19 Kasım Pazartesi , 2018

Kemaliye Şenlendi

Bu yıl 38’ncisi düzenlenen Uluslararası Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenk’inde katıldığı şenliklere dünya ve Türkiye’den yüzlerce sporcu katılıyor. Kemaliye’den övgülerle bahseden Bakan Tüfenk; “Kemaliye’nin dünya çapında bilinen büyük bir kanyonu var,  bu kanyon üzerinde dünyanın en yüksek asma yürüyüş köprüsünü yapımı ile ilgili bir çalışma var. Bunu hızlandırmak adına Ankara’ya döndüğümde milletvekillerimizle birlikte takibini yapacağız, en kısa zamanda hayata geçirilmesinin adımlarını atmış olacağız” dedi38. Erzincan Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Festivali Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla başladı.Kemaliye İlçe Cumhuriyet meydanında açılışı yapılan festivalin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, uzun süredir devam eden bu festivalin Eğin’in ve Erzincan’ın sosyal kültürel ve ekonomik gelişmelerine katkı sunduğunu belirtti. Açılış merasiminin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Sekan Bayram, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, il ve ilçe protokolü, Sıtkı Fırat Fotoğraf sergisi ile Köy ürünleri ve el sanatları pazar açılışını gerçekleştirdiler.
Bakan Tüfenkci yaptığı açıklamada;Bu yıl 38’ncisi düzenlenen Uluslararası Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri’nin birlik ve beraberlik açısından büyük öneme sahip olduğunu hatırlattı. Kemaliye’den övgülerle bahseden Bakan Tüfenk; “Kemaliye’nin dünya çapında bilinen büyük bir kanyonu var, bu kanyon üzerinde dünyanın en yüksek asma yürüyüş köprüsünü yapımı ile ilgili bir çalışma var. Bunu hızlandırmak adına Ankara’ya döndüğümde milletvekillerimizle birlikte takibini yapacağız, en kısa zamanda hayata geçirilmesinin adımlarını atmış olacağız” dedi.Bakan Tüfenk konuşmasında ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun başlattığı yürüyüşe de atıfta bulunarak; “Biz yollar yapıyoruz, yolları millet için yapıyoruz, biz köprüler yapıyoruz gönülleri birleştirelim diye, biz yollar yapıyoruz yürünsün diye ama millet yürüsün diye. Kemaliyeli yürüsün diye, Erzincanlı yürüsün diye, Malatyalı yürüsün diye yol yapıyoruz, teröristler yürüsün diye değil, teröristleri kurtarmak için yürüyelim değil, milleti kurtaralım diye yürüyoruz, yürümeye de devam edeceğiz İnşallah” dedi.
Erzincan Valisi Ali Arslantaş yaptığı açıklamada; Bu yıl 38’incisi düzenlenen Erzincan Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Festivali’ne hoş geldiniz, şeref verdiniz. Kadim bir kültür mirasına sahip olan, eşsiz doğasıyla şehrimizin ve bölgemizin incisi olan Kemaliye’de sizleri ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sizleri festival boyunca en iyi şekilde misafir edeceğiz. Bu festivalin coşkusunu, sevincini ve heyecanını birlikte yaşayacağız.
Festivaller sadece sportif etkinliklerin yapıldığı şölenler değil aynı zamanda kültürel anlamda değerlerin korunması ve geleceğe taşınmasını sağlayan şuurlanma günleridir. Yaşadığımız coğrafyanın zenginliklerini bilmek, doğanın diline, ruhuna uygun davranmak insanın tabiatla bütünleşmesini sağlar; doğaya, yaşama, muhabbeti artar. Türkülere, şiirlere mekân olan, halk hikayelerinin, efsanelerin oluştuğu yer olan Eğin, doğasıyla kültürüyle insanıyla bizleri kucaklamaktadır.
Yaşamın sonsuz renkleri ve doğanın eşsiz kumaşlarıyla giydirilmiş Kemaliye; sporcularımızın dağ bisikleti, trekking, dağcılık, rafting, kano, yamaç paraşütü gibi birçok sporun yapılabildiği eşsiz bir doğaya sahip. Bildiğiniz gibi Kemaliye aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği’nin kurucusudur.
Kemaliye kendine has mimarisiyle, zengin bio çeşitliliği ve tarihi dokusunu kaybetmemiş evleriyle ülkemizin saklı cennetidir. Bu zenginliği sizlerle paylaşmak, yerli ve yabancı turistlerimizle buluşturmak, katılımcı sporcularımızın heyecanlarına ortak olmak için yıllardır düzenlenen festivalimiz, inanıyorum ki ileriki yıllarda daha kapsamlı bir şekilde sürdürülecektir.
2015 yılında 37’ncisi düzenlenen Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenliği’nde Base Jump atlayışı sırasında teknik bir arıza nedeniyle paraşütü açılmadığı için Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı Lan Flanders isimli sporcunun elim bir kaza sonucu yaşamını yitirmesi Erzincan halkını derinden üzmüştür. Yaşamını kaybeden sporcunun ailesine, arkadaşlarına ve spor camiasına şahsım ve Erzincan halkı adına başsağlığı diliyorum.
Yıllardır Türkiye’nin en kapsamlı doğa sporları festivalini düzenliyoruz. Tabi bu festivallerin başlamasında ve Erzincan’ın tanıtılmasındaki katkılarından dolayı merhum Valimiz Recep Yazıcıoğlu’nu da rahmetle anıyorum. Onun emeklerini saygıyla yâd ediyorum. Bizler de bu güzel projelerin yapılmasına katkı sunarak Kemaliye’nin güzelliğine güzellik katmak istiyoruz. Bunu sağlamak için çalışıyoruz.
Buranın değerini bilen, doğanın korunması için hassasiyet gösteren tüm vatandaşlarımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum.2005 yılından beri kent merkezi, sit alanı ilan edildi. Vatandaşlarımızın Kemaliye’nin tarihi yapısına sahip çıkması bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Selçuklu’dan Osmanlı’dan izler taşıyan ilçemiz inanıyorum ki yakın zamanda tüm dünyanın ilgisini çekecektir.
Buraya gelen misafirlerimizi kış aylarında da Ergan Dağı Kayak Merkezinde ağırlamak istiyoruz. İnşallah buradan güzel anılarla ayrılacaksınız. Bunun için tüm görevlilerimizin gerekli özveriyi göstereceklerinden şüpheniz olmasın. İnanıyorum ki gittiğiniz her yerde Erzincan’ın güzelliklerini anlatacaksınız.
Ben bu duygu ve düşüncelerle Kemaliye Festivalimizin geçmiş yıllarda olduğu gibi bayram tadında bayram havasında geçmesini temenni ediyorum. Misafirlerimizin şirin ilçemizden güzel anılarla ayrılmalarını diliyorum. Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum dedi.
Basejump, wingsuit etkinliklerini izlemek için geldiği Erzincan’ın Kemaliye ilçesi yüzlerce vatandaşın akınına uğruyor. İl dışı ve yurt dışından gelen yüzlerce yabancı turist, 10 ülkeden gelen yaklaşık 300 sporcunun gösterisini heyecanla izlemenin tadını çıkartıyorlar.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super