13 Aralık Perşembe , 2018

2018’de İçme Suyuna Zam Yok

Haber: Eren VARLI

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Cansuyu projesinin bazı aksiliklerden dolayı yılsonunda tamamlanacağını ve 2018 yılında içme suyuna zam yapılmayacağını açıkladı.

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında; “ Cansuyu büyük bir proje yani Erzincan Belediyesi tarihinde bu güne kadar yapılan en büyük projelerden bir tanesi. 40 Milyon Avroluk bir proje. Şehrimizin tamamının içme suyu şebekesinin yenilenmesi 14 bin civarın da abonenin bağlantısının yenilenmesi, ayrıca bizim ilave ettiğimiz 6 adet sondajın vurulması, 20 KM kanalizasyon hattının yapılması, 12 KM içme suyu ana isale hattının yapılması gibi arıtma tesisinin yapılması gibi birçok projede ilave edildi. Bizler göreve geldiğimizde Cansuyu projesi yüzde otuzlar da idi. 2007 yılında başlamasına rağmen bizler 2014 de göreve geldiğimiz de yani aradan 7 yıl geçmiş fakat sadece yüzde otuzu tamamlanmıştı. 2014 yılı itibariyle bizler bu projeye hız verdik ve yüzde 85 lere getirdik. Müteahhittin iflas etmesinden dolayı geçen yıl yeniden ihale yapıldı. 2017 yılında müteahhit ile yeniden bir ivme kazandırdık. Hem kanalizasyon, hem yağmur sularının ihalesi, hem içme suyu isale hattı, arıtma tesisi ve kalan işin tamamının yapılması ile ilgili ihalenin tamamlanması sonucun da ihaleyi alan müteahhitler bu işi çok seri bir biçimde yaptı…Aralık Ayı Sonu İtibariyle İçme Suyunu Vermiş Olacağız
Yeraltın da çok ciddi manada şebeke olduğunu bunların eski şebeke, yeni şebeke, doğalgaz, Telekom olduğunu dolayısıyla çalışmalarının iğne ile kuyu kazar gibi olduğunu hatta bazen suların patlaması gibi, makinelerin arızalanması gibi, olumsuz hava şartları gibi birçok etken olumsuz yönde etkiledi. Müteahhitlerle anlaşmamız normalde kasım ayı sonu idi. Sadece 700 civarında abone bağlantısı kaldı. Bunlarda bittikten sonra yeni sistemle Aralık ayı sonu itibariyle içme suyunu vermiş olacağız. Böylesi büyük bir projede aksamalar olabilir. Çünkü çalışmaların yerin altında yürütülüyor. Dolaysıyla bazı noksanlıkların da çıkabilir, artık sona yaklaşıldı. Hemşerilerimize çok kaliteli ve kesintisiz bir su içmesini sağlayacağız.
Cansuyu projesinin Erzincan’da 100 yılı kapsayacak bir projedir. İnsanlarımız hatta gelecek belediye başkanlarımız Erzincan’da yaşayanlar alt yapı problemleri ile uğraşmayacak, neden son model teknoloji kullanılarak içme suyu şebekesin de merkezi kontrol sistemini kurduk. Vana odaları, itfaiye yangın vanalarına kadar yenilendi. Cansuyuna geçiş olduğunda zam vermeme konusunda kararlıyız. Hatta indirime gidebiliriz. Fakat öncelikle projenin tamamlanması ve önümüzü görmemiz gerekiyor” dedi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super