21 Kasım Çarşamba , 2018

Erzincan’a 2017 Yılında 304 Proje

2017 yılı 3. İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan’da 2017 yılında yerel yönetimler hariç 304 proje uygulandığını belirterek bu projelerin bedelleri toplamının 3,9 milyar TL olduğunu söylediErzincan Bakır Evinde gerçekleşen 2017 yılı 3. İl Koordinasyon Kurulu toplantısına Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlyas Çapoğlu, kamu kurum müdürleri katıldı.
Erzincan Valisi Ali Arslantaş 2017 yılı 3. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmasında; “Kamu kurum ve kuruluşları olarak vatandaş odaklı yönetim anlayışı içerisinde, vatandaşlarımızın önerilerini de göz önün de bulundurarak zaman kaybına yol açmadan, sorunları mahallinde çözmek suretiyle kamu hizmetlerinin verimliliğini artırmak istiyoruz. Bu amaçla her ay muhtarlar, halk ve güvenlik toplantıları, altı ayda bir ekonomik toplantılar ve yılda dört kez İl Koordinasyon Kurulu toplantıları düzenlenmektedir…Bu toplantılarda yatırım ve kamu hizmetlerinin yürütülmesinde ortaya çıkan sorunlara çözüm bulunmasını sağlamak yanında; ilimizin kalkınması, yatırım, istihdam konuları görüşülmekte ve gerekli kararlar alınmaktadır. İlimizde kısa olan inşaat mevsiminin en iyi şekilde değerlendirmek ve sezonun ortalarına yaklaştığımız bu günlerde, daha çok gayret göstermek suretiyle yatırımları planlanan sürede tamamlamak istiyoruz.
Projelerin Bedelleri Toplamı 3,9milyar TL
2017 yılında; İlimizde yerel yönetimler hariç 304 proje uygulanmaktadır. Bu projelerin bedelleri toplamı 3,9milyar TL, önceki yıllar harcaması 1,5 milyar TL, 2017 yılı ödeneği 338milyon TL, 115,6milyon TL harcanarak yüzde 34nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
2017 yılı yatırım ödeneklerinin sektörlere göre dağılımı ise şu şekildedir. Eğitim 87,9 milyon TL, Konut 77,9 milyon TL, Tarım 64 milyon TL, Ulaştırma 33,9 milyon TL, Genel İdare 28,5 milyon TL, Altyapı 18,5 TL, Orman 12 milyon TL, Enerji 7,5 TL, Sağlık 7 milyon TL’dir. Ayrıca 2017 yılında İl Özel İdaresi ve KÖYDES programından, 395 adet proje için 37 milyon TL ödenek ayrılmış olup, 25,2 milyon TL harcanarak yüzde 68 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. 2017 yılı yatırımlarını önemli projelere göre değerlendirdiğimizde;
Karayollarında;
Çevre Yolu Çağlayan kavşağındaki çalışmaların 2017 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.
Refahiye-Erzincan 60 km bölünmüş yol olarak tamamlanmıştır. 2017 yılında eksik kalan işlerde çalışılmaktadır.
Kemaliye-Dutluca Ayrımı- 8. Bölge (Elazığ) Hududu Yolunun(22 km) proje bedeli 590 milyon TL olup, Genel Müdürlük ihale sürecindedir.
Refahiye-İliç yolundaSünebeli tüneli ve bağlantı yollarında çalışmalara başlanmıştır.
Eğitim Sektöründe;
Erzincan Üniversitesiyatırımları hızla devam etmektedir.
500 öğrenci kapasiteli 2. yükseköğrenim yurdugeçici kabul aşamasındadır.
Üzümlü 16 Derslikli İmam Hatip Lisesininihalesi yapılmıştır.
Otlukbeli 16 derslik Anadolu Lisesininyaklaşık maliyeti hazırlanmaktadır.
Çayırlı Öğretmenevi, Bayırbağ İmam Hatip Lisesi ile Çayırlı, Otlukbeli ve Çadırkaya’ da 7’şer Daireli Öğretmen Lojmanlarnını arsa işlemleri devam etmektedir.
Gençlik ve Spor Sektöründe;
3000 Kişilik Spor Salonunun geçici kabulü yapılmıştır. Eksiklikler tamamlanacaktır.
Üzümlü Gençlik Merkezi yüzde 83seviyesinde devam etmektedir.
Demirkent Çok Amaçlı Spor Salonunun yüzde 30seviyesinde devam etmektedir.
Sağlık Sektöründe;
250 Yataklı Hastane İnşaatının proje bedeli 83,7 milyon TL olup,temel seviyesinde çalışmalar devam etmektedir. Tarım Sektöründe Çayırlı Turnaçayırı Barajı yapımı devam etmektedir. Erzincan Tercan ve Çayırlı ovalarında 126 köyümüzde arazi toplulaştırma projesinin ihale işlemleri devam etmektedir. Tarıma dayalı besicilik ve seracılık organize sanayi bölgeleri kuruluş işlemleri devam etmektedir.
TOKİ yatırımlarının bedeli 1 milyar TL’ye konut sayısı 10.630 adede ulaşmıştır.
İl Özel İdaresi ve KÖYDES programında bulunan toplam 395 projeden; 90 adedi bitirilmiş, 260 adedi devam etmekte, 28 proje ise ihale aşamasındır.
Yatırımcı kuruluşların yöneticileri tarafından, devam eden yatırımların uygulanma durumları ve koordinasyonu gerektiren konularda kurul üyelerine bilgi verilecektir” dedi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super