19 Kasım Pazartesi , 2018

Cumhuriyetimiz 94 Yaşında

Erzincan’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94’üncü yıldönümü büyük bir coşkuyla kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Erzincan’da da coşkuyla kutlandı. Erzincan’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94’üncü yıldönümü kutlamaları Cumartesi günü Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.
29 Ekim Pazar günü ise Erzincan Valisi Ali Aslantaş, valilik makamında tebrikleri kabul etti. Kutlamalar kapsamında her yıl olduğu gibi bu yılda Ordu Caddesinde geçit töreni yapıldı. Gerçekleşen törende Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, törene katılan vatandaşları selamlayarak, bayramlarını kutladı.
Selamlamanın ardından saygı duruşunda bulunularak ve İstiklal marşının okundu. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu…Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Erzincan Valisi Ali Arslantaş; “Bir asra yaklaşan Cumhuriyet’in ilanının 94.yılını kutluyoruz. Bu anlamlı günün kutlanmasını sağlayan, canı pahasına vatanımızı koruyan başta Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve şükranla yad ediyorum. Sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.
Bugün halkın iradesinin hâkim olduğu, insanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesiyle yönetilen güçlü Türkiye’nin doğum günüdür. Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’le başlayan kutlu yürüyüşümüzün yıl dönümü…
Bugün kederde, sevinçte, acıda ve kıvançta tek yürek olmuş bir milletin kutlu günüdür. Bugün, küllerinden doğan bir milletin diriliş destanının ilk merhalesidir. Cumhuriyet Bayramı, Türk milletinin makûs talihini değiştirerek bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir göstergesidir. Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çağdaş dünyada haklı yerini alma kararlılığının yıldönümüdür.
Büyük toprak ve insan kaybına rağmen o dönemin şartlarında cumhuriyetin kurulması mucizedir. Bin yıllık devlet geleneğimizin doruk noktası olan cumhuriyetimizin dünyada eşi ve benzeri yoktur. Çünkü geçmişte ve günümüzde dünyanın birçok ülkesinde cumhuriyet rejimi askeri cuntalar tarafından kurulmuştur.Biz de ise cumhuriyet, seçilmiş bir meclis tarafından kabul edilmiştir.
Ecdadımız bu aziz milletin geçmişidir. Sizler de bizim geleceğimizsiniz. Yarınlara umutla bakmamızı sağlayan en değerli varlıklarımızsınız. Sizler, aziz vatanın yücelmesinde eğitimde, bilimde, sanatta ve sporda dünyada söz sahibi olacaksınız. Güçlü Türkiye yolunda aydınlık geleceğimiz olan gençlerimize güveniyoruz. Bizleri çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne sizler taşıyacaksınız. Özellikle sizler, değerli gençlerimiz, yarının aydınlık Türkiye’sinin ihyası ve inşasında söz sahibi olacaktır. Bu toprakların ruhunu özümsemiş her gencimiz ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için dün olduğu gibi bugün de yarın da durmadan yılmadan, umutsuzluğa kapılmadan çalışacaktır.
Unutmayalım ki “Cumhura muhalefet hatadan gelir.“ Bizler yöneticiler olarak cumhura yani halka muhalif olmadan, halkımızın refahı, huzuru, güvenliği ve selameti için çalışıyoruz. Büyük Türkiye mefkûremizi zirveye taşımak için çabalıyoruz.
Ekonomide, sağlıkta, eğitimde ve teknolojide düne göre daha iyi noktalara ulaştık. Milletimize hizmet yolunda şehrimizin gelişmesi için, büyümesi ve geleceğe daha umutlu bakması için çalışıyoruz. Bizler şifayı, çareyi dışarıda değil kendi öz kaynaklarımızda, milletimizde arıyoruz.Halkımıza bu bilinçle hizmet ediyoruz.
İstikbalimiz için ikinci bir Kurtuluş Savaşı verdiğimiz bu dönemde terör örgütleriyle işbirlikçi güçlerle mücadelemizi sürdürüyoruz. Ülkemizin gelişmesini, kutlu yürüyüşünü engellemek isteyenlere karşı safımızı daha da sıklaştırıyoruz. Bölgemizin istikrarını bozmaya çalışanlara rağmen ülkemiz her alanda gelişmesini sürdürüyor, bundan sonra da istikrarlı bir şekilde büyümesini devam ettirecektir.
Bu duygu ve düşünceler içinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyorum, dünya durdukça bu bayramların yepyeni meydanlarda, yepyeni ufuklarla ve yepyeni umutlarla sürüp gitmesini temenni ediyorum. Sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum” dedi.
Törende okunan şiirlerin ardından Bando, Ordu Tören Bölüğü, Tören Komutanı ve Karargâhı, Malûl ve Muharip Gaziler, Okulların Bayrak ve Flamaları, Askeri Birlikler, Erzincan Belediyesi Mehter takımı ve meslek teşekküllerinin geçişi yapıldı. Töreni izlemeye gelen vatandaşlardan ise törene beğeni büyük oldu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super