13 Aralık Perşembe , 2018

Başbakan Yıldırım, Kemaliye ile Dutluca Yolu Temelini Attı

Başbakan Binali Yıldırım, hafta sonunda memleketi Erzincan’da Kemaliye-Dutluca Yolu’nun temel atma törenine katıldı. Yıldırım, Kemaliye ile Dutluca arasındaki 44 kilometrelik yolun 22 kilometreye düşeceğinin müjdesini verdi.

Bir dizi ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere Erzincan’a gelen Başbakan Binali Yıldırım, hafta sonu Kemaliye-Dutluca Yolu’nun temelini gerçekleştirilen törenle attı. Gerçekleştirilen temel atma törenine Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Grup Başkan Vekili Naci Bostancı, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Serkan Bayram ve Sebahattin Karakelle, AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, AK Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar birçok üst düzey bürokrat ve vatandaşlar katıldı.
Temel atma töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım açıklamasında;…“Allah sizden razı olsun, buralara sahip oldunuz, vatana sahip oldunuz, bu güzelliklere sahip oldunuz. Buraları terk etmediniz. İşte bizim görevimiz de bedeli ne olursa olsun buraları, bu dağları delmek, Fırat’ın üzerine köprüler kurarak, bu yolları yapmaktır. Bugün bunun için buradayız.“Allah sizden razı olsun, buralara sahip oldunuz, vatana sahip oldunuz, bu güzelliklere sahip oldunuz. Buraları terk etmediniz. İşte bizim görevimiz de bedeli ne olursa olsun buraları, bu dağları delmek, Fırat’ın üzerine köprüler kurarak, bu yolları yapmaktır. Bugün bunun için buradayız.Bir Asırdır Beklenen An Geldiu projeye siz şahit oldunuz, biz şahit olduk ama bizden sonra gelecekler, 10 yıl sonra, 20 yıl sonra, 50 yıl sonra bu yollardan geçenler, hepimizi rahmetle iyilikle anacaklar. Çünkü bu yollarda çok ocaklar söndü. Çok vatandaşlarımızı kaybettik. Ali abi, kulakları çınlasın, Ali Coşkun da bizimle beraberdi. O da indi, hemen o da başladı, onlara katıldı, oynamaya. Kulağına eğildim, ‘Ali Abi, sağa bakıyorum kayalıklar, sola bakıyorum kayalıklar, aşağı bakıyorum uçurum, su. Burada insan ne yapacak ancak oyun oynar, başka ne yapsın.’ dedim. Allah sizden razı olsun, buralara sahip oldunuz, vatana sahip oldunuz, bu güzelliklere sahip oldunuz. Buraları terk etmediniz. İşte bizim görevimiz de bedeli ne olursa olsun buraları, bu dağları delmek, Fırat’ın üzerine köprüler kurarak bu yolları yapmaktır. Bugün bunun için buradayız.Kemaliye ile Dutluca arasındaki 44 kilometrelik yolun 22 kilometreye düşecek.  “Arapgir, Malatya, Diyarbakır, Suriye’ye kadar gidiyor.
Başbakan Yıldırım, yolun tamamlanmasının ardından, Kemaliye tünelinden giren vatandaşların güzergâh üzerindeki tünel ve köprülerden geçerek, Dutluca’ya ulaşacağını, virajlardan kurtulacağını aktardı.Yıldırım, “Dutluca’dan sonra feraha çıkıyorsunuz. Ondan sonra artık Arapgir, Malatya, Diyarbakır, Suriye’ye kadar gidiyor. Bu yolun en önemli özelliği şu; bu yol Karadeniz ile Güneydoğu’yu hatta Suriye ve Arap Yarımadasına kadar birbirine bağlıyor. Yani kuzey ve güney koridoru. Bu yol açıldığında artık Karadeniz’den Erzincan’dan Erzurum’dan, Sivas’tan, Gümüşhane’den güneye gidecek trafik Kemaliye üzerinden geçecek. Kemaliye gibi tarihin, kültürün beşiği bu güzel tabiatı, bu güzel memleketi görüp buralarda duracaklar, buralarda vakit geçirecekler.” diye konuştu. Boğaz Köprüsü Gibi Köprü VarYıldırım, “Köprüler öyle bildiğimiz, sıradan köprüler değil. Boğaz Köprüsü gibi köprü var. Böyle askılı, gerdanlık gibi Fırat’ın üzerinde. Onun için yol, bir an önce bitsin. Arapgir’e buradan arabaya atlıyoruz, ver elini Arapgir. Arapgir’in güzel yemeklerini hep beraber afiyetle yeriz ” dedi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super