12 Aralık Çarşamba , 2018

MÜZEBÜS Erzincan’da

Türkiye’nin dört bir yanını dolaşacak Müzebüs’ün ilk durağı Erzincan oldu. 2003 yılından bu yana 429 bin 780 öğrenciye ulaşan Müzebüs bu eğitim ve öğretim yılında 28 ilde 130 okulu ziyaret edecek… Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objeyle Türkiye’nin her yanındaki öğrencilerle buluşan “Gezici Müze Müzebüs”, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başladı. Bu çerçeve de Erzincan Mehmetçik Orta Okulu da dün MÜZEBÜS’ün tanıtım durağı oldu.
MÜZEBÜS’ün tanıtım etkinliğine Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’de katıldı. Proje ilişkin olarak konuşan Gün; “’Müzebüs, belki tarihi geçmişiyle ilgili sizi bilgi vermişlerdir, tahminim 2003 yılında Rahmi Koç müzesinde bulunan belirli objelerin belirli illere öğrencilere göstermek maksadıyla geçmişle ve müzeyle ilgili geçmişe yolculuk yapılan böyle bir program çerçevesinde şimdiye kadar yaklaşık 500 bin öğrenciyle buluşmuş bu etkinlik. Bunların hepsi toplumların hafızasıdır. Öğretmen arkadaşlarımızın başvurusu neticesinde bu gezici MÜZEBÜS 28 ile gidecek. Yaklaşık 130 okulu ziyaret edecek. İlk durak Erzincan” dedi.
Müzebüs Öğretmeni Servet Çakar ise konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmasında; ‘’Müzemiz 4 üniteden oluşuyor. Ulaşım, haberleşme, çevre bilinci. Projemizin amacı müzeye gelemeyen çocuklarımızın ayağına müzeyi götürmek. Müzemizde neler var bunları çocuklarımıza tanıtıyoruz. 70 çeşit objemiz var. En yaşlı objemiz 300 yaşında abaküsümüz var. 1750’lerden 1970’lerden kalan objelerimiz var. 28 il gezeceğiz. İlk ayağımız Erzincan buradan Erzurum’a geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super