18 Aralık Salı , 2018

Aracınızı Satarken Dolandırılabilirsiniz!

Ülkemizde birçok vatandaşın başına gelen olaya karşı yetkililer uyarıyor. Trafikteki araç sayısı 21 milyona ulaşmasıyla her gün binlerce araç satışa çıkarılıyor. Araç satarken dikkat edilmesi gereken yeni bir dolandırıcılık yöntemi daha kol geziyor.
Sosyal medyada bu yöntemi paylaşarak yeni mağdurların oluşmaması için kampanya başlatıldı.
Peki, yeni yöntem ne işte detaylar;
Parayı Hemen Ödüyor Arabanızı satılığa koydunuz. Ali dedi ki ‘70 bin veririm’. ‘Tamam’ deyip anlaştınız. Ali hesap numarası isteyip 70 bin lirayı hemen hesaba yolladı. Açıklamada ‘24 EV … Plakalı aracın satış bedeli’ yazıyor. Para yatınca rahatlıyorsunuz ve noterin yolunu tutuyorsunuz. O sırada Ali ‘Benim cenazem var, işim çıktı vs. sen satışı kuzenim Soner’e yap’ diyor.
Üç Gün Sonra Geri İade
Yönteme göre para geldi deyip aracı Soner’e bedelsiz devrediyorsunuz. Noter sözleşmesinde ‘parayı eksiksiz aldım’ kısmını da imzalamış oluyorsunuz. Aradan üç gün geçtikten sonra Ali ihtarname çekip, ‘Sana 70 bin yollamıştım. Aracı hâlâ bana satmadın. Parayı iade et’ ifadelerini kullanıyor. Aksini de ispat edemiyorsunuz.
Hukuka Uygun!
Soner, ‘Parayı elden verdim’ diyor. Savcıya başvursanız Ali ve Hasan arasında akrabalık, telefon görüşmesi yok. Yani ortada dolandırıcılık suçu bulunamıyor. Aksini ispat edemedikten sonra mecburen 70 bin lirayı Ahmet’e geri gönderiyorsunuz. Olay sonucunda aracınız ve 70 bin lira uçup gidiyor. Aslında dolandırılıyorsunuz ama hukuken her şey yasal görünüyor!

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super