12 Aralık Çarşamba , 2018

Erzincan’da Çiftçinin Su Sorunu Çözüme Kavuştu

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından fesih edilen Akbulut Sulama Birliğinin görevi Erzincan İl Özel İdaresi tarafından yürütülecek. Yapılan düzenlemeyle Erzincan’da su sıkıntısı çeken çiftçiler bu sezon rahat bir nefes alacak.   Erzincan Valisi Ali Arslantaş, temizlik çalışması yapılan sulama kanallarında incelemelerde bulundu. Kanalların en kısa zamanda sezona hazır olması talimatını veren Vali Arslantaş,  daha önce sulama sıkıntısı yaşanan bölgelerde yeni düzenleme ile hiçbir çiftçinin susuz kalmayacağını vurguladı.

Erzincan’da Akbulut Sulama Birliği’nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından fesih edilmesinin ardından sulama birliğinin görev ve yetkileri İl Özel İdaresine devredildi. Feshin gerçekleşmesinin ardından Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, İl Genel Meclis Başkanı Ünal Tuygun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yaşar Felekoğlu, bazı belde belediye başkanları ile birlikte sulama kanallarında incelemelerde bulundular. Toplam uzunluğu 600 kilometreyi bulan sulama kanalları; Çardaklı, Erzincan Barajı, Erzincan Ovası P1, P2, P3 bölgelerinde bulunan cazibe bölgesinde 50 bin dönüm, pompaj bölgesinde 94 bin 488 dönüm olmak üzere 144 bin 488 dönüm araziye su taşıyor.

Sulama kanallarının temizliği ve tamiratının en kısa zamanda tamamlanarak çiftçilerin hizmetine sunulacağını belirten Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, daha önce sulama sıkıntısı yaşanan bölgelerde yeni düzenleme ile hiçbir çiftçinin susuz kalmayacağını vurguladı.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, daha önce yapmış olduğu toplantıda çiftçilerin bu istediği ürünü ekebileceklerini söyleyerek; “Su var, yok bunun kaygısına kapılmasınlar. Fiyatlarımız geçtiğimiz yılın fiyatlarının altına çekildiği gibi enflasyon farkı da uygulanmadı. Ancak ücret konusunda duyarlılık gösterip, herkes ücretini zamanında ödeyerek arazisini sulayacak. Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan sıkıntıların yaşanmasına müsaade etmeyeceğiz. Parasını peşin ödeyene yüzde 10, yüzde 20’ye varan indirimler olacağı gibi, ödemeyen için ise gerekli faiz uygulanacaktır” dedi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super