19 Aralık Çarşamba , 2018

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Yapıldı

Erzincan Valiliği tarafından 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94’üncü yıl dönümü kutlama etkinlikleri münasebetiyle bir resepsiyon verildi.
Erzincan Polisevinde düzenlenen resepsiyona Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Eşi Hanımefendi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle,…3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve eşleri, il protokolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mülki ve askeri erkan, şehit yakınları ve gaziler ile çok sayıda davetli katıldı.
Erzincan Valisi Ali Arslantaş resepsiyon da yaptığı açıklamasında, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94’ üncü yılını kutlayabilmenin ve bu yıl dönümlerinin ilelebet kutlanabilmesinin, bu vatanın bölünmez bütünlüğü, milletinin birliği ve bağımsızlığı için canlarını feda eden şehit ve gazilerin sayesinde olduğuna dikkat çekerek, bu bilincin genç nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.
Vali Arslantaş konuşmasında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelemiz, her türlü zorluğa ve imkânsızlığa rağmen, aziz milletimizin vatan sevgisi, hürriyet ve istiklal aşkıyla, bağımsızlığına kavuşabilmek için her safhası eşsiz kahramanlık destanlarıyla dolu büyük bir zaferle sonuçlanmıştır.
Bu büyük zaferin sonucunda ecdadımız tarafından bizlere, geçmişimize gururla, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayacak bir ülke ve Cumhuriyet armağan edilmiştir.
Bizlere bu gurur ve coşkuyu yaşatan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.
Tam bağımsızlık ve millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet’in temel hedefi; Türk Milletini, tüm kurum ve kurallarıyla hak ettiği ileri yaşam düzeyine kavuşturmaktır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ”Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” sözünü rehber edinip, hedefe ulaşmak istiyorsak; iyi eğitilmiş, donanımlı, tarihini, kültürünü bilen, yaşadığı coğrafyanın dinamiklerini okuyabilen bir nesil yetiştirmeliyiz.
Bu amaçla, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yılını kutladığımız bugünde, eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, ekonomiye her alanda daha gelişmiş bir Türkiye için mesai kavramı gözetmeksizin, var gücümüzle çalışmalıyız.
Tarih boyunca Yunus Emre’den Mevlana’ya, Pir Sultan’dan Hacı Bektaş-ı Veli’ye kadar edindiğimiz hoşgörü ve birlikte yaşama duygusu, halkımızın kurduğu tüm devletlerin yönetim ve yaşam tecrübesi, bilim, teknik ve sanat alanındaki tüm birikimlerimiz, günümüze büyük önder Atatürk ve silah arkadaşları eli ile bu kazanımların esas sahibi olan halka tevdi edilmiştir.
Cumhuriyet bu sebeple halkın hakkının halka teslim edilmesidir. Bu anlayışla milletimizin müreffeh bir yaşam sürmesi için başta biz yöneticiler olmak üzere toplumun her kesimi özellikle bu toprakları vatan yapan mefkurenin nasıl hayat bulduğunu akıldan çıkarmamalıdır.
Tüm vatandaşlarımızı Cumhuriyet’in bizlere armağanı olan demokrasi kültürüyle kucaklamalı, farklılıklarımızı zenginlik kabul edip “önce vatan“ paydasında buluşturmalıyız. Ayrılırsak bölünürüz. Çanakkale’de, Sakarya’da, İnönü’de son olarak da 15 Temmuz’da bizleri bölmeye çalışan emperyal güçlere karşı bir olduk. Ve bu hayasızca akınlara karşı düşmanlara ibretlik dersler verdik.
Ne mutlu bize ki insanımız hürriyetine düşkün. Ne mutlu bize ki ülkemizin geleceği emin ellerde. Ne mutlu bize ki vatanına, bayrağına, devletine sahip çıkan, tüm kutsiyetlerinin bilincinde olan bir nesil yetişiyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet bu nedenledir ki ilelebet payidar olacaktır” ifadelerini kullandı.
Erzincan Valisi Ali Arslantaş konuşmasının ardından Eşi Hanımefendi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve eşleri, programa katılan davetlilerin masasına misafir olarak, Cumhuriyet Bayramlarını kutladılar.
Programda son olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 94’üncü kuruluş yıl dönümü pastası kesilerek, davetlilere ikram edilerek havai fişek gösterisi ile resepsiyon sona erdi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super