13 Aralık Perşembe , 2018

Sevilir: PTT çalışanlarıyla büyüdü

Birlik Haber-Sen Erzincan İl Temsilci Mustafa Sevilir PTT A.Ş. yok olmak üzere olan bir kurum iken son on yılda rekorları alt üst ederek ciddi oranlarda kar eden bir kurum haline PTT çalışanları tarafından getirildiğini belirtti.
Birlik Haber-Sen Erzincan İl Temsilci Mustafa Sevilir; Memur – Sen ve Birlik Haber-Sen, özelde; üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi genelde ise; ülkemizde cereyan eden her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı temel amaç sayar. Bu amaçların gerçekleştirilmesinde evrensel insan haklarına ve Anayasaya dayanan demokratik, laik, sosyal adalet ve hukuk devleti anlayışı içinde çalışıyoruz. Önceliğimiz ülkemiz. Ülkesini ve Üyesini düşünen , ülkesiyle ve üyesiyle düşünen sendikayız.” Dedi.
Birlik Haber Sen Erzincan İl Temsilci Mustafa Sevilir yaptığı yazılı açıklamada; “Millet olarak sonuna geldiğimiz 2016 yılında büyük imtihanlardan geçtik. 15 Temmuz’da bir dönüm noktası yaşadık. Millet olarak hep birlikte uçurumun kenarından döndük. Hain FETÖ kalkışmasıyla amaçlarına ulaşamayanlar, canlı bombalarla, faiz ve döviz lobileriyle, suikastlarla birliğimizi, beraberliğimizi bozmak için yeni hileler deniyorlar. Canlı bombalarla hafta sonu iznine çıkan askerlerimizi, sivil vatandaşlarımızı hedef alıyorlar. Korumasız ve silahsız bize emanet olan Rus Büyükelçi AndreyKarlov’u sırtından vuracak kadar alçak olduklarını gösterdiler.
Bu vesileyle Kayseri’de, İstanbul’da, 15 Temmuz’da ülkemiz, milletimiz için şahadet şerbeti içen şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum.
Ülke gerçekleri ve kamu çalışanlarının sorunlarıyla yakından ilgilenmeyi, kendine şiar edinen sendikamız, başta millete yönelik vesayet operasyonu olan 15 Temmuz FETÖ / PDY terör örgütünün darbe girişimini millet iradesiyle durdurulmuş ve her zaman demokrasiden, sivil iradeden yana olmuştur. 15 Temmuz gecesi TRT’nin darbeciler tarafından işgal edildiğini duyduğumuz anda oraya ilk gidenlerdeniz ve TRT’nin darbecilerden temizlenmesinde büyük rol oynadık. Bu söylediğime TRT’nin güvenlik kameralarından da ulaşabilirsiniz.
Bizler sorumlu sendikacılığın gereği olarak 2016 yılında birçok badire atlatan ülkemizin selameti için kamu görevlileri olarak sıkıntılarımızı dillendirmedik adeta yutkunduk. Şuan bütün kamu görevlilerinin en büyük sıkıntısı 2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşmede mutabakata varılan maddelerin yürürlüğe konulmamasıdır. Buda bizleri ziyadesiyle üzmektedir.
2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşmede dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile imzaladığımız Toplu Sözleşme mutabakatından hayata geçirilmeyen ve sıkıntısını çalışanlar olarak yaşadığımız aşağıda sıralayacağımız şu taleplerimizin bir an önce hayatı geçirilmesini istiyoruz.
1- PTT çalışanlarının en büyük sorunu, izinlerinin bir sonraki yıla devredilmeyişidir. Yani iş yoğunluğundan ve elaman eksikliğinden dolayı izne çıkamayan PTT çalışanı 2016 yılının iznini, 2017 yılında kullanamıyor. 2016 yılının izni yanıyor.
Toplu Sözleşmede kabul edilen yıllık izinlerin bir sonraki yıla devri ile ilgili kanuni düzenleme yapılması, konusunda Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sendikalar mutabık olmasına rağmen bu düzenleme hayata geçirilememiş ve yıllık izinler yanmıştır. Buradan hükümet yetkililerine sesleniyoruz. Bu konu acil olarak ele alınmalı ve 2016 yılı dahil olmak üzere derhal kanun çıkarılmalıdır.
2 – 2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşme metninin 12 maddesinde başdağıtıcı ve dağıtıcıların emeklilik yaşlarının 55’ten 60’a çıkarılması konusunda dönemin bakanıyla mutabakata vardık. Fakat bu kazanımımızda damaalesef kanuni düzenleme yapılmamış ve hayata geçirilmemiştir. Bu yüzden çok sayıda başdağıtıcı ve dağıtıcı mağdur olmaktadır. Öyle ki kurum İdari Hizmet Sözleşmesi dayatmasıyla bu arkadaşlarımızı mağdur etmektedir.
3 – KİT’lerde görev yapan kamu görevlilerinin ücret grupları yapılan toplantılarda ve görüşmeler sonucu 5 gruptan 3 gruba indirilmesi hususunda mutabık kalınmış. Fakat bu konuda da kanuni düzenleme yapılmamış çalışanlar beklenti içerisinde bırakılmıştır.
4 – Dağıtıcılara yıpranma hakkının verilmesi için PTT A.Ş. ve sendikamız mutabık kalmış fakat bununla ilgili kanun düzenlemesi yapılmamıştır. Biran önce dağıtıcı arkadaşlarımıza yıpranma hakkı verilmesi için kanuni düzenleme yapılmasını bekliyoruz.
5 – Sözleşmeli Personellerin kazançları brüt ücret üzerinden gelir vergisine tabi olurken 657’ ye tabi memurlar ise net ellerine geçen maaş üzerinden gelir vergisine tabi edilmektedir. Bu durum sonucunda Sözleşmeli Personeller yılın üçüncü ayından itibaren %20 vergi dilimine girmekte, 7. aydan itibaren ise %27 vergi dilimine girmektedir. Yıl içerisinde ne kadar maaş zammı alırlarsa alsınlar yılsonunda % 12 zarara uğramaktadırlar. Bu durum iş yükü altında ezilen sözleşmeli memurları maddi olarak da daha fazla mağdur olmalarına neden olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için bütün yetkililerden ve siz değerli basın mensuplarından destek bekliyoruz.
6 – İllerdeki çalışanlarımızın servisleri tasarruf tedbiri adı altında kaldırılmakta. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez bir durumdur. Bu durumun biran önce düzeltilmesi gerekmektedir.
7- Yaklaşık 6 ay önce kullanılan dağıtıcı motorların trafiğe çıkışları sakıncaları olduğundan toplatıldı. Motorların yerine yeni dağıtıcı motorlar gönderilmedi. Dağıtıcılar dağıtım işlerini yapmakta zor durumdadır.
8- PTT A.Ş. yok olmak üzere olan bir kurum iken son on yılda rekorları alt üst ederek ciddi oranlarda kar eden bir kurum haline gelmiştir. PTT’ nin bu seviyeye gelmesinde çalışanların bıkmadan usanmadan özveri ile göstermiş olduğu çabaları ile PTT bu seviyelere gelmiştir. Bununla beraber artan iş hacmi ve gelişen teknoloji sonucunda personel sayıları yetersiz hale gelmiştir. Artık çalışanlar büyük baskı altında kalmaktadırlar. PTT’ nin daha iyi seviyeye gelmesi ve halka daha iyi hizmet verebilmesi için acilen personel eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir.
9 – PTT A.Ş.’ de tüm kademelerde çalışların unvan yükselme sınavlarına girebilmesi sağlanmalıdır. Şuan ki mevcut durum iş barışını ve kariyer planlamasına engel teşkil etmektedir.
10 – Dağıtıcı personelin de kariyer planlamasına dahil edilmesi gerekmektedir. 4 yıllık lisans mezunu dağıtıcılarında unvan yükselme sınavlarına girmesinin önü açılmalıdır.
11 – PTT A.Ş.’de daha önce denenmiş olan vardiyalı çalışma sistemi yeniden uygulamaya konmuştur. Denenip de başarısız olan bir sistemin yeniden uygulamaya konulması, iş gücü, moral, motivasyon ve zaman kaybına neden olacaktır. Bu nedenle bu uygulamadan vakit kaybetmeden vazgeçilmesi gerekmektedir.
Memur – Sen ve Birlik Haber-Sen, özelde; üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi genelde ise; ülkemizde cereyan eden her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı temel amaç sayar. Bu amaçların gerçekleştirilmesinde evrensel insan haklarına ve Anayasaya dayanan demokratik, laik, sosyal adalet ve hukuk devleti anlayışı içinde çalışıyoruz.
Bizim örgütlenme anlayışımızı Konfederasyonumuzun Kurucu Genel Başkanı merhum Mehmet Akif İnan şöyle anlatmaktadır:
“Medeni insan örgütlü insandır. Hak aramasını bilen insandır. Her değer sahibi, her inanan insan, düşüncelerini hayata hâkim kılmak istiyorsa mutlaka örgütlü mücadeleye katılmalıdır.” der.
Bizler adil bir düzen sağlanmak için varız. Çalışma hayatında, sosyal, özlük ve ekonomik hakların adil bir şekilde dağılmasını da sendikalar sağlar. İşveren karşısında çalışanın, hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için mücadele vermekteyiz dedi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

573 Yorum

 1. Pingback: aflamneeksex

 2. Pingback: mp3

 3. Pingback: برامج نت

 4. Pingback: cock pump

 5. Pingback: mega bullet sex toy

 6. Pingback: Ben Wah Balls

 7. Pingback: couples sex toys

 8. Pingback: penis sleeve

 9. Pingback: kingcock strapon harness

 10. Pingback: dildo big

 11. Pingback: free xlxx

 12. Pingback: Little Lunch Suppen

 13. Pingback: best vibraters

 14. Pingback: bazooka sour straws ejuice

 15. Pingback: Web development company in dehradun

 16. Pingback: Varicose Veins Treatment Dubai

 17. Pingback: Cheap Hosting

 18. Pingback: why is my dog eating its poop

 19. Pingback: apps download for windows 7

 20. Pingback: สมัครm88

 21. Pingback: Philadelphia Magazine

 22. Pingback: cancun transfers

 23. Pingback: Kona coffee brands

 24. Pingback: Latest Nyesom Wike news

 25. Pingback: 100% pure kona coffee

 26. Pingback: fulton bail bond

 27. Pingback: سكس

 28. Pingback: 100% pure kona coffee

 29. Pingback: دریافت دعا

 30. Pingback: گوگل ادوردز google adwords

 31. Pingback: apps download for pc

 32. Pingback: 100% kona coffee store

 33. Pingback: junk car buyer

 34. Pingback: lion pure kona coffee

 35. Pingback: lion kona coffee

 36. Pingback: escape room

 37. Pingback: full apps download

 38. Pingback: horse and pony food and bedding

 39. Pingback: pc games free download for pc windows

 40. Pingback: hualalai premium coffee

 41. Pingback: free download for windows 10

 42. Pingback: buy hualalai coffee

 43. Pingback: Abraaj

 44. Pingback: hualalai coffee beans

 45. Pingback: electric bike

 46. Pingback: Cream with snow algae.

 47. Pingback: Photography

 48. Pingback: hosting

 49. Pingback: kona coffee brands

 50. Pingback: سرور مجازی

 51. Pingback: AYMES International

 52. Pingback: cheap hoverboard

 53. Pingback: كتابة تصميم الملف التعريفي للشركة

 54. Pingback: Lesbian clit pleasuring toy

 55. Pingback: استقالة العامل وفق نظام العمل

 56. Pingback: love swing

 57. Pingback: توريد خطوط الانتاج المعامل المصانع

 58. Pingback: purple hoverboard

 59. Pingback: Lesbians Double Dong

 60. Pingback: phenq review

 61. Pingback: free apps for pc download

 62. Pingback: خرید vpn

 63. Pingback: pc app free download

 64. Pingback: هپاش

 65. Pingback: apps for pc free download

 66. Pingback: buy iptv panel

 67. Pingback: what is plum concrete

 68. Pingback: Biz Carlton

 69. Pingback: seo service

 70. Pingback: طريقة اجهاض الجنين في البيت

 71. Pingback: free phone cases

 72. Pingback: Managed Service Provider Michigan

 73. Pingback: office number

 74. Pingback: بهترین اسکوتر برقی

 75. Pingback: امتیاز کیفیت در تبلیغات گوگل

 76. Pingback: مه پاش رستوران

 77. Pingback: موقع الحق والضلال

 78. Pingback: Excellence in leadership

 79. Pingback: it paslaugos

 80. Pingback: etf

 81. Pingback: financial

 82. Pingback: custom neodymium magnets

 83. Pingback: Roof rack

 84. Pingback: Playmobil vergelijken

 85. Pingback: کنسول جستجوی گوگل

 86. Pingback: گردنبند قلب

 87. Pingback: gifts for dad

 88. Pingback: hulu plus prepaid cards

 89. Pingback: denver limo service

 90. Pingback: Amazon Coach

 91. Pingback: تبلیغات در گوگل Adwords

 92. Pingback: دوربین مدار بسته

 93. Pingback: Save the ocean

 94. Pingback: ripple a ripple multi millionaire

 95. Pingback: FS 19 mods

 96. Pingback: http://jerseycity-exterminator.com

 97. Pingback: MILF Porn Online

 98. Pingback: تبلیغات کلیکی

 99. Pingback: swansea tas plastering

 100. Pingback: yoyo media

 101. Pingback: Balance game

 102. Pingback: silicon recharge bunny

 103. Pingback: 7 inch dildo

 104. Pingback: music news

 105. Pingback: Malaysian peruvian indian remy Brazilian Hair wigs extensions wholesale quick delivery discount price

 106. Pingback: top hotels.hotels

 107. Pingback: Dog adventurer

 108. Pingback: djkhan

 109. Pingback: den rozhdeniya 19 aprelya

 110. Pingback: Prazdniki s 17 dekabrya po 24 sentybrya

 111. Pingback: تبلیغ در گوگل

 112. Pingback: پروکسی تلگرام

 113. Pingback: دانلود فیلتر شکن قوی

 114. Pingback: jesus quiz

 115. Pingback: m88 vip

 116. Pingback: دستبند طلا و چرم

 117. Pingback: creative companies Edinburgh

 118. Pingback: Safety Consultant

 119. Pingback: rottweiler puppies

 120. Pingback: best coffee brands

 121. Pingback: mo3 music download

 122. Pingback: 100% kona coffee brands

 123. Pingback: خرید اکانت کریو

 124. Pingback: دوربین مدار بسته

 125. Pingback: affordable project management app

 126. Pingback: Woonkamer ideeën

 127. Pingback: Latin Dances

 128. Pingback: virtual world

 129. Pingback: celine

 130. Pingback: ملوحة الماء

 131. Pingback: custom printed patches

 132. Pingback: بهترین اسکوتر برقی

 133. Pingback: gear for mom and baby

 134. Pingback: health benefits of aromatherapy

 135. Pingback: website designing company in gurugram

 136. Pingback: Tomatensuppe von little Lunch

 137. Pingback: Drug store Near me now

 138. Pingback: کولر صنعتی سلولزی

 139. Pingback: health

 140. Pingback: top vr games

 141. Pingback: il dissidio petrarchesco

 142. Pingback: beauty courses

 143. Pingback: hair styling courses

 144. Pingback: nail art courses

 145. Pingback: OnePlus Mobile Phones Prices in Sri Lanka

 146. Pingback: خرید طلا

 147. Pingback: app pc download for windows

 148. Pingback: pc games free download for windows xp

 149. Pingback: windows 7 games

 150. Pingback: MacBook remonts

 151. Pingback: سكس

 152. Pingback: Cape Coral sealcoating

 153. Pingback: https://saham.news/berita/sektor-industri/industri-barang-konsumsi

 154. Pingback: Raw Food Bali

 155. Pingback: Rockstarlyrics

 156. Pingback: Viral Music Video

 157. Pingback: gourmet coffee store

 158. Pingback: camping

 159. Pingback: download games for pc

 160. Pingback: kona gourmet coffee beans

 161. Pingback: prostate vibrater

 162. Pingback: kona gourmet coffee store

 163. Pingback: Prada

 164. Pingback: Valentino Garavani

 165. Pingback: YSL

 166. Pingback: Stella Mccartney

 167. Pingback: گردنبند طلا ظریف

 168. Pingback: videos porno

 169. Pingback: سكس اون لاين

 170. Pingback: apps for pc

 171. Pingback: brindes promocionais

 172. Pingback: دستبند پرنده

 173. Pingback: نوین مارکتینگ تبلیغات گوگل

 174. Pingback: دوربین مدار بسته

 175. Pingback: لارجرباکس طلایی

 176. Pingback: پمپ مه پاش صنعتی و خانگی

 177. Pingback: دوربین مداربسته

 178. Pingback: گوشواره سنگ رنگی

 179. Pingback: دوربین مداربسته

 180. Pingback: مه ساز

 181. Pingback: Interracial Porn

 182. Pingback: ixxx

 183. Pingback: دوربین مدار بسته

 184. Pingback: pet portrait

 185. Pingback: outdoors

 186. Pingback: activiteiten

 187. Pingback: iMac, iPad and iPhone Repair Cottonwood, AZ

 188. Pingback: pc games free download full version for windows xp

 189. Pingback: Head Phones

 190. Pingback: دوربین مدار بسته

 191. Pingback: هپاش

 192. Pingback: free download apk for windows

 193. Pingback: the swan wand review

 194. Pingback: massage web design

 195. Pingback: سكس عربي

 196. Pingback: دوربین مدار بسته

 197. Pingback: رطوبت ساز

 198. Pingback: dlp 3d printer

 199. Pingback: plastic surgery marketing strategies

 200. Pingback: u kogo segodnja den angela

 201. Pingback: beauty tips remove pimple marks

 202. Pingback: Instagram Followers

 203. Pingback: دوربین مدار بسته

 204. Pingback: کولر صنعتی

 205. Pingback: خرید vpn

 206. Pingback: خرید اسکوتر برقی

 207. Pingback: China PPC

 208. Pingback: mcat 40th percentile

 209. Pingback: Unboxing Butt Plug

 210. Pingback: mansion88

 211. Pingback: vibrator sex toy unboxing

 212. Pingback: voyance de qualité

 213. Pingback: casino

 214. Pingback: embroidery designs

 215. Pingback: judo training gear

 216. Pingback: air tickets

 217. Pingback: Alexander McQueen

 218. Pingback: Bottega Veneta

 219. Pingback: Balenciaga

 220. Pingback: nowbet

 221. Pingback: Salvatore Ferragamo

 222. Pingback: Burberry

 223. Pingback: Tom Ford

 224. Pingback: Bestecktaschen unbedruckt

 225. Pingback: lésbico

 226. Pingback: Fistula treatment without surgery

 227. Pingback: خرید vpn

 228. Pingback: cerkovnyj calendar na 2016 god

 229. Pingback: app download for pc

 230. Pingback: xmobile pro

 231. Pingback: free download for windows 7

 232. Pingback: full version pc games download

 233. Pingback: coupon deals

 234. Pingback: free sex porn

 235. Pingback: Adult SEO

 236. Pingback: Bvlgari

 237. Pingback: Fendi

 238. Pingback: Chloe

 239. Pingback: コンタクトレンズ 通販

 240. Pingback: Condo for Rent Villeray

 241. Pingback: taekwondo kick bags

 242. Pingback: improve traffic

 243. Pingback: خرید vpn

 244. Pingback: Shoptips

 245. Pingback: rabbit sex

 246. Pingback: how to make a silicone dildo

 247. Pingback: interracial porn xxx

 248. Pingback: Car Power Inverter 400W

 249. Pingback: Tube expanding machine

 250. Pingback: tiket pesawat

 251. Pingback: blue trim tangsoodo uniform

 252. Pingback: best sex toys for beginners

 253. Pingback: ben wa ball

 254. Pingback: italiano gratis

 255. Pingback: Fast Legal Name Change

 256. Pingback: online game like sims

 257. Pingback: natural health care products

 258. Pingback: types of zumba training

 259. Pingback: ร้าน ขายผ้า

 260. Pingback: online auction

 261. Pingback: خرید فیلترشکن

 262. Pingback: http://www.hunnitbrand.com

 263. Pingback: سکس خارجی

 264. Pingback: verpackung

 265. Pingback: radio codes

 266. Pingback: meet new people

 267. Pingback: FS19 mods

 268. Pingback: farming simulator 2019 mods

 269. Pingback: difference between active and passive transport

 270. Pingback: Organic Chickens

 271. Pingback: Ikon Magazine

 272. Pingback: dirty sex

 273. Pingback: Stepfamily Porn Online

 274. Pingback: Stepfamily Porn Online

 275. Pingback: mtproto تلگرام

 276. Pingback: Stepfamily Porn Online

 277. Pingback: دانلود هات اسپات شیلد برای ویندوز 10

 278. Pingback: houses for sale in downey ca

 279. Pingback: xxnxx

 280. Pingback: Dolce and Gabbana

 281. Pingback: Givenchy

 282. Pingback: expandable container house australia

 283. Pingback: Youtube SEO tips

 284. Pingback: adam and eve best vibrators

 285. Pingback: Pebex Coin

 286. Pingback: SCOI

 287. Pingback: خرید وی پی ان

 288. Pingback: best web development services hyderabad

 289. Pingback: خرید اکانت وی پی ان

 290. Pingback: خرید vpn پر سرعت

 291. Pingback: خرید وی پی ان

 292. Pingback: اکانت وی پی ان

 293. Pingback: 2 bedroom flats for sale in nigeria

 294. Pingback: خرید vpn برای ویندوز

 295. Pingback: خرید وی پی ان پر سرعت

 296. Pingback: heavy haul transport

 297. Pingback: google games

 298. Pingback: اکانت وی پی ان

 299. Pingback: iPad Air remonts

 300. Pingback: statement hats

 301. Pingback: Travel Accessories

 302. Pingback: Parfum Vergelijk

 303. Pingback: hondas for sale boise

 304. Pingback: W88 Thai

 305. Pingback: فیلم سکسی ایرانی

 306. Pingback: podcast

 307. Pingback: analnaja masturbacija forum

 308. Pingback: خرید vpn

 309. Pingback: youtube downloader online free

 310. Pingback: فیلم سکسی

 311. Pingback: dominatrix

 312. Pingback: nyc

 313. Pingback: ww88

 314. Pingback: خرید vpn ایفون

 315. Pingback: خرید وی پی ان

 316. Pingback: خرید vpn

 317. Pingback: ارور 1009

 318. Pingback: sex toys

 319. Pingback: wave soldering machine manufacturer

 320. Pingback: نصب فیلتر شکن اندروید

 321. Pingback: وی پی ان میکرز

 322. Pingback: خرید vpn برای ویندوز

 323. Pingback: خرید وی پی ان پر سرعت

 324. Pingback: masturbators

 325. Pingback: male sex toys

 326. Pingback: خرید اپل ایدی

 327. Pingback: خرید فیلترشکن

 328. Pingback: Celebrities

 329. Pingback: indian take out

 330. Pingback: what supplements to take to gain muscle

 331. Pingback: Tagging

 332. Pingback: Reflow oven manufacturer

 333. Pingback: USB Flash Drive

 334. Pingback: apps download for windows 8

 335. Pingback: app download for windows

 336. Pingback: personalised gadgets stockport

 337. Pingback: auction lab equipment

 338. Pingback: pc games free download full version for mac

 339. Pingback: Tycoon Games free download for pc

 340. Pingback: eBay accounts for sale

 341. Pingback: custom usb flash drive

 342. Pingback: USB Flash Drive Factory

 343. Pingback: smt reflow oven

 344. Pingback: SNSG

 345. Pingback: leaflet distribution jobs

 346. Pingback: Gucci

 347. Pingback: live healthier with natural remedies

 348. Pingback: Moving company in frederick MD

 349. Pingback: Dave's Original Mild Chili Recipe

 350. Pingback: Buy Singapore Property

 351. Pingback: bcom result 2018

 352. Pingback: Gift Ziez

 353. Pingback: Weddings for couples

 354. Pingback: Lighting and nutrition for growing Marijuana

 355. Pingback: playing in water with boats

 356. Pingback: best dumps vendor

 357. Pingback: everything you need for your pets

 358. Pingback: bitcoin basics

 359. Pingback: kalendar na 2015 i 2016 gody

 360. Pingback: Shanghai

 361. Pingback: canadian web hosting

 362. Pingback: Furniture Assembly

 363. Pingback: mens tees

 364. Pingback: sex toy kits

 365. Pingback: naga poker

 366. Pingback: Directorio Empresarial

 367. Pingback: Balloon store

 368. Pingback: فني ستلايت الكويت

 369. Pingback: تحميل برنامج

 370. Pingback: تحميل اغنية بحبك انا عمرو دياب

 371. Pingback: max vibrating dildo

 372. Pingback: adam and eve thrusting vibrator

 373. Pingback: how to choose the best dildo

 374. Pingback: betebet

 375. Pingback: dolandiricilar

 376. Pingback: TV wall installation in DC

 377. Pingback: reclaimed wood stairs

 378. Pingback: סרטי סקס

 379. Pingback: trahnet video voland seks

 380. Pingback: Keuken inspiratie

 381. Pingback: infinst_autol.exe

 382. Pingback: maxilofacial chile

 383. Pingback: home inspection 32127

 384. Pingback: T.V. Recycling

 385. Pingback: Brazzers big tits

 386. Pingback: Importar de china

 387. Pingback: coffee pure brands

 388. Pingback: otvaracie hodiny

 389. Pingback: coffees pure kona

 390. Pingback: coffee kona store

 391. Pingback: coffee lion kona blends

 392. Pingback: Dirt Bike Games free download for pc

 393. Pingback: pc app for windows 8

 394. Pingback: coffee beans

 395. Pingback: coffee gourmet kona store

 396. Pingback: hualalai kona coffee beans

 397. Pingback: Dolce & Gabbana Light Blue Eau de Toilette 25ml

 398. Pingback: vintage collectibles

 399. Pingback: coupon code

 400. Pingback: Adam & Eve Body Positive Reviews

 401. Pingback: Farming simulator 2019 mods

 402. Pingback: WATCH US NETFLIX ABROAD

 403. Pingback: Dallas Office Furniture

 404. Pingback: pcb BOM quote

 405. Pingback: Domains

 406. Pingback: خرید فیلترشکن اینستاگرام

 407. Pingback: free instagram followers

 408. Pingback: things to do in lisbon

 409. Pingback: fashion

 410. Pingback: دانلود next vpn برای اندروید

 411. Pingback: Seguro de Gastos Medicos Mayores

 412. Pingback: Used Blood Gas/Electrolyte Anlzrs. for sale in 38|used-line

 413. Pingback: jimmy choo

 414. Pingback: 團購

 415. Pingback: 60124

 416. Pingback: Digital Caliper

 417. Pingback: iptv channels

 418. Pingback: demasiado corazon testo

 419. Pingback: voyance tarot

 420. Pingback: watch bbc iplayer abroad

 421. Pingback: فیلتر شکن اندروید

 422. Pingback: vibrators

 423. Pingback: sexual challenge

 424. Pingback: goggle news

 425. Pingback: Recarga de Extintores

 426. Pingback: apk downloader

 427. Pingback: pop-music

 428. Pingback: Garo Kassabian

 429. Pingback: 2019

 430. Pingback: دانلود سریع سایفون

 431. Pingback: seo consultant

 432. Pingback: Neha Tyagi Jaipur Escorts Services

 433. Pingback: Aliya Sinha Jaipur Escorts Call Girls Services

 434. Pingback: Bangalore Companion Escorts Services

 435. Pingback: Dhruvi Jaipur Escorts Call Girls Services

 436. Pingback: Drishya Jaipur Escorts Girls Services

 437. Pingback: Heena Khan Bangalore Escorts Services

 438. Pingback: Jiya Malik Jaipur Call Girls Escorts Services

 439. Pingback: Puja Kaur Jaipur Escorts Services

 440. Pingback: Rozlyn Bangalore Female Escorts Services

 441. Pingback: Sapna Chaudhary Bangalore Escorts Services

 442. Pingback: Selly Arora Independent Bangalore Escorts

 443. Pingback: RUBEENA RUSSIAN BANGALORE ESCORTS SERVICES

 444. Pingback: Enjoy With Jaipur Escorts Services Tanisha Walia

 445. Pingback: Bristy Roy Independent Bangalore Escorts Services

 446. Pingback: Sruthi Pathak Bangalore Female Escorts Services

 447. Pingback: Bangalore Escorts Services Sneha Despandey

 448. Pingback: Honey Preet Independent Bangalore Escorts

 449. Pingback: Radhika Apte Model Bangalore Escorts Services

 450. Pingback: Devika Kakkar Goa Escorts Services

 451. Pingback: Diana Diaz Goa Independent Escorts Services

 452. Pingback: Eva J Law Goa Escorts Girls Services

 453. Pingback: Rebecca Desuza Goa Independent Escorts Services

 454. Pingback: Yamini Mittal Independent Escorts Services in Goa

 455. Pingback: Simmi Mittal Kolkata Escorts Services

 456. Pingback: Kolkata Escorts Services Ragini Mehta

 457. Pingback: Navya Sharma Independent Kolkata Escorts Services

 458. Pingback: Elisha Roy Goa Independent Escorts Services

 459. Pingback: Alisha Oberoi Independent Escorts in Kolkata

 460. Pingback: Diksha Arya Independent Escorts Services in Kolkata

 461. Pingback: Fiza Khan Kolkata Independent Escorts Services

 462. Pingback: Ruchika Roy Kolkata Escorts Call Girls Services

 463. Pingback: Ruby Sen Kolkata Independent Escorts Services

 464. Pingback: Divya Arora Goa Independent Escorts Services

 465. Pingback: Simran Batra Independent Escorts in Kolkata

 466. Pingback: Ashna Ahuja Escorts Services in Kolkata

 467. Pingback: Sofia Desai Independent Escorts Services in Goa

 468. Pingback: Goa Escorts Services Drishti Goyal

 469. Pingback: Mayra Khan Female Escorts Services in Kolkata

 470. Pingback: Trully Independent Bangalore Escorts Services

 471. Pingback: Ambika Ahuja Jaipur Escorts Services

 472. Pingback: Sruthi Pathak Independent Escorts in Bangalore

 473. Pingback: مه پاش خانگی

 474. Pingback: قیمت کولر آبی 35000

 475. Pingback: Vrije tijd

 476. Pingback: versace

 477. Pingback: Dubstep edm music

 478. Pingback: Flete marítimo

 479. Pingback: Desarrollo Web

 480. Pingback: イケメン

 481. Pingback: namntavkor

 482. Pingback: aerial lift rental miami

 483. Pingback: healthy lifestyle options

 484. Pingback: marijuana and hemp products

 485. Pingback: cheap flights and travel destination recommendations

 486. Pingback: Bootcamp irving

 487. Pingback: xxx teen

 488. Pingback: infant joy traduzione

 489. Pingback: girls do porn

 490. Pingback: PHP scripts

 491. Pingback: Viral Video

 492. Pingback: suction cup base dildo

 493. Pingback: lace bodydoll lingerie

 494. Pingback: large butt plug

 495. Pingback: cordless wand massager

 496. Pingback: huge dildo review

 497. Pingback: bbw dildo

 498. Pingback: roupas em atacado

 499. Pingback: Parallel Profits Review

 500. Pingback: forexsignals

 501. Pingback: web designer in queens ny

 502. Pingback: Cartier Heren parfums

 503. Pingback: interior designer in delhi

 504. Pingback: javsearch.mobi

 505. Pingback: adam and eve vibrator challenge

 506. Pingback: sextoys

 507. Pingback: De Slimste Mens Ter Wereld

 508. Pingback: best wedding photographer

 509. Pingback: make the world a better place

 510. Pingback: تسليك مجاري بالكويت

 511. Pingback: Live casino singapore

 512. Pingback: lovelife cuddle massager

 513. Pingback: vibrator reviews

 514. Pingback: bullet sex toys

 515. Pingback: silicone recharge bunny

 516. Pingback: BEST FOREX SIGNALS

 517. Pingback: 英国伦敦华人微整形

 518. Pingback: Ghana free advertising

 519. Pingback: diseño Web en cordoba

 520. Pingback: buy soundcloud plays

 521. Pingback: Crossbody bags

 522. Pingback: Lap dat camera quan sat

 523. Pingback: kids jiu-jitsu

 524. Pingback: which is the best mobile app development company in india

 525. Pingback: Macbook repair

 526. Pingback: Hermosa Surfboard

 527. Pingback: what time does the store open

 528. Pingback: dermaroller acne

 529. Pingback: unix job opportunities

 530. Pingback: bullet vibrator

 531. Pingback: adam and eve massager

 532. Pingback: Electronic assembly services

 533. Pingback: медицинский английский словарь

 534. Pingback: croton taxi

 535. Pingback: get instant ebooks now

 536. Pingback: sex position pillow

 537. Pingback: how to use penis pump

 538. Pingback: silicone vibrator

 539. Pingback: خرید ساکس

 540. Pingback: the best way to prepare beef shanks

 541. Pingback: cumming dildo

 542. Pingback: christian dating made easy

 543. Pingback: thrusting

 544. Pingback: glass anal toy

 545. Pingback: sex toys for her

 546. Pingback: providing you with financial solutions

 547. Pingback: strap on corset

 548. Pingback: adam and eve top dildos

 549. Pingback: destiny boosting service

 550. Pingback: סקס

 551. Pingback: Startup

 552. Pingback: i-phone cases

 553. Pingback: agen sabung ayam

 554. Pingback: check this

 555. Pingback: preventivo sito web

 556. Pingback: sexleketøy

 557. Pingback: Free tekashi69 by machuelo el bibliotecario

 558. Pingback: tubidy mp3

 559. Pingback: Jean-Louis Crozier critiques de produits

 560. Pingback: bmw vin decoder

 561. Pingback: Adult dating in india

 562. Pingback: Vaporart

 563. Pingback: Las Vegas Best Argentine Empanadas

 564. Pingback: Agencia Webcam

 565. Pingback: play raging rhino

 566. Pingback: Pay someone to take my online class

 567. Pingback: vibrating underwear

 568. Pingback: bedroom toys for couples

 569. Pingback: ejaculating dildo

 570. Pingback: info sec

 571. Pingback: latest bollywood news

 572. Pingback: insurance tips

 573. Pingback: scr888

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super