19 Kasım Pazartesi , 2018

İstihdama Tam Destek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, sanayiyle işbirliği meyvelerini verdi. Sanayinin ara eleman açığını teknisyenle çözülecek. Meslek Liseleri’ne destek kapsamında, çıraklık eğitimini tamamlayan her öğrenci Ustalık Belgesi alacak. Ustalık belgesiyle kendi işyerini açan teşvikten yararlanacak. Meslek lisesi mezunları tekniker unvanını alacak.
İstihdam Garanti …
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, sanayiyle işbirliği meyvelerini verdi. Sanayinin ara eleman açığını teknisyenle çözülecek.
Meslek Liseleri’ne destek kapsamında, çıraklık eğitimini tamamlayan her öğrenci Ustalık Belgesi alacak. Ustalık belgesiyle kendi işyerini açan teşvikten yararlanacak. Meslek lisesi mezunları tekniker unvanını alacak.
Mesleki teknik liselerin niteliklerini artırarak sanayinin Teknik eleman sorununu çözmeyi hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki teknik eğitimin önünü açtı. Hükümetin, 2023 istihdam hedefleri kapsamında mesleki teknik eğitim desteklenecek.
Mesleki Teknik Liselerin sayısı yaklaşık 2 katı artarak 3 bin 266’ya çıkarken, öğrenci sayısı 1 milyon 750 bine yükseldi. Büyük ölçekli firmalara, kendi bünyelerinde özel meslek lisesi açarak kendi nitelikli personelini yetiştirme imkânı getirildi.
İsteyen İşinin Patronu
Devlet meslek liselerinde ise çıraklık eğitimi zorunlu olacak. Çıraklık eğitimini tamamlayan öğrencinin ustalık belgesiyle mezun olmasının da önü açıldı. MEB ve KOSGEB arasında yapılan protokol ile de ustalık belgesiyle mezun olan öğrenci, kendi işyerini açmak isterse 50 bin TL hibe, 100 bin TL de faizsiz kredi desteği alacak.
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, geçtiğimiz gün bu konu hakkında “Çıraklık eğitimini bitirenlere ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi vereceğiz. Finans desteği isterse onu da sağlayacağız. Meslek lisesi mezunlarına teknisyen belgesi vereceğiz” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super