18 Kasım Pazar , 2018

Hayvanlarda “Şap Hastalığına” Önlem

Türkiye’de hayvancılığın başlıca sorunlarından biri olan şap hastalığının bitmesi amacıyla bakanlık tarafından “Şap Hastalığından Aşılı Arilik Genelgesi” yayımlandı. 2020 yılına kadar hastalığı bitirilmesi hedefleniyor.
Konuyla ilgili olarak konuşan Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kenan Doğan, “Genelge hükümlerinin yürürlüğe gireceği tarih olan 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketlerine yeni düzenlemeler getirilmiştir. Sürecin sonunda Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE) tarafından ülkemiz, ilk etapta 2020 yılında şap aşılama uygulamasına dayalı şap hastalığından “aşılı ari bölge” statüsü, 2023 yılında ise şap hastalığı ile mücadele için aşılama uygulamasına da gerek olmadan “aşısız ari bölge” statüsüne hedefi gerçekleşmiş olacaktır. Ülkemizde şap hastalığını yok etmek ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı tarafından verilen statüyü elde etmek için Bakanlığımızca ‘Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı’ hazırlanmıştır. 2010 yılında şap hastalığından aşılı ari statüsü kazanan Anadolu’nun da arilik statüsü elde edebilmesi için iller arasında yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevklerine düzenleme getirilmiştir.
21 Gün Sonra Sevk Edilecekler
Belirtilen hedeflere ulaşılabilmesi amacıyla Anadolu’da iller arası yapılacak hayvan sevklerinde 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren yeni uygulamalar yürürlüğe girecek. Besilik ve damızlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevklerinde; hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacaktır. Hayvanların sevk yapılacağı çıkış ve varış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış koruma ve gözetim bölgesinde olmayacaktır. Sevk edilecek büyükbaş hayvanlarda, son bir yılda iki kez şap aşısı ile aşılanmış olmalı ve ikinci yapılan şap aşısı son 6 ay içerisinde yapılmış olacaktır. İlk defa aşılanmış sığır cinsi hayvanlar, tekrar şap aşısı ile aşılama yapılması ve aşılanan hayvanlar tekrar aşılamadan 21 gün sonra sevk edilecektir.
En Yakın Mezbahada Doğrudan Kesime
İller arasında doğrudan kesimhaneye küçükbaş ve büyükbaş hayvan sevklerinde; hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacaktır. Kesimhanelere, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar şap aşısı şartı aranmadan sevk edilecektir. Hayvanların sevk yapılacağı çıkış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış koruma ve gözetim bölgesinde olmayacaktır.
Bununla beraber; Bakanlığımızca aşılı arilik hedeflenen 78 ilimiz 01.01.2019 tarihinden itibaren ‘Şap Hastalığından Korunmuş Bölge’ olarak kabul edilecek olup, bu tarihten itibaren 81 ilin tamamında, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar dışında sevk edilen hayvanlar, tüm masrafları sahibine ait olmak üzere en yakın mezbahada doğrudan kesime sevk edilecektir.
Bakanlık veri tabanında kayıtlı olmayan hayvanlar, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar dışında korunmuş bölgeye sevk edilmiş kabul edilerek tüm masrafları sahibine ait olmak üzere en yakın mezbahada doğrudan kesime sevk edilecektir. İl müdürlüğümüzce ilimizde bulunan büyükbaş hayvanlara yılda 2 kez, küçükbaş hayvanlara ise hastalık bölgelerinde aşılama yapılacak olup, ilk kez aşılanan hayvanlara mutlaka tekrar aşılaması yapılacaktır. Erzincan’da ve ülkemizde şap hastalığını tamamen yok etmek için tüm paydaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi büyük önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super