17 Ekim Çarşamba , 2018

Erzincan Üniversitesinde KÜSİP Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Erzincan Üniversitesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinden kurulan Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Portalı (KÜSİP) tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Vali Vekili Fatih Acar, Rektör Vekili Prof. Dr. Adnan Özel, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı heyeti, öğretim elemanları, sanayiciler ve iş adamları katıldı.Programın açılış konuşmasını yapan KÜSİP İl Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Muharrem Güneş, KÜSİP ile kurumlar arasındaki koordinasyon ve yönlendirme faaliyetlerinin daha etkin kullanılarak, ar-ge ve inovasyon kapasitesinin artırılmasının amaçlandığını kaydetti. Güneş, açıklamasında: “Bu bağlamda özellikle sanayicinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve bilimsel yapının, üniversitelerdeki öğretim elemanları ile buluşturulması çok önem arz etmektedir. Öğretim elemanlarının da bu çalışma ile yaptıkları buluşların ticarileşmesinin önü açılacak” dedi.
Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı KÜSİP Proje Biriminden Mithat Kaya ise KÜSİP’in; kamu, üniversite ve sanayinin altyapı ve kaynaklarıyla işbirliğinin sunulduğu etkili bir portal olduğunu belirtti. Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının düzenlediği çalıştay ve etkinlikler hakkında bilgi veren Kaya, bu etkinliklerde sanayi-üniversite işbirliğinin eksik kaldığını tespit ettiklerini kaydederek şu ifadeleri kullandı: “Katılımcıların bir araya gelip, hem sorunların konuşacağı, hem de sorunlara çözüm bulacağı bir platforma ihtiyaç vardı. 2012 yılından bu yana yaptığımız çalışmalarla bu portalı oluşturduk” şeklinde konuştu.
KÜSİP’in ilgi alanına göre kişiler, kurumlar, olayları eşleştirip ve birbirine bağladığını belirten Kaya, araştırmacıların portaldan nasıl faydalanabileceği konusunda katılımcılara bilgi verdi. Kaya, şöyle konuştu: ”Bu portal ile araştırmacılar sanayici ile işbirliği fırsatı bulacak, araştırmalar ticarileşebilecek, akademik çalışmalar geniş kitlelere kolay ulaştırılabilecek, paydaşlar aktivitelerinden anında haberdar olacak.”
KÜSİP Proje Koordinatörü Recep Uzungil de yaptığı konuşmada portalın, büyük bir çalışmanın neticesinde ortaya çıktığını belirterek, geniş bir katılımcı kitlesinin portalda buluştuğunu söyledi. Portala ücretsiz üye olunabileceğini ve etkinliklerden anında haber alınabileceğini belirten Uzungil, “Benzer bir çalışma ülkemizde yok” dedi.
Erzincan Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel, Üniversite-Kamu-Sanayi İşbirlikleri sunumunda üniversite ile sanayi arasında ürüne ve hizmete ulaşmada bir dönüşüm olduğunu belirtti. Bu dönüşüm aşamasının Avrupa’da sanayinin üniversite içine çekilerek kısaltıldığını anlatan Gümüşel, “Sanayinin üniversitenin içinde hizmet etmesi lazım. Bunu yaparsanız dönüşüm sürecindeki riski ve süreyi azaltırsınız” dedi.
Daha önce hayata geçirilen işbirliklerinden örnekler veren Gümüşel, üniversitelerde mevcut olan ar-ge merkezlerinin envanterinin çıkarılması, hayvan üretim merkezlerinin ve ilgili çalışmaların yapılacağı laboratuvarların kurulması, preklinik ilaç araştırmalarının yapılabileceği iyi laboratuvar uygulamaları sertifikasına sahip laboratuvarların kurulması ve sayılarının artırılması, klinik ilaç araştırmalarında eksikliği duyulan merkezlerin sayısının artırılması önerilerinde bulundu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super