17 Ekim Çarşamba , 2018

Erzincan’ın Biyolojik Çeşitliliği Tespit Ediliyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdürlüğü Erzincan Şube Müdürlüğü tarafından “Erzincan İli’nin Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi Çalıştayı” yapıldı…
7-8 Ağustos 2017 tarihinde Grand Simay Otel Toplantı Salonu’nda yapılmaya başlayan Çalıştay’a Erzincan Vali Yardımcısı Yaşar Kemal Yılmaz, 13. Bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Uğur Önel, Yüklenici Firma Aktel Mühendislik Yetkilisi Mustafa Tel katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Çalıştay da açılış konuşması yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Uğur Önel; ‘’Bakanlığımızın başlatmış olduğu ülke genelindeki proje kapsamında biyolojik çeşitlilik ve envanter izleme projesi kapsamında ilimizde de bu çalışmaya 2015 yılında başlanmıştır. Bu projenin amacının ilimizin biyolojik çeşitliliğini tespit etmektir. Bakanlığımız bu proje kapsamında ülkemizin biyolojik çeşitliliğini tespit ederek bununla alakalı bir rapor hazırlayacak ve veri tabanı oluşturacaktır. Erzincan ilinin karasal ekosistem biyolojik çeşitlilik envanter ve izleme projesi 2015 yılında ihale yapılmış. İhale projesinin bedeli 348 bin 100 tl’dir. Projede sözleşme gereği 2017 yılının ekim ayında tamamlanacaktır. ‘’ dedi.
Erzincan Vali Yardımcısı Yaşar Kemal Yılmaz yaptığı açıklamada; ‘’Ülkeler zenginliklerinin farkına vardığında ve bu zenginliklerinin göz önünde bulundurarak yapacağı yatırımlar daha doğru daha karlı sonuçlar vermektedir. Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımızda hemen hemen hepsi özellikle AR-GE alanında bütçeler ayırmaktadır. Devletimizde bu anlamda AR-GE başta olmak üzere çalışmaları desteklemektedir. Değişik coğrafyaların kesişim noktası olan ilimiz bu çalışma ve proje kapsamında su kaynaklarından bitki çeşitliliği ve canlı türlerine kadar ilimizde bilimsel veriler olacaktır. Yaşanılabilir bir çevreye sahip olmanın yegâne yolu doğaya dostça yaklaşmaktan gelir. Eşsiz bir doğaya sahip olan ilimizde ormanlık alanların korunması ve bu alanların artırılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır. ‘’ şeklinde konuştu.
Çalıştay, konuşmaların ardından Uzmanlar tarafından yapılan sunumlarla gün boyu devam etti.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super