12 Aralık Çarşamba , 2018

Çocuklara Sütü Sevdirecek Proje

Erzincan’ın tanınmış simalarından işadamı Cemil Tanguroğlu 5 yıldır sürdürdüğü bir projeyi hayata geçirdi. Yaklaşık 4 Milyon TL tutarında bir tutar ile yaptığı projede tüm çocuklara ayran ve sütü sevdirmek. Akıllı inek projesi Gümüşhane’de düzenlenen 23. Uluslararası Kuşburnu, Pestil, Kültür Turizm festivalinde görücüye çıktı…Festivalde 7 den yetmişe herkesin ilgiyle incelediği akıllı ineklerden sağlıklı soğuk ayran içtiler. İşadamı Cemil Tanguroğlu Erzincan’da öğrencilerin kullanabilmesi için yaklaşık 5 akıllı ineği hibe edeceğini belirterek yaz aylarında soğuk ayran kış aylarında ise sağlıklı sıcak süt içeceklerini belirtti.
Tanguroğlu; “ilk önce Gümüşhane’de görücüye çıktı akıllı ineklerimiz. Yaz aylarında soğuk ayran kış aylarında ise sıcak süt. Akıllı inek projemizde iki çeşidi mevcut. Biri iç mekân diğeri ise dış mekan olmak üzere akıllı ineklerin içerisinde bulunan kazanların ise İSO 9000-22000 ve CE belgesi yani sağlığa uygun şekilde tasarlandı. Bilgisayar yazılımı ile çalışan akıllı inekler kazan boşaldığında kendi kendini yıkayıp steril hale getiriyor. Bu akıllı ineğin patentini aldık ve Dünyada böyle bir proje yoktur. 8 ülkede geçerli patentimiz ile geleceğimiz olan çocuklarımıza sütü ve milli içeceğimiz ayranı sevdirmek’ dedi.
Proje danışmanlarından İsmail Akçay ise yaptığı açıklamada; ‘Bu projeyi sebil mantığı ile yola çıkarak yaptık. Daha sonra baktık ki herşey çok farklı kazanlarımızın özel olması için gerekli çalışmalarımızı yaptık. Kazanlarımız özel suyla ısıtılıp suyla soğutuluyor. 4 yıl ARGE çalışmalarının ardından yani beşinci yılda artık sahalara akıllı inek projemiz çıktı. Projemiz iki akıllı inek üzerine kurulu birtanesi caddelerde halka hizmet verebilecek büyüklükte, diğeri ise küçük olan okullarda veya okul kantinlerinde çocuklara hizmet edecek şekilde tasarlandı. Akıllı ineklerimizde 4 meme birden çalışacak, ballı, muzlu, çikolatalı ve sade olmak üzere aynı anda istenilen seçeneğe göre 4 çeşit süt verecek. Yazın ise soğuk ayran olmak üzere hizmet edecek. Gümüşhane’de görücüye çıktı vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü’ diye açıklamada bulundu .

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super