18 Kasım Pazar , 2018

Eğitim Öğretimde 2.Dönem Ders Zili Afrin’le Çaldı

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı tüm yurtta olduğu gibi Erzincan’da da başladı. İkinci dönem Erzincan’da Afrin gündemiyle ve kan bağışıyla başladı.   

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı Yarıyıl tatili bitti. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ders başı yaptı. İkinci dönemin açılış töreni Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi. Erzincan’da yarıyıl tatilinin ardından ders başı yapan 269 okulda okutulmak üzere Erzincan Milli Eğitim Müdürlüğünce yazı hazırlandı. Erzincan’da, yarıyıl tatilinin ardından ders başı yapan 269 okulda, Afrin Zeytin Dalı Harekâtı’nda şehit olan askerlerin isimleri okundu.

Törene Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, Erzincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mensur Durmuş, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Törende Okul Müdürü Mensur Durmuş’un açılış konuşmasını yaptıktan sonra 11.sınıf öğrencilerinden Abdullah Coşkun’un yazdığı Afrin’de bulunan Mehmetçiğe karşı olan duygu ve düşüncelerini konu alan mektubunu okudu.

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün de Afrin’de bulunan Mehmetçiğin anısına yaptığı konuşmasında; “ Selam olsun Kilisli Musa’ya, Selam olsun Mersinli Ali’ye, Selam olsun İstanbullu Fatih’e, Selam olsun Adanalı Yasin’e diyerek İsimlerini saydığım bu yiğitler ezan deyince en önde koşan, bayrak deyince gözünü budaktan sakınmayan, vatan deyince ağızlarından “bir” vatan daha çıkan sayısız kahramandan birkaçı sadece. Kader onları bu kez hemen yanı başımızda, Afrin’de, buluşturdu. Söz konusu vatandı ya, yine koştular. Bu kez nasiplerinde şehadet şerbeti varmış. “Vatan sağ olsun!” dediler onu da içtiler. Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin, diye emredildi bize ve biz de biliyoruz ki bu yiğitler ölmediler, bizimleler; ve hep yüreğimizde yaşayacaklar. Yüce Allah, şehadetinizi kabul eylesin yiğitlerim.

Sevgili Gençler, Biliyorum, ne Anadolu’yu vatan tutmak için Malazgirt’in kapılarına dayanan Alparslan’ı anlatamaya ne Bizans surlarını döve döve çağ açıp çağ kapatan Fatih’i anlatmaya ne de Milli Mücadeleye önder olmuş Gazi Mustafa Kemal’i anlatmaya ne saatler yeter ne sayfalar. Ve biliyorum milli bilinci iliklerine kadar hisseden sizlere bunları anlatmak belki de kifayetsiz.  Çünkü sizler, çok değil bundan sadece bir buçuk yıl önce içimizden yetişmiş hainlere vatan, millet, demokrasi dersi veren, cadde cadde sokak sokak kahramanlık destanları yazan o anaların, o babaların kardeşleri, oğulları, kızlarısınız… Sizler imanı “Ömer”, ruhu “Halis” bileği “Demir” bir nesilsiniz.

İşte bu duygularla yetişen sizlerin bu vatanın geleceği, devletimizin bekası için sorumlulukları artık daha fazla. Dalgalansın diye hepimizin bir ucundan tuttuğu bayrağımız için, asırlardır hükmetmiş ve asırlarca var olsun diye her ferdimizin omuz verdiği devletimiz için,  sizler de bugün ikinci dönemi başlayan eğitim- öğretim yılında ve bundan sonraki öğrenim hayatınızda elinizden gelen tüm gayreti göstermelisiniz, göstereceğinizden eminiz. Çünkü yıllardan beri Türk’e, ümmete kurulmuş sinsi kuşatmaları artık yarma vakti ve yaracağız. Türk milletini ve tüm ümmeti düştüğü darboğazdan kurtarmalıyız, kurtaracağız. Milletimizin etrafındaki zincirleri sizlerle kaldıracağız.

Sözlerimizi sonlandırırken umuyoruz ki sizler öyle bir nesil olun ki hani o hain gecede tüm oyunları bozan, karanlıkları dağıtan salalarımız sizlerin sayesinde “bayramlarımızın müjdecisi’” olsun sadece. Vatan toprağı için şehadet şerbeti içmiş tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anarken tüm dünyanın gözü üzerinde olan, savaş halindeki tüm askerimize, güvenlik güçlerimize de zafer diliyorum. Ve biliyorum ki sadece biz değil “Vefalı Türk geldi yine “ diyerek gözü yollarda olan, İslam sancağını özleyen tüm ümmet de dualarıyla birlikte bizlerle. Ve ben, son olarak Trabzonlu şehidimiz, Eren’imizin de dediği gibi diyorum ki “İyi ki varsınız gençler, iyi ki varsın Türkiye” diyerek konuşmanın ardından 2017-2018 eğitim öğretim yılının 2.döneminin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Afrin’de bulunan Mehmetçiğe destek olmak amacıyla okuldaki öğrenci, öğretmen ve velilerin katılımıyla Kızılay’a kan bağışında bulunuldu.

İl Millî Eğitim Müdürü Gün törenin ardından İMKB Müşir M.Zeki Paşa Ortaokuluna geçerek bayrak törenine katıldı. Öğrencilerle İstiklal Marşını okudu. Eğitim öğretim başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

 

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super