19 Kasım Pazartesi , 2018

Erzincan’dan Kutsal Topraklara Direk Uçuş

Erzincan’dan kutsal topraklara giden hacı adayları kafilesi dualarla uğurlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2017 yılı hac organizasyonu ile kutsal topraklara gidecek olan Erzincan 1. Kafile hacılarımız Erzincan Havalimanından uğurlandılar.Gerçekleştirilen uğurlama törenine Vali Yardımcısı Yaşar Kemal Yılmaz, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, İl Müftüsü Yavuz Karabayır, Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Ali Şen, Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Hüseyin Ünal, Hac ve Umre Bürosu Personeli, kafile görevlileri, hacı adayları ve yakınları katıldı.
Erzincan’da Bir İlk Yaşandı
Erzincanlılar, havaalanında ihrama giren hacı adaylarını ilk defa uçakla direk kutsal topraklara uğurladılar. Uğurlama programı, Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Ali Şen’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Programda konuşan İl Müfüsü Yavuz Karabayır, hacı adaylarına “Siz Allah’ın beytine ve mescidine uçarak gidiyorsunuz. Zaten insan sevdiğine uçarak gidermiş. Maddi-manevi duygularımızla şimdi burada bir program yapıyoruz. Allah haccınızı maddi-manevi kolay eylesin. Maddi olarak sağlığınızı muhafaza etsin inşallah. Aynı şekilde de manevi olarak boş gidip dolu gelesiniz inşallah. Ümmet-i Muhammed’e ve memleketimize dua edesiniz, afiyetle gidip sıhhatle dönesiniz inşaallah.” temennilerinde bulundu. il Müftümüz konuşmasını, “Erzincanımız’dan bu yıl kutsal topraklara 255 hacı adayımız gidiyor.
Bunlardan 171 hacı adayımız Diyanet İşleri Başkanlığımız hac organizasyonu ile, 84 hacı adayımız seyahat acentaları organizasyonu ile hac görevini ifade etmek üzere kutsal topraklara gidiyor.
Biz bu gün Erzincan havalimanından 144’ü Erzincanlı olmak üzere Erzurum ve Gümüşhane’den gelen toplam 158 hacı adayımızı Kabe’ye gitmek üzere Cidde’ye yolcu edeceğiz. Ayrıca bu hacılarımız içerisinde evlatlarını bu vatana şehit olarak veren ve vatan uğrunda evlatlarını gazi eden şehit ve gazi yakınlarımız da var. Bu ne büyük nimet, bu ne büyük devlet! Allah bu nimeti elimizde almasın inşaallah. Bu yıl bir ilki yaşıyoruz. Erzincan Kafilemiz doğrudan kutsal topraklara uçuyor. Allah herkese nasip etsin” dedi.
Programa katılan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ise, hacı adaylarına hayırlı yolculuklar temennisinde bulundu. Program İl Müftüsü Karabayır’ın yaptığı dua ile sona ererken, yakınlarıyla vedalaşan hacı adayları duygu dolu anlar yaşadı.
1982 yılında askerlik görevini yaparken, 3 bin askerle yaptığı 7 Bin 500 metre kare alan üzerine, 176 metre boyundaki Atatürk portresini yenilemek için gelen Araştırmacı-Yazar ve Ressam Mustafa Aydemir, portrenin yenileme çalışmalarını yapan Erzincan İl Özel İdaresi tarafından Erzincan’a davet edildi. Portrenin cumhuriyet bayramına yetiştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super