23 Ekim Salı , 2018

Sulama Desteğinde Son Gün 1 Mart  

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi hakkında uygulama rehberi yayınlandı.

Söz konusu destek ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada; “Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkındaki 2017/48 Nolu Tebliğ 07.12.2017 tarih ve 30263 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Destekleme konuları;

Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması, Tamburlu sulama sistemi kurulması, Güneş enerjili sulama sistemi kurulması.

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılması, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyini yükseltilmesi amaçlanmakta.

Çiftçilerimiz Müracaatlarını 01.01.2018 tarihi itibarıyla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğüne (Ek Bina) yapabilirler. Müracaat süresi 60 gün olup 01 Mart 2018 tarihi mesai bitiminde sona erecektir. Su ve Toprak Analizi yapılması, Sulama Projesinin hazırlanması gibi süreçlerin zaman alması nedeniyle müracaatların son haftaya bırakılmaması önem arz etmektedir.

Başvuru sahipleri;

1-)Bakanlık tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmalıdır.

2-) Gerçek ve Tüzel Kişiler müracaat edebilir. Tüzel kişilikler için ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartı ile tüzel kişilik olarak başvurabilir.

3-)Sulama kooperatifleri, tarımsal kalkınma kooperatifleri, tarım kredi kooperatifleri ve sulama birlikleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden on yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.

Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, belirlenen tutarın KDV hariç %50’si hibe yoluyla verilecek olup toplam tutar (KDV hariç) 1.000.000.-TL’yi geçmeyecektir. Bedelin aşan kısmı yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super