19 Kasım Pazartesi , 2018

Erzincan Üniversitesinde Hemşirelik Haftası Kutlandı

2-18 Mayıs Hemşireler Haftası münasebetiyle Erzincan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından kutlama programı ve bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.
Sağlık Yerleşkesi Başöğretmen Salonunda düzenlenen programa Vali Vekili Fatih Acar, Belediye Başkan Vekili Halil Mutlu, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincan Üniversitesi üst yönetimi, sağlık çalışanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Rabia Hacıhasanoğlu Aşılar, Hemşirelerin bireylerin ve toplumların sağlığını iyileştirmekle görevli olduğunu belirterek, hemşirelik mesleğinin odak noktasının sağlığın korunması, geliştirilmesi, eğitimi ve yönetimi olduğunu söyledi.
Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu da yaptığı konuşmada, sağlığın insanlığın varoluşundan bu yana insanların temel problemleri ve ihtiyaçları arasında üst sıralarda yer aldığına değinerek, insanlık var olduğu sürece bu ihtiyacın devam edeceğini dile getirdi. Hemşirelerin sağlık sisteminin önemli bir noktasında görev aldığını anlatan Prof. Dr. Çapoğlu, “Hemşireler hem hastalıkta, hem de hastalık öncesi koruyucu hizmetleri yürütme açısından önemli bir görevi üstleniyor. Böyle önemli bir görevi üstlenen hemşireler anne-baba şefkatinde olmalı” ifadelerini kullandı.
Son olarak kürsüye çıkar Vali Vekili Fatih Acar ise, konuşmasına “Sağlımıza sağlık katan tüm hemşirelerin Hemşireler Haftasını kutluyorum” sözleriyle başladı. İnsan sağlığının önemine vurgu yapan Acar, sağlığın korunmasında görevli olan kişilerin kutsal bir mesleği yürüttüğüne dikkati çekti. Acar, “Hemşireler, sağlığın geliştirilmesinde ve korunmasında önemli bir görev üstleniyorlar. Hemşirelik özünde insan sevgisi olan, çok özel ve saygın bir meslektir. Tarih boyunca değer gören ve saygınlığını hiç yitirmeyen bu meslek, gelişen teknolojiye rağmen değerini korumaya devam edecek” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri tarafından “Hemşirelik Engel Tanımaz” isimli mini tiyatro gösterimi, ney dinletisi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Yıldırım tarafından “Uluslararası Hemşirelik Konseyi 2017 Yılı Teması” konulu sunum gerçekleştirdi.
Kutlama programının öğleden sonraki oturumundan ise ise Panel Başkanlığını Doç. Dr. Rabia Hacıhasanoğlu Aşılar’ın yaptığı “Okul Hastane İşbirliği”, “Akademisyen Gözü ile Okul-Hastane İşbirliği”, “Öğrenci Gözü İle Okul- Hastane İşbirliği ve Klinisyen Gözü ile Okul-Hastane İşbirliği” konularını içeren panel gerçekleştirildi.
Etkinlikler mini tiyatro ve mini konser ile son buldu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super