düzenlenen programda konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş şu ifadelere yer verdi. Kamu kurum ve kuruluşları olarak vatandaş odaklı yönetim anlayışı içerisinde, vatandaşlarımızın önerilerini de göz önün de bulundurarak zaman kaybına yol açmadan, sorunları mahallinde çözmek suretiyle kamu hizmetlerinin verimliliğini artırmak istiyoruz… Bu amaçla her ay muhtarlar, halk ve güvenlik toplantıları, altı ayda bir ekonomik toplantılar ve yılda dört kez İl Koordinasyon Kurulu toplantıları düzenlenmektedir. Bu toplantılarda yatırım ve kamu hizmetlerinin yürütülmesinde ortaya çıkan sorunlara çözüm bulunmasını sağlamak yanında; ilimizin kalkınması, yatırım, istihdam konuları görüşülmekte ve gerekli kararlar alınmaktadır. İlimizde inşaat mevsimini en iyi şekilde değerlendirmek ve sezonun sonlarına yaklaştığımız bu günlerde, daha çok gayret göstermek suretiyle projeleri planlanan sürede tamamlamak istiyoruz. 2017 yılında; İlimizde yerel yönetimler hariç 311 proje uygulanmaktadır.
Bu projelerin bedelleri toplamı 4,3milyar TL, önceki yıllar harcaması 1,4 milyar TL, 2017 yılı ödeneği 314 milyon TL, 154 milyon TL harcanarak yüzde 50 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Yatırımların yoğun bir şekilde devam ettiği, imalatların yapılmasına rağmen hakkedişlerin henüz ödenmediği dikkate alındığında; yıl sonuna kadar gerçekleşme oranının yüzde 100 civarına ulaşacağını tahmin ediyoruz. Ocak ayında yapacağımız toplantıda yılın değerlendirmesini yapma ve kesin sonuçları görme imkânına kavuşacağız. 2017 yılı yatırım ödeneklerinin sektörlere göre dağılımı ise şu şekildedir. Eğitim 88,3 milyon TL, Konut76,2 milyon TL, Ulaştırma 34 milyon TL, Tarım 34,3 milyon TL, Genel İdare 32,8 milyon TL, Altyapı 21 TL, Orman 12,5 milyon TL, Enerji 7,5 TL, Sağlık 7,2 milyon TL’dir. Ayrıca 2017 yılında İl Özel İdaresi ve KÖYDES programından, 406 adet proje için 37,3 milyon TL ödenek ayrılmış olup, 31,4 milyon TL harcanarak yüzde 84 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Projelerden 291 adedi tamamlanmış, 83 adedi devam etmektedir. 2017 yılı yatırımlarını önemli projelere göre değerlendirdiğimizde; Karayollarında; Çevre Yolu Çağlayan kavşağındaki çalışmalar tamamlanmış olup, peyzaj düzenlemeleri yapılmaktadır. Kemaliye-Dutluca Ayrımı- 8. Bölge (Elazığ) Hududu Yolunun (22 km) proje bedeli 960 milyon TL olup, Genel Müdürlük tarafından ihalesi yapılmıştır. Refahiye-İliç yolunun üç ihale kapsamında proje bedeli 370 milyon TL olup, çalışmalar devam etmektedir. Eğitim Sektöründe; Erzincan Üniversitesi yatırımları hızla devam etmektedir. 500 öğrenci kapasiteli 2. yükseköğrenim yurdu hizmete açılmıştır. Bu yıl protokol yapılarak hizmete açılan diğer yurtlarla birlikte; il merkezinde, Refahiye ve Kemah ilçelerimizde yurt için sıra bekleyen öğrencimiz kalmamıştır. Ülkemizde yükseköğrenim yurtları için öğrencilerin sıra beklemediği ilk il konumuna gelmiş bulunmaktayız. Kemaliye ve Tercan ilçelerimizde 30 civarında yedek öğrencimiz bulunmaktadır.
Üzümlü 16 Derslikli İmam Hatip Lisesinin yapımı devam etmektedir. Otlukbeli 16 derslik Anadolu Lisesi yaklaşık maliyeti hazırlanmış olup, ihale aşamasındadır. Çayırlı Öğretmenevi, Bayırbağ İmam Hatip Lisesi ile Çayırlı-Otlukbeli-Çadırkaya 7’şer Daireli Öğretmen Lojmanlarının değişik seviyelerde hazırlık işlemleri devam etmektedir. Gençlik ve Spor Sektöründe; 3000 Kişilik Spor Salonunun geçici kabulü yapılmış olup, eksiklikler tamamlanmasından sonra hizmete açılacaktır. Üzümlü Gençlik Merkezi yüzde 98 seviyesinde devam etmektedir. Demirkent Çok Amaçlı Spor Salonunun yüzde 35 seviyesinde devam etmektedir. Sağlık Sektöründe; 250 Yataklı Hastane İnşaatının proje bedeli 83,7 milyon TL olup, temel seviyesinde çalışmalar devam etmektedir. Tarım Sektöründe Çayırlı Turnaçayırı Barajı yapımı devam etmektedir. Erzincan Tercan ve Çayırlı ovalarında 126 köyümüzde arazi toplulaştırma projesinin ihale süreci devam etmektedir. Kısa süre içerisinde uygulamaya başlanacaktır. Tarıma dayalı besicilik organize sanayi bölgesinin CED raporu ve yer tahsis işlemleri devam etmektedir. TOKİ yatırımlarının bedeli 1,6 milyar TL’ye konut sayısı 10.582 adede ulaşmıştır. İl Özel İdaresi ve KÖYDES programında bulunan toplam 406 projeden; 291 adedi bitirilmiş, 83 adedi devam etmektedir. Yatırımcı kuruluşların yöneticileri tarafından, devam eden yatırımların uygulanma durumları ve koordinasyonu gerektiren konularda kurul üyelerine bilgi verilecektir. Tüm kuruluşların yöneticilerine ve personeline teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super