13 Aralık Perşembe , 2018

“Kadın ve Güçlenme” Konulu Panel Düzenlendi

Erzincan’da “Kadınlar Güçleniyor, Türkiye Güçleniyor” sloganı altında 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Erzincan Valiliği koordinasyonunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce “Kadın ve Güçlenme” konulu panel düzenlendi.

Erzincan Türk Telekom İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın Eşi Hanımefendi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş’ın eşi Hanımefendi Nesrin Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’un eşi Hanımefendi Gülnaz Başsoy, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer Doğan, çok sayıda kadın katılımcı ile kamu kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer Doğan yaptığı açılış konuşmasında; “Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gün. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle bizim kadınlarımızın hikâyeleri sadece tek bir güne sığdırılamayacak kadar çok ve zengindir. Bu vesileyle sevgili Peygamberimizin hadisinde buyurduğu gibi Cenneti ayaklarının altında serdiği tüm annelerimize, eşlerimize ve bütün kadınlara en derin saygılarımı sunuyorum. Evlatlarıyla birlikte canlarından bir parçayı da toprağa veren özellikle şehit annelerine en kalbi duygularımı sunuyorum. Bizim kadınlarımız Dünya’nın en fedakâr kadınlarıdır” diyerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katılanlara teşekkür etti.

Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin olarak konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın Eşi Hanımefendi Hatice Arslantaş, yaptığı açıklamasında; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle sizlerle birlikte olmanın mutluluğu içerisindeyim. Buradan tüm kadınlarımızın bu anlamlı ve önemli gününü kutluyorum. 8 Mart, Dünyanın her yerinde kadınların hak ve özgürlüklerinin konuşulduğu, sorunlarına çözümler arandığı bir gün. Bu anlamlı günün nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın sorunlarına çözümler bulunmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçası olan, fedakârlığın ve duyarlılığın sembolü olan kadınlarımız, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.

Kadınlarımızın tarih boyunca yaşamın her alanında gösterdikleri başarılarıyla medeniyetimizin inşasına en az erkekler kadar emeği olduğu içindir ki Kemah’ta Melikgazi’yi yâd ederken Tercan’da Mama Hatun’u da yâd ediyoruz. Özellikle Kurtuluş Savaşı’nda hem cephede hem de cephe gerisinde kadınlarımızın gösterdikleri cesaret ve fedakârlık takdire şayandır. Evlatlarını, eşlerini bu vatan için şehit veren kadınlarımızın vakur duruşu tüm dünyaya ders mahiyetindedir. Kadınları tarih boyunca baş tacı etmiş bir medeniyetin mensuplarıyız. Bir anne, bir eş, bir evlat olarak şunu tüm içtenliğimle dile getiriyorum ki kadının güçlü, eğitimli ve özgüvenli olması toplumun ve nesillerin sağlıklı gelişmesi ve büyümesinde en önemli etkendir. Bireylerinin yüzde ellisinin evine kapandığı, ekonominin, çalışma ve sosyal hayatın dışında tutulduğu bir toplumun kalkınması, büyümesi, gelişmesi ve dünyada sözü dinlenir bir ülke olması mümkün değildir. Kadının geri plana atıldığı toplumların mutlu olması ve geleceğinin aydınlık olması düşünülemez. Bu nedenle; kadınlarımızın, geleceğin anne adayı kız çocuklarımızın özellikle iyi bir eğitim almalarını sağlamada devletimiz kadar hepimize büyük sorumluluklar düşüyor.

Eğitimi sadece bir meslek edinme, ekonomik özgürlüğünü elde etmeyle sınırlandıramayız. Kalkınmanın temelinde de kadın eğitimi yatmaktadır. Kadınlarını eğiten toplumlar, nesillerini eğitmiştir. Çünkü nesilleri eğiten, kadınlardır.  Halide Edip kadını tasvir ederken şöyle der: Kadınların üç mühim vazifesi vardır: Aileyi tanzim, nesli temin ve evladı talim. Cumhuriyet’in kazanımlarıyla beraber kadınlarımızın, ülkemiz için ailesi ve çocukları için büyük fedakârlıklarda bulunduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle kadınlarımızın güçlü olması, her alanda söz sahibi olabilecek donanımda olması ülkemizin gelişmesinde de itici güç olacaktır. Ülkemizde son yıllarda kadınlarımız pek çok alanda çeşitli faaliyetlerde daha yoğun yer almaya başladılar. İlimizde de kadınlarımızın sosyal ve ekonomik alanlarda aktif olmaları bizi ziyadesiyle mutlu ediyor.  Çalışan, üreten, sorgulayan kadınların olduğu bir şehirde olmaktan dolayı çok mutluyum. Çocuklarımızın ilk öğretmeni ve yeni nesillerin mimarı olan, nüfusumuzun yarısını oluşturan bizler hep birlikte daha güçlü bir Türkiye için el birliğiyle çalışacağız. Ben bu duygu ve düşünceler içinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Bu güzel programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri saygıyla selamlıyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Erzincan KOSGEB İl Müdürlüğü tarafından kadınlara yönelik olarak verilen destekler anlatıldı. Programa katılan tüm kadınlara girişte karanfil dağıtıldı.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super