19 Aralık Çarşamba , 2018

29 Ekim’de Yeniden Can Bulacak

Dünya’ya ün salan en büyük porte Erzincan’da 35 yıl sonra sanat ustasının elinden yeniden hayat bulacak.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim’e kadar yeniden ilk günkü eşsiz güzelliğiyle Erzincan’a bakacak.

Erzincan’da yılların eskittiği ama Erzincan halkının yüreğinde eskimeyen Atatürk portesine Erzincan İl Özel İdaresi tarafından sağlanan destek ile yeniden Erzincan’ın keşiş dağı eteklerinde memleketimizin parlayan yüzü olmaya devam edecek.
35 yıl aradan sonra askerlik yaptığı topraklara Erzincan’a gelerek bir şah eserin yapım öyküsünü anlatan ressam Mustafa Aydemir, eserini tekrar hak ettiği değere kavuşturacak.
Erzincan’da 1982 yılında kısa dönem askerlik yaparken, 3 bin silah arkadaşı ile birlikte 30 günde dünyanın en büyük portresini Keşiş Dağları’nın eteklerine yapan Araştırmacı-Yazar ve Ressam Mustafa Aydemir, portrenin yenileme çalışmaları için kente geldi. Erzincan İl Özel İdaresi tarafından bakım ve onarım çalışmaları yapılacak olan dev portrede incelemelerde yaptı.
İnsan zinciri kullanılarak yapılan portre yeniden üzerinde çalışılarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirilmesi hedefleniyor. Aydemir incelemesi sırasında yaptığı açıklamada; “35 Yıl sonra burada olmaktan mutlu ve gururluyum, Erzincanlıların atasına sahip çıktığını gördüm, Görüştüğüm yetkililer portrenin yenilenmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söylediler. Atamızı inşallah yeniden eski canlı gözleriyle Erzincan’a baktıracağız. 1982 Yılında bu eseri tamamen gönüllü bir çalışma yapıldı. O günkü iddiam 30 günde beş kuruş para harcatmadan yapmaktı, bunu başardık. Dağın taşını kullandık, atık malzemeleri kullandık. Eğitim sonrası askerlerimizin gönüllü çalışmalarıyla başardık. Kendisini vatanına, milletine ve atasına borçlu hisseden bütün Erzincanlımız, bütün askerimiz buraya koştu. 35 Yıldan beri de hiç bir şey olmadı. 35 Yılda boyanın solması normaldir, ufak tefek kaymalar var, gerekenleri yapacağız. 29 Ekimde atımızı Erzincan’a o güzel gözleriyle baktıracağız” şeklinde konuştu.
Erzincan İl Genel Meclisi toplantısında alınan kararla taş ve boyadan örnekler alındı. İlk olarak bölgenin yabancı otlardan temizlenmesinin ardından dev portre aslına uygun olarak yenilenecek.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super