15 Ekim Pazartesi , 2018

Atatürk Portresi Yeniden Can Buluyor

1982 yılında 3 bin kişi tarafından yapılan dev Atatürk Portresi’nde yenileme çalışmaları başladı. Erzincan İl Özel İdaresi tarafından ek yatırım kapsamına alınan Atatürk Portresi yenileme çalışmaları sonucunda eski görünümüne kavuşacak…
Erzincan da askerler tarafından 35 yıl önce Keşiş Dağlarının eteklerine yapılan dev Atatürk portresinin bakım çalışmaları başladı. Erzincan İl Genel Meclisi tarafından bu ay alınan bakım onarım kararının ardından il özel idaresi ekip oluşturdu.
7 Bin 500 metre kare alan üzerine, 176 metre boyundaki dev eser 600 ton taş, 210 ton harç ve 200 ton boya kullanarak 29 günde tamamlanan eser, zamanla yağmur ve kar suları nedeniyle aşınınca, bakım ve onarım işini üstlenen Erzincan İl Özel İdaresi, eseri eski görünümüne kısa süre de kavuşturulacak.
Özel idare bünyesinde mimar ve mühendislerden oluşan 7 kişilik ekip bölgede incelemeler yaptı. Taş ve boyadan örnekler aldılar. İlk olarak bölgenin yabancı otlardan temizlenmesinin ardından dev portre aslına uygun olarak yenilenecek.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super