12 Aralık Çarşamba , 2018

Erzincan Sağlıkta Refaha Kavuşuyor

Bakan Demircan, Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dörtyol yerleşkesi bina olarak yetersiz ve aynı zamanda mekân olarak da eski model bir hastane olduğu için yenilenmeye ihtiyacı var” dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Erzincan ziyareti kapsamında son olarak Erzincan İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.
Erzincan’da bir otelde gerçekleşen toplantıya Sağlık Bakanı Ahmet Demircan yanı sıra Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. Erzincan’ın sağlıkta ki sorunlarının masaya yatırıldığı toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.
Toplantı sonunda Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, değerlendirmesini basın açıklamasıyla yaptı. Bakan Demircan, “Canımızı emanet ettiğimiz bu insanlara sahip çıkmak zorundayız. Biz bakanlık olarak sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddeti kınıyoruz ve bu konuda gerekli hukuki düzenlemeler yapıldı” dedi.
Ziyaret amacının Erzincan’ın sağlıkla ilgili röntgenini çekmek olduğunu belirten Bakan Demircan yaptığı basın açıklamasında; ” Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dörtyol yerleşkesi bina olarak yetersiz ve aynı zamanda mekân olarak da eski model bir hastane olduğu için yenilenmeye ihtiyacı var. Üniversite hastanemizin ek bina inşaatını hızlandırarak kısa sürede tamamlanmasını sağlayacağız.
Sağlık çalışanlarına kalkan elleri biz anlayamıyoruz. Nasıl olur şifa dağıtan insana el kaldırır insanlar. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Canımızı emanet ettiğimiz bu insanlara sahip çıkmak zorundayız. Bakanlık olarak sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddeti kınıyoruz ve bu konuda gerekli hukuki düzenlemeler yapıldı. Gereken hukuki düzenlemeler varsa onları da yapacağız. İnşallah önümüzdeki günlerde daha tedbir alınmasını sağlayacağız. Ancak konu sadece hukuki tedbirlerle düzenlenecek bir konu değil. Halkımızın bu konuda gerçekten doğru bilgilendirilmesi ve sahip çıkması lazım. Çünkü sağlık hizmeti veren insan, canımızı emanet ettiğimiz insandır.
O insana karşı, bizim şiddet uygulamamız kabul edilebilecek bir şey değildir. Bunun önüne geçilecek çalışmaları yapacağız.
Birinci basamak sağlık hizmetlerinin, hastanelerdeki poliklinik yükünü azaltacak şekilde daha verimli çalışmasını istediklerini vurgulayan Demircan, “Bu hususta da gerekli çalışmaları yapacağız. Halkımızın merkezi randevu sistemini kullanması, sağlık hizmetlerinin verilmesinde özellikle poliklinik hizmetlerinin verilmesinde verimliliği arttıracak bir noktadır. Bu konuda halkımızın bilgilendirilmesi için Sağlık Bakanlığı olarak kitle iletişim araçlarına sahip olan bütün kurumlarla işbirliği yaparak halkımızın merkezi randevu sistemini kullanmasını sağlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
Bakan Demircan, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nin kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin soru sonrasında; “Bu konu ile ilgili çalışmamız var, daha nihayete ermiş değil. Türkiye’de merkezi yönetimdeki çok başlılık veya iki başlılığın kaldırıldığı bir dönemdeyiz. 16 Nisan anayasa değişikliğiyle o değişikliğe uygun bir şekilde kurumlar kendi iç düzenlemelerini yapacağı için Türkiye’deki mevcut kamu hastaneleri kurumu, sağlık müdürlüğü ve aynı zamanda halk sağlığı müdürlüğü bir üçlü yapı oluşturdu. Bu üçlü yapının işleyişi de meydana getirdiği sıkıntıları da ortadan kaldırmak için ne yapabilirizi çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan şeyi paylaşacağız” şeklinde cevap verdi.
Basın toplantısının ardından Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle, Serkan Bayram, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve kurum müdürleriyle kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Ekşisu mesire alanına giden Demircan, burada vatandaşlarla bir süre sohbet ederek Erzincan’dan ayrıldı.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super