18 Kasım Pazar , 2018

Dikkat! Çocuk Sahibi Olurken İşsiz Kalabilirsiniz?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde kamu dışı olarak çalışıyorsanız, çocuk sahibi olurken işsiz kalabilirsiniz.Özel Haber: Eren VARLI
Sağlık Bakanlığı bünyesinde 4A tabi olmadan çalışan sağlık memurları doğum izni verilmediği için işten çıkarılıyor. Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığının çıkardığı yönetmelikle kamu dışı olarak görev yapan (4A ya Tabi Çalışmayanlar) aile hekimliğinde çalışan, vekil ebe olarak görev yapan sağlık personellerine doğum izni verilmiyor. Çalıştıkları iş ile ilişikleri kesiliyor. Doğum sonrasında personelin görev yaptığı ilde ihtiyaç duyulursa işe iadesi yapılıyor. ahin; İnsanların Mağduriyetlerine Sebep Oldu

Konuyla ilgili olarak yine Türk Sağlık Sen Erzincan Şube Başkanı Gökhan Şahin yaptığı açıklamasında; “Bununla ilgili olarak biz başından beri şunu söylüyoruz. Kamu da tek bir istihdam şekli 4A, oda 657 sayılı devlet memurları istihdam kanunu tabi. Bütün güvencelere sahip bir kadro talep ediyoruz. Bu farklı kadrolar hem kurumlarda ki iş barışını bozdu. Hem de farklı statüde çalışan insanların mağduriyetlerine sebep oldu. Elimizden geldiği kadar çalışmalarımızı yaptık. Kamuoyu oluşturmaya da devam ediyoruz. En son Erzincan’da bununla ilgili biz Türkiye genelinde bir çalışma yaptık. Dilekçeler topladık.
Bunları hem Türk Sağlık Sen genel merkezine hem de meclis dilekçe komisyonuna sunduk. Bu neydi bu durumda olan arkadaşlarımızın izinleri olsun eş durumu tayinleri olsun kadro talepleri olsun birçok konuda mahrum oldukları için biz bunlarla ilgili de bir kampanya yaptık. Bu mağduriyetlerin giderilmesi adına da gerekli mercilere bu konuları ileterek bir farkındalık yaratmaya çalıştık.
Türk Sağlık Sen olarak devamlı bunun takipçisi olacağız. Bu arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi adına sendikamız olarak elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışacağız. Çünkü sendikanın kuruluş amacı nedir hitap ettiği kesimin mağduriyetlerini gidermektir. Ekonomik şartlarını düzetmektir. Bu anlamda da burada bir mağduriyet söz konusudur. Bizde bu anlamda üstümüze düşen neyse fazlasını yapmaya hazırız” dedi.
Ülke genelinde mağdur sağlıkçılar haklarını mahkemelerde arıyor!
Ülke genelinde çocuk sahibi olmanın heyecanını yaşayan anneler işsiz kalmanın şokunu yaşıyor. Özel sektörde dahi verilen doğum izninin kamu sektöründe sözleşmeli olarak çalışan sağlık dağıtan anneleri maaşsız bir şekilde çocuklarıyla mağdur ediyor.
İki Seçenek Var!
Eğer söz konusu durumda iseniz iki seçeneği var. Ya doğum yapıp 40 günü dolmayan çocuğunuzu terk edip işe başlayacaksınız. Tabi eğer bulunduğunuz ilde açık bir pozisyon varsa. Yada mahkeme yoluyla hakkınızı arayacaksanız.
Mahkeme Sonucunda Kazanan Sağlık Çalışanları
Geçtiğimiz yıl aynı konudan açılan bir davada “Kastamonu İdare Mahkemesi” kararda atanma şekilleri her ne kadar farklı ise de vekil ebe hemşirelerinde memur olduğuna dikkat çekerek izin haklarından yararlanması gerektiği kararını vermiş.
Söz konusu dava bilgileri ise şöyle, Kastamonu İdare Mahkemesi Dava Karar no: 2015/40 Esas No: 2014/ 387
Dava sonucunda Türk Sağlık Şubesi tarafından yazılı açıklama ise şöyle; “ Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Vekil Ebe üyemizin doğum izni davasını kazandık. Karabük Yenice Toplum Sağlığı Merkezinde görevli üyemiz vekil ebenin doğum izninden yararlanmak amacıyla yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine açtığımız davada Kastamonu İdare Mahkemesi izin talebinin reddedilmesi işlemini iptal etti.
Mahkeme verdiği kararda atanma şekilleri her ne kadar farklı ise de vekil ebe hemşirelerinde memur olduğuna dikkat çekerek izin haklarından yararlanması gerektiğine hükmetti” belirtilmiş.
Bu durumda mağdur olan sağlık memurları ise Sağlık Bakanlığının mağduriyetlerini gidermelerini istiyor.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super