19 Kasım Pazartesi , 2018

Bilinçsiz Avcıların Kurbanı Oldu

Erzincan’da Işıkpınar mevkisinde dağlık alanda yaralı halde bir kartal bulundu. Bilinçsizce doğaya zarar vererek avlanan avcılar tarafından vurulduğu tahmin edilen yaralı kartal Erzincan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

Işıkpınar Mahallesi Muhtarı Abdurrahman Varlı tarafından içme suyu çalışmaları için yapılan keşif esnasında dağlık alanda ayak ve kanadından yaralı halde bulunan bir kartal, tedavisinin yapılması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teslim edildi. Işıkpınar mahallesi muhtarı Abdurrahman Varlı, mahallede ki su arızasına bakmak için gittiği arazide bulduğu yaralı kartalı önce evine getirerek bir gece evde bakım yaptı..Konuyla ilgili olarak Muhtar Abdurrahman Varlı açıklamasında; “Çok bitkin halde bulduk. Bu kartalı akşam ezan vaktine yakın bir zaman da içme suyu için biz dağa gittiğimizde gördük. Yaklaşık 6-7 kilometre dağa tırmandık. Orada tesadüfen gördük. Baktık tünemiş bir şekilde duruyor. Bitkin bir haldeydi. Arabaya aldım getirdim. Bacağı biraz kanamış. Yine kan izleri var. Anladı dost olduğumuzu getirdim peynir falan verdim. Biraz ciğer falan verdik. Yakınlaşmaya başladı. Önce biraz gagalamaya başladı ama şimdi dostuz. Zarar gelmediğini biliyor hayvan. Şunları niye vuruyorlar anlamıyorum ki. Bunun sütü yok. Eti yenmez. Ne istiyorlar bu güzelim hayvandan. Bunların bildiğim kadarıyla nesli de tükenmek üzere. Az olan bir kartal türü. Şimdi bunu doğa korumaya vereceğiz. İnşallah tedavisini yapıp tekrardan doğaya kavuşturacağız. Bunun demek ki vadesi dolmamış. Tesadüfen gittik. Yoksa çok ıssız ve tenha bir yerde çok yorgun ve bitkin bir haldeydi” dedi.
Yaralı kartalı teslim alan Erzincan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Uğur Önel açıklamasında ; “Duyarlı vatandaşımız tarafından arazide bulunan bir adet yaralı kartal şube müdürlüğümüz ekiplerine teslim edildi. Bizlerde bu yaralı kartalın gerekli tedavisini yapıp doğal ortamına geri bırakacağız. Vatandaşımızın göstermiş olduğu bu olumlu davranıştan dolayı kendisine teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super