13 Aralık Perşembe , 2018

İstiklal Marşı’nın 97. Yıl Dönümü Kutlandı

Haber: Eren Varlı

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinliği düzenlendi. 97. Yıl dönümünün anıldığı etkinlik İMKB Nevzat Ayaz Fen Lisesi tarafından Erzincan Müftülük konferans salonunda gerçekleştirildi.

Düzenlenen programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlyas Çapoğlu, il protokolü, davetliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan İMKB Nevzat Ayaz Fen Lisesi Müdürü Ahmet Demir açıklamasında; “Bir millet düşünün ki kitabında esaret yok. O esareti yaşamaktansa canını vermiş, kanını vermiş ama esir olmamış. Esareti bilmeyen bağımsız yaşayan her milletin bağımsızlığının bazı sembolleri vardır. İstiklal Marşı da bizim sembollerimizden biridir. Öyle bir marştır ki 10 kıta ve 41 dizeden oluşan bir şiir değildir sadece. Meclis’te defalarca ayak da dinlendikten sonra milli marşı olarak kabul edilen bir inanç destanıdır. Düşmana karşı göğsünü siper edip, canını verip, kanını akıtanların destanıdır. Öyle bir destandır ki, okunduğunda dağ, taş inler, rüzgar durur onu dinler. Her okunduğunda tüyler diken diken olur, her  cihat selama durur. Yürekleri titrerken okuyanların, kalbi gururla doğar duyanların. Bu marş daha savaş yeni başlamışken zaferi görenlerin marşıdır. Özgürlüğü, istiklali bayrak yapmış yüreğinde taşıyanların marşıdır. Biz “Korkma” diye başlayın İstiklal Marşını yazan neslin torunlarıyız, korkmayız”  dedi.

Daha sonra konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ise; “İstiklal Marşımızı anlayabilmek için kuşkusuz Mehmet Akif’i çok iyi bilmek zorundayız. Mehmet Akif derken mutlaka söyleyecek çok sözümüz var. Ancak, biz eğitimciler olarak Mehmet Akif denince aklımıza ilk gelenlerin içerisinde şüphesiz ki onun Asım’ın nesli gelir. İşte bizim yetiştireceğimiz gençler Asım’ın nesli olmalıdır. İstiklal Marşımız henüz daha Cumhuriyetimiz kurulmadan önce Cumhuriyeti müjdeleyen müstesna bir şaheserdir. İstiklal Marşımızı kendi o devri bilmeden tahlil etmemiz mümkün değildir. İstiklal Marşımıza düşmana karşı ordumuzu ve milletimizi cesaretlendirmek için şairimiz “Korkma” diye başlamış ve hemen ardından “Doğacaktır sana vaat ettiği günler hakkın, kim bilir belki yarın belki yarından da yakın” dizeleriyle zaferi aynı zamanda müjdelemiştir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından İMKB Nevzat Ayaz Fen Lisesi tarafından hazırlanan etkinliklerin sergilendi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super