19 Kasım Pazartesi , 2018

Şahin, Sağlığın Tek Elden Yönetilmesi Faydalı Olacaktır

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan son Kanun Hükmünde Kararname ile sağlıkta ki teşkilat yapılanması yeniden şekillendiriliyor.

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen Erzincan Şube Başkanı M.Gökhan Şahin, yayımlanan KHK’yı değerlendirerek bu sistemin daha başarılı olacağını belirtti.
Türk Sağlık Sen Erzincan Şube Başkanı M.Gökhan Şahin ile konuyla ilgili olarak yaptığımız röportajda; “Kamu Hastane Kurumlarıyla ilgili yapı 2011 yılında 663 Kanun Hükmünde ki Kararname ile Sağlık Bakanlığı teşkilat yapısı değişti. Bu teşkilat yapısıyla Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlar oluşturulmuştu. Her kurum kendi içerisinde bağımsızdı. Biz başından beri Kamu Hastahanelerine karşıydık. Çünkü hastaneler sosyal devletin en önemli ayaklarından biridir. Vatandaşın gelip hizmet aldığı devletin yapısının en güçlü bir şekilde yansıtıldığı yerlerden biridir. Buraların aslında bir ticaret hane mantığıyla yönetilmesine biz başından beri karşıydık. Aslında 663 sayılı KHK’da daha hastanelerin bu ticari yapılarını ön plana çıkarmaya yönelikti. Zamanla gördük ki bu işleyiş aslında oturmadı. Hem bürokrasi arttı hem de atamalar da sıkıntı çıktı. Hem illerde ki çok başlılık arttı. Aslında bu sağlıkta ki sistemde bir nevi karışıklığa sebep oldu. Zamanla bunu Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da gördüler ki en son yayınlamış oldukları talimatla tekrar 663 sayılı KHK’yı yeni bir KHK ile iptal ettirilerek bir nevi eski sisteme dönüş yapıldı.
Biz inanıyoruz ki bu sistemin daha başarılı olacak. Sağlığın tek elden yönetilmesi sağlığın kontrolü açısından daha faydalı olacaktır. Birçok şekilde oluşturulan liyakatsız atamaların önüne geçileceğine inanıyorum. Yeni KHK ile atamalarda işinin ehli memleketini seven kişilerle bu işlerin yapılmasını devletin çıkarını ön planda tutan idarecilerin atanması hem ilimiz hem de ülkemiz açısından çok faydalı olacağına inanıyorum. İnşallah önümüzde ki 3 aylık süreçte de bu yapılanma tamamlanacak. Tamamlandığında tek çatı altında toplanılarak Sağlık İl Müdürlükleri bünyesinde hizmet verilmeye devam edilecektir. Ben inanıyorum ki sağlık açısından çok büyük katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super