23 Ekim Salı , 2018

STK, Şehit Yakınları ve Gaziler Yemekte Biraraya Geldi

Haber: Eren Varlı

Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı etkinlikleri kapsamında sivil toplum kuruluşları ile şehit yakınları ve gaziler için bir yemek programı düzenlendi.

Erzincan Kulem Parkta gerçekleştirilen organizasyona Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, , Ankara’dan ilimize gelen üst düzey bürokratlar, İlimizde ve il dışında faaliyet gösteren dernek temsilcileri, Kamu Kurum müdürleri, Şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Tüm şehitler için Erzincan Cami Kebir İmam hatiplerinden Erdoğan Seren tarafından okunan Kuran Tilaveti sonrası il müftüsü Yavuz Karabayır tarafından dua edildi. Erzincan Belediyesinin yapmış oldukları çalışmaların gösterildiği slayt sunumu ardından açılış konuşmasını yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy açıklamasında; “Güneşin doğduğu, İpek yolunun geçtiği, medeniyetlerin kurulduğu, Anadolu’nun ilk fatihi Alpaslan’ın komutanlarından Mengücek Gazi’nin beyliğini kurduğu, Safevi Devleti’nin tohumlarının atıldığı, şanlı Yavuz’un otağını çattığı, Erzurum Kongresi’ne giden Mustafa Kemal Paşa’nın konakladığı, Ankara’daki ilk meclise yiğit evlatlarının katıldığı can Erzincan’ımızın düşman işgalinden kurtarılışının 100. Yılını kutluyor olmanın engin mutluluğunu hep birlikte bir kez daha yaşıyoruz. Düşüncesine iman edenlerin neslinden geliyorlar. Bir toprak parçasını vatan yapan inançta tam olarak budur. Bu Vatan uğrunda dünden bugüne canlarını feda eden tüm şehitlerimize rahmet gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum.

Son olarak, bu kadim topraklarda ezelden ebede yürürken bize bu cennet vatanı bırakan atalarımıza söz veriyoruz ki daha çok çalışacağız, ülkenin her karış toprağını alın terimizle sulayacağız, kınayanların kınamasından korkmadan inanacağız ve inandığımız yolda tereddütsüz yürüyeceğiz. Bir kutsal emanet olarak aldığımız bu vatanı en ileri seviyeye taşımanın görevimiz olduğunun bilincindeyiz. Ayrıca “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu” ilahi hikmet gereği ilimde, kültürde ve sanatta ileri medeniyetler seviyesini aşacağız.

Tüm bu çalışmalarımızda gayret bizden yardım Allah’tandır. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar hoş geldiniz diyor, şehrimizin kurtarılışının 100. Yılını kutluyor hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Daha sonra konuşmalarını yapan Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise konuşmaların da; ““Şanlı tarihimiz, milletimizin bağımsız ve hür yaşamak uğruna yaptığı inanılması güç mücadelelere ve savaşlara sahne olmuş nice kahramanlık destanları ile doludur. Erzincan’ımızın kurtuluşunda da kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle tek yürek olan binlerce insanımız kahraman ordumuz ile birlikte işgale ve zulme karşı yiğitçe mücadele ederek 13 Şubat 1918 tarihinde ilimizi işgalcilerden temizlemiştir. Bugün bizlere düşen en önemli görev, ecdadımızın tarihe yazdığı kahramanlık destanlarından ve yaşadığımız tarihi süreçlerden ders alarak birlik ve beraberlik içerisinde eğitimden sağlığa, ekonomiden sanayiye, tarımdan altyapıya kısaca her alanda ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği yüksek medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak, halkımızın huzurlu, güvenli ve müreffeh bir yaşam sürmesi için var gücümüzle çalışmaktır” dedi.

Konuşmaların ardından kurtuluş günü spor etkinliklerinde dereceye giren kişi ve kulüplere madalya ve kupaları verildi. Program katılımcılara verilen ikram ile sona erdi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super