19 Kasım Pazartesi , 2018

Gün, TEOG Tercihleri Hakkında Uyardı

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, TEOG sınav sonuçları hakkında konuştu. Öğrenci ve velilere tercih sonuçları ve ek yerleştirmeler hakkında uyarılarda bulunan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, öğrencilere yapacakları işlemler hakkında yol gösterdi.
Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün yaptığı basın açıklamasında; “Bizim yıl içerisindeki bütün çalışmalarımızın semeresini almış olduğumuz günler ve zamanlar. Bizim maksadımız eğitim ve öğretim yıllı ve yılları boyunca..
Bizde eğitim ve öğretimlerini devam eden öğrencilerimizin, ister 8. sınıftan sonraki TEOG yerleştirmeleri, isterse üniversite sınavı liseden sonraki üniversite sınavına yerleşmesi ile ilgili olarak öğrencilerimizi ilgi istek kabiliyetleri doğrultusunda akademik başarılarını en üst seviyede ve istemiş oldukları okullara gitmek ve onların girmelerine vesile olmak bizim için çok anlamlı çok önemlidir.
İşte temel eğitim orta öğretime geçiş ilgili olarak sınavları yapıldı. Birinci sınav ikinci sınav ve bu birinci sınavın %35 ikinci sınavın %35 ve 6 7 8. sınıflardaki yılsonu basarı ortalamalarının da yılsonu % 30 alınmak sureti ile yerleştirmeye esas puanla öğrencilerimiz tercihlerini yaptılar.
Buradan ben özellikle bu süreçle ilgili olarak bu yıl puanlar çok yükseldi yüzdelik dilimlerle ilgili olarak zaten müracaat esnasında çok önemliydi. Öğrencilerimizle ilgili olarak özellikle istediği yere yerleşemeyen öğrenciler aslında bugünkü bu açıklamamızın en önemli noktası bu. İstediği yerlere yerleşemeyen öğrenciler varsa ama puanını da göz onunda bulundurmak sureti ile tabi ki bu puan bizim tabiri caizse cebimizdeki paramız.
Cebimizdeki paraya göre harcama yapmak durumundayız. Yıl ve yılarca elde etmiş olduğumuz bilgi ve birikim neticesinde bu puanları aldık. Bu puanları harcarken de okulları isterken de özellikle bu puanları göz önünde ve ilgi ve isteklerimizde göz önünde bulundurmak istiyoruz. Bura da artık her şey bitti değil yerleşmeye esas nakillerimiz var. 3 tane nakil dönemimiz var. Özellikle velilerimize bu süreç içerisinde size vereceğimiz tarihler içerisinde mutlaka okullarımızı uğramanızı özellikle istiyoruz. Bunların 1.si yerleşmeye esas nakil başvuruları 14-18 Ağustos tarihi arasında 1. 21-25 Ağustos tarihleri arası 2. 28 Ağustos 8 Eylül arasında da 3. yerleşmeye esas nakil başvurularını yapabilirler. Ne yapacaklar velilerimiz burada da çocukların puanına göre 3 tane tercih yapacaklar. Bu 3 tercihten herhangi birisinin gelmesini bekleyecekler. Gelmediyse de bir sonraki gelmediyse de bir sonrası.
Burada iş bitiyor mu burada iş bitmiyor belli bir puan aldıktan sonra şayet biliyorsunuz 12 yıl zorunlu hale geldi eğitim hiçbir öğrencimiz 8. sınıftan sonra ben herhangi bir okula gitmeyecem diyemiyor. Otomatikman zaten bu acık liseye atılıyor. Acık lisede devam ediyor ve dolayısıyla lise mezunu olmak durumunda acık liseye giden öğrencilerimiz oldu ki 15 Eylül tarihinde gidip kayıtlarını acık liseye yapmak durumunda ve zorundular. Çünkü mecbur eğitim acık liseye kaydını yaptıktan sonra ben yaygın eğitimden örgün öğretme geçiyorum diyen öğrencimiz olursa tekrar milli eğitime başvurmak sureti ile başvuracak. Bizim örgün eğitiminde boş kontenjanlarımız var ise bizim il ve ilçe nakil komisyonlarımız var bu nakil komisyonlarında yeni öğrencilerimizin puanlarını göz önünde bulundurmak sureti ile bunu özellikle söylemek istiyorum puan yetmiyorsa okullun kontenjanı boş olsa da gitmesi mümkün değil. Bu komisyon marifeti ile de öğrencilerimizi puanını göz önünde bulundurmak, öğrencinin de isteğini göz önünde bulundurmak sureti ile yerleştirme yapacağız. Ayrıca özel eğitime giden öğrencimiz onların velileri için söylüyorum özel eğitimden ilk öğretimden mezun olmuş herhangi bir lisemize bu şekilde yerleşmiş olan öğrencilerimizle aynı şekilde milli eğitimimize müracaat etmek sureti ile burada bu örgencilerimizin özel eğitim diyorum burada yanlış anlaşılmasın bu öğrencilerimizle biz yine milli eğitim bakanlığımızın kaynaştırma yolluyla eğitimlerinin tamamlayacak olan bu öğrencilerimizi uygun olan okullarımız uygun bir şekilde dağıtımlarını yapacağız.
Bir diğer özellikle okullarımız bu kayıt döneminde pansiyonda kalan öğrencilerimizle ilgili zaman zaman bazı sorunlar ve sorunlar çıkabiliyor. Burada özellikle öğrencilerimiz zaten tercihlerini yaparken il dışından gelen öğrencilerimiz ilçeden gelen öğrencilerimiz özellikle ve öncelikle zaten Erzincan da kalacak yerleri yoksa pansiyonlu okulları tercih etmek durumunda idiler.
Yurdu olan öğrencilerimiz Eylül ayında Eylül ayının 2. haftasında okuluna gidecekler ben ilçeden geliyorum ilçeden geldiğim için veya başka bir ilden geldiğim için okulumuzun pansiyonuna müracaat etmek istiyorum diyeceklerdir. Okul pansiyonlarında da her şehirde olduğu gibi puan üstünlüğüne göre kaç tane boşumuz var kontenjanımız var kaç tane müracaat edenimiz var zaten boş kontenjan kadar müracaat edeniniz varsa veya ondan daha azsa bütün öğrencilerimizi alıyoruz. Okul için söylüyorum okul pansiyonu için söylüyorum fazla var ise kontenjanımız az müracaat eden fazla ise puan üstünlüğüne göre kesinlikle alıyoruz. Oldu ki Erzincan’dan da ilçelerimizde farklı illerden Erzincan’daki okulların birisinin seçen öğrencilerimizin okulunda pansiyon yok ise yine milli eğitim müdürlüğümüze ve ilçelerimize Refahiye’de fen lisemiz var Refahiye ‘de Anadolu lisemiz Üzümlü Anadolu lisemiz efendim bizim çayırlıda eski sağlık meslek lisemiz var.
Burada da yurtlarımız var ve yurdu olamayan bir okulumuz var ise Erzincan’a gelmişse o okulumuzu kazanmışsa da milli eğitim müdürlüğüne başvuracak bizler öncelikle o okulunun yatılı öğrencileri yerleştirdikten sonra boş kontenjanlara da puan üstünlüğüne farklı okullarda kalan öğrencilerimizi yerleştireceğiz ki son 2 yıldır 3 yıldır hiç açıkta kalan öğrencimiz olmadı. Ancak velilerden istirhamımız şu 1. hafta 1. günden itibaren hemen benim öğrencim yatılı olsun yeri belli olsun her şey tamam olsun diye tabi ki bizde olsa bunu isteriz fakat ilk hafta bir yoğunluk olabilir öğrenci özellikle ben pansiyon da kalırım der fakat daha sonra pansiyondan ayrılanlar oluyor.
Biz bir ay içerisinde öğrencilerimizin hiç bir tanesi dışarı da kalmayacak şekilde yerleştireceğiz. Ancak 1 ay okul devam ediyor. 10 gün okula gelmeyen sınıfta kalır nasıl kalacak bir ay nerede kalacak der biz gecen yıl sayın Valimizin talimatı ile yine bu yıl aynı şekilde pansiyonlu okullarımızda misafir öğrencileri kabul etmek sureti ile bu öğrencilerimizin elimizden geldiği kadar hiçbiri mağdur etmeden kontenjanlarımızı da göz onunda bulundurmak suretiyle eğitim öğretimle ilgili olarak sorunsuz bir şekilde eylül ayında başlamak için bütün tedbirlerimizi bütün çalışmalarımız yapıyoruz ben tekrar okullarımızı kazanan öğrencilerimize hayırlı olsun diyorum nakil yoluyla 3 defa yapılacak bu nakillerle ilgili olarak da özellikle okullarımızdan rehber öğretmenlerimiz müdür yardımcılarımız ve müdürlerimiz okullarında bu şekilde okullara başvurmak sureti ille de müracaat etmek istiyorlarsa bundan istifade etmelerini özellikle öneriyorum” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super