19 Kasım Pazartesi , 2018

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Anlatıldı

Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü münasebetiyle bir program düzenlendi. Programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın Eşi Hatice Arslantaş, İl Protokolü ve eşleri, Muhtarlar, STK Temsilcileri, Erzincan Üniversitesi Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü münasebetiyle bir program düzenlendi. Programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın Eşi Hatice Arslantaş, İl Protokolü ve eşleri, Muhtarlar, STK Temsilcileri, Erzincan Üniversitesi Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.      Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sayın Muhammer Doğan yaptı. Doğan konuşmasında;…

“Bizler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak; Toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için çalışmaktayız. Devletimiz, bu konuya büyük hassasiyet göstermekte, kadınlarımızın hem iş hem özel hayatlarında daha iyi koşullar altında yaşayabilmelerini sağlamak için her türlü düzenlemeyi hayata geçirmeye çalışmaktadır.
Toplumsal cinsiyet eşitliliğini çok önemsiyoruz. Bu amaçla; Kadınlarımızın iş gücüne katılım oranı 2005 yılında yüzde 23 iken bu oran yüzde 34,3’e yükseldi. Bakanlık olarak 2023 hedefimiz yüzde 41’i yakalamaktır. Yine 2016 yılsonu verilerine baktığımızda ülkemizde toplam kendi hesabına çalışanlar içinde kadın oranı yüzde 16,5 tur. İşveren olan kadınlarımızı da dahil ettiğimizde, iş hayatında aktif olan kadınlarımızın toplam içindeki payı yüzde 14,6 dır. Bizlerin kadınları daha fazla cesaretlendirmemiz, onlara daha fazla destek vermemiz gerekiyor. Kendi potansiyellerini keşfetmeleri noktasında onlara destek olmamız gerekiyor. Kadınların bilgileri ve üretkenlik sezgileriyle daha fazla yenilikçi fikir geliştireceğine ve ortaya çıkan fırsatları değerlendireceklerine yürekten inanıyoruz. Bunun yanı sıra Kadın istihdamını artırmak, aile ve iş hayatını uyumlu hale getirmek için birçok yasal düzenlemeler bakanlığımız öncülüğünde hayata geçirilmiştir. Çalışan kadınlara hamilelik, doğum, süt izinlerini kullanmaları için esnek çalışma imkânı ve erken emeklilik getirilmiştir. Daha yapılacak çok iş olduğunun da bilincindeyiz.
İl Müdürlüğü olarak bizler de Kadınlar için Eğitim, istihdam, bakım, koruma, barınma gibi birçok alanda hizmetler vermekteyiz. Sosyal Hizmet Merkezimiz ile 2016 Ocak ayı itibariyle faaliyetlerine başlayan ŞÖNİM merkezimizle birlikte, Aile Eğitim Programları kapsamında Kadınların ve aile yapısının güçlenmesi ve sorunların çözümünde etkili rol almaları için eğitimlerimiz devam etmektedir. 2016 yılında toplam 842 kadın ve 2017 yılında bugün itibariyle 962 kadın Şönim hizmetlerinden faydalandırılmıştır. Bu çerçevede birbirimize, ailemize, çevremize ve bütün insanlığa duyduğumuz sevginin hiç azalmaması dileğiyle, öncelikle aziz şehitlerimizin anneleri ve eşleri olmak üzere Dünyayı sevgi ile dolduran tüm kadınlarımızı saygıyla selamlıyorum. Katılımlarıyla bizleri onurlandıran başta saygıdeğer hanımefendi olmak üzere il protokolümüze ve siz değerli katılımcılara sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ve son söz olarak tüm dünyaya haykırıyoruz ki “Kadın Hayattır” ve “Kadına yönelik şiddet insanlık suçudur” dedi.

Daha sonra konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın Eşi Hatice Arslantaş, kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemine vurgu yaptı. Arslantaş yaptığı konuşmasında; “25 Kasım ülkemizde ve tüm dünyada kadına yönelik şiddetle mücadele günü olarak idrak edilmektedir. Bugün, ülkemizde ve şehrimizde farkındalık yaratmak, kadınlarımızın haklarını, hukuklarını anlatmak, huzurlu bir toplum olma yolunda kadınlarımızın müreffeh bir yaşam sürmelerinin elzem olduğunu vurgulamak için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu denli anlamlı bir program vesilesiyle sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
Şiddet, doğrudan bir insan hakkı ihlali olmakla birlikte, hiçbir inanç, gelenek ya da töre insana ve de kadına şiddeti mazur kılmaz. Bu nedenledir ki şiddetin her türlüsüyle olduğu gibi kadına yönelik şiddetle de sonuna kadar mücadele edilmelidir. Bizi biz yapan ortak değerlerimizde kadına şiddete yer yoktur. Toplumun her kesiminde, kadına yönelik şiddete sıfır tolerans anlayışının hakim olması, şiddet gören kadınlarımızın haklarının korunması ve şiddet uygulayanın mazur görülmediği bir anlayışın yaşam bulması için öncelikli olarak kadınlarımızın sahip oldukları haklar konusunda bilinçli olmasının ve kararlılıkla haklarına sahip çıkmasının önemi büyüktür.

Cumhuriyet’ten günümüze kadar kadınlarımız, modern Türkiye’nin simgesi olmuştur. Son yıllarda özellikle eğitim alanında kadınlarımızın iyi eğitim alması, örgün ve yaygın eğitimden yararlanması için devletimiz büyük atılımlar yapmıştır. Çocuklarımızın ilk öğretmeni, ailenin sarsılmaz kalesi olan kadınlarımız iyi eğitim aldıkça daha başarılı, özgüvenli nesiller yetişecektir. Büyük Önder Atatürk’ün dediği gibi: ’’Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar gayret gösterdim diyemez.’’ Yaşamın her alanını güzelleştiren kadınlarımıza sunulan imkânların daha da artırılması gerekiyor. Sağlıklı ve güçlü bir ülke olmak istiyorsak kadınlarımız hayatın her alanında yer almalıdır. Son yıllarda kadınlarımızın özgürlük ve yaşam alanlarıyla ilgili yasal düzenlemeler yapıldı. Bundan sonra da yapılmaya devam edecektir. Kadın haklarının artırılması, bizim için bir insanlık borcudur. Fakat gönül dünyamızda kadınlarımıza yer vermedikçe yasal düzenlemeler yetersiz kalır. Çünkü şiddet sonuçlarıyla ele alınması gereken, bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığını derinden etkileyen bir yıkımdır.

Seminer, konferans, kamu spotları gibi eğitim ve farkındalık çalışmalarıyla kurumsal mekanizmaların etkili bir şekilde kullanılması gerekir. Kültürel ve toplumdaki yanlış düşünceler ve çarpık uygulamalar konusunda halkımız ne kadar çok bilinçlendirilirse o kadar mutlu, huzurlu bir toplum oluruz. Bizim medeniyetimiz kadını tarihin her döneminde baş tacı yapmıştır. Dün de böyleydi, bugün de böyle, yarın da böyle olacaktır. Mevlana’nın dediği gibi: ’’Kadınlar sadece sevgili değil, Hakkın nurudur.’’ Bu duygu ve düşüncelerle kadına dünyanın hiçbir yerinde şiddet uygulanmamasını temenni ediyorum. Ailenin temel taşı, değerlerimizin temsilcisi kadınlarımızın sosyal ve ekonomik alanda daha aktif olmaları için çalışmaların artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum. Huzurlu, sağlıklı ve eğitimli kadınlarımızla aydınlık yarınlara ulaşmak dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Erzincan Üniversitesi, Erzincan Belediyesi ve Erzincan ASP İl Müdürlüğü tarafından Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarla alakalı sunumlar yapıldı. Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen program, verilen kokteyl ile son buldu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super