18 Kasım Pazar , 2018

Güneşten Gelen Lezzet

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde organik olarak bulgur üretimi yapan tesis ürettiği bulgurun lezzeti ile halkın tercihi haline geldi.

Erzincan Üzümlü ilçesinde 3 yıldır faaliyet gösteren tesiste güneşte kurutulan hedik bulgura dönüşüyor. Tesisin sahibi yaptıkları organik üretimi anlatarak Erzincanlı vatandaşların sağlıklı tüketime önem verdiklerini belirtti.
Tesis İşletmecisi Habil Oruç yaptığı açıklamasında; “ Erzincan’a bulgurlar hep çevre illerden geliyor. Bulgurlar yerli diye satışa çıkarıyorlar. Bizde yerli üretime katkı sağlamak gerçekten yerli üretim yapmak ekonomiye katkı sağlayarak istihdam üretmek amaçlı bu tesisi kurduk…Biz burada organik üretim yapıyoruz. Haşlanan buğdayları (hedik) güneşte kurutuyoruz. İçerisinde her hangi bir katkı maddesi bulunmuyor. Bize dışarıdan gelen buğday %85 oranındadır. Eskiden ninelerimizin dedelerimizin sağlıklı yöntemiyle çalışıyoruz. Satışlarımız iyi oranda. Biz buğday alımını 90 kuruştan yapıyoruz. Bizim üretimimiz beyaz bayraktar buğdaya dayalı. Maalesef şehrimizde bu tür buğday yetiştiren çiftçimiz yok denecek kadar az. Biz bu tür buğdayımızı Çayırlı, Sivas ve Elazığ’dan temin ediyoruz. Çiftçilerimiz bu tür buğday üretimini artırırlarsa bizim için çok daha iyi olacak. Burada yaşan Ahıska Türklerine de istihdam sağladık. Toptan bulgur satış fiyatımız 1 ton 1600 TL civarındadır” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super