18 Aralık Salı , 2018

Aktürk, “Kudüs, Müslümanların İlk Kıblesidir”

Erzincan Baro Başkanı Av. Adem Aktürk, A.B.D’nin Büyükelçiliğini Kudüse Taşıma ve Kudüs’ü başkent olarak kabul etme kararına karşı bir kınama basın açıklaması yaptı. Av. Aktürk yaptığı açıklamasında;
Kudüs; Sonsuza Kadar Filistin’in Başkentidir, Hiç Bir Açıklama Bunu Değiştiremez
Kudüs, Müslümanların ilk kıblesidir. Kudüs, Müslümanların izzetidir; onurudur ve şerefidir. Kudüs, sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların ortak davasıdır.
Kudüs, üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğu’nun yüreğidir…. Kudüs’ün statüsü değiştirilemez bu konuda, Birleşmiş Milletler kararları ihlal edilemez. 1947’den bu yana tüm Birleşmiş Milletler kararlarında, Kudüs’ün İsrail hakimiyeti altında bulunması kabul edilmemiş, 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal etmesinden sonra yine Birleşmiş Milletler İsrail’i Kudüs’ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kınamaya çağırmıştır.
İsrail’in 1980’de ilhak kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce kınanmış, bu konuda İsrail hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır.
Bu kararda, ayrıca İsrail’deki diplomatik misyonların Kudüs’teki bulunamayacağı açıkça ifade edilmiştir.
İsrail’in bu türden politikalarını özetleyen, Kudüs’ü başkent yapan girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran Amerika Birleşik Devletleri’nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek yola girmesi, asla kabul edilemez.
Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken, İsrail’e destek mahiyetinde böyle bir kararın alınması; barışa, huzura ve insanlık vicdanına vurulmuş ağır bir darbedir.
Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında, Birleşmiş Milletlerin kararları hilafına, Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirmeye yönelik maceracı girişimleri kesin bir şekilde reddetmekteyiz.
Bu gelişmeler; İsmini dahi anmaktan imtina ettiğimiz, dünyadaki gözyaşlarının sebebi iki devletin sonu olacaktır” dedi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super