19 Aralık Çarşamba , 2018

Tarihi Erzincan Lisesi Mezunları Pilav Gününde Buluştu

1905 yılında kurulan tarihi Erzincan Lisesi’nin eski ve yeni mezunları pilav gününde buluştu.Erzincan’ın en eski tarihi lisesi Erzincan Lisesi mezunları pilav gününde buluştu. Yoğun bir katılımla Türkiye’nin çeşitli illerden yıllar sonra mezun oldukları liseye gelen mezunlar eski günleri yad etti. Düzenlenen etkinlikte duygu dolu anlar yaşandı.
Türkiye’ye akademisyenler, öğretmenler, doktorlar ve başarılı birçok insan kazandıran Erzincan Lisesi mezun vermeye devam ediyor. Gerçekleştirilen etkinliğe Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Erzincan Baro Başkanı Av. Adem Aktürk, Erzincan Lisesinin ilk en eski mezunu Prof.Dr. Cemal Aytemiz, Turan Baba lakaplı eski mezun Turan Yılmaz, Eczacı Salıy Baydemir, Erzincan Lisesi’nin yeni ve eski mezunları katıldı…Erzincan Lisesi bahçesinde gerçekleştirilen pilav gününün açılış konuşmasını Erzincan Lisesi Müdürü İbrahim Salar yaptı.
Salar yaptığı açıklamasında; “Bizimle birlikte okulumuza sahip çıkmaya bu bebeğin elini hiç bırakmamaya azmetmişsiniz zaten. Arkamda bu gücü hissetmenin huzuru ve gururuyla doluyum. Bu iletişim bazı gerçekleri bizlere gösterdi. Bizim tek isteğimiz hayatta ki en büyük eserimiz olan çocuğumuzdan tek beklentimiz gurur duyacağımız birer birey olmaları değimlidir? Başarılı ve gurur duyulan bir insan olmak iyi bir üniversite ya da güzel bir bölümle mi oluyor. Bu mudur insanları değerlendirme kriterimiz. Yoksa ne kadar insan olduğumudur bizim için önemli olan. İyi birer insan olmak için gerekenleri öğrenmenin zamanı geldi. Geç kalmadan eğitimciler olarak sizlerden bu konuda destek bekliyoruz. Son olarak ben hepinizin doğru bildiğini yaparak haksızlıklara göğüs gererek hayatta başarılarla bizleri gururlandığınızı biliyorum. Hayatın rövanşı yok. Bunu sizler daha iyi talim ettiniz. Bundan sonra sizin gayeniz nice başarılı talepler yetiştirmektir. Bayrağa ve vatana dönük olarak. Kuruluşu 1905 yılı olarak tescil edilen bu büyük çınara okulumuza hoş geldiniz” dedi.
Daha sonra konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün açıklamasında; “Başlangıçlar güzeldir. Ama bitişler zordur. Tanışmalar heyecan vericidir. Ayrılıklar ise acı verir insana. Çünkü ya kırılan kalbinizin bir parçasını bıraktınız orada. Ya da çok güzel anılarla ayrıldınız oradan tabi ki sizler hayat defterinizin bir sayfasını burada kapatıp yeni limanlara yelken açtınız. Sizler mevsimlik açan çiçekler gibi burada çiçek açtınız. Ondan sonra yurdun farklı güzel yerlerine gittiniz. Ama çok iyi biliyorum ki sizler yeni açan çiçeklere de imkân ve fırsat tanıdınız. Tabi ki uzun yıllar sonra bir araya gelmek ve beraber olmak kesinlikle şunu çok iyi bilmenizi istiyorum ki zamanında burada sizler vardınız bugün bizler varız yarın da bu bayrağı başka arkadaşlar devralacaktır. Ama biz bu mümbit coğrafyanın çok güzel bir köşesi olan devletine vatanına milli ve manevi değerlerine sahip çıkan insanları yetiştiren bu bahçeyi kesinlikle susuz bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.
Daha sonra konuşan Turan Yılmazise açıklamasında; Biraz zamana saygı duyduğum için, Erzincan’ı ve memleketimi çok sevdiğim için sizleri sevdiğim için hiç kopmadım. Orta bire 1956 yılında başladım. O günden bugüne kadar arkadaşlarımla öğretmenlerimle zamanımı en iyi şekilde değerlendirdim. Bugün evde organize dediği zaman mutlu oluyorum. Arkadaşlarıma haber verdiğimde de yalnız sınırlar değil yurtdışından arkadaşlarda gelip buraya beraber oluyorlar. Bu mutluluğu yaşıyoruz. Bu sıraların hakkını vermek bu sıraların yüceliğini anlatmak çok zor. Bizler başarıdan başarıya ulaşan bu liseli öğrencileriz. Ben kendi eğitimim başladığında öğretmenimle bu başarıya adımı atmaya başladık. Mezun olan tüm arkadaşlarımın hepsi meslek sahibi. Ülkesine en iyi şekilde hizmet eden bu hizmeti de en iyi yerine getiren arkadaşlarla beraber olduk. Anlatsak o kadar çok şey var ki ben şuan duygu doluyum. Hepinize en güzel günleri beraber geçirmeyi diliyorum” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.
Erzincan Lisesi’nin en eski mezunu Prof.Dr. Cemal Aytemiz yaptığı açıklamasında; Tabi Erzincan Lisesi mezunu olarak her zaman iftihar etmiş bir insanım. Erzincan Lisesi çok büyük bir lisedir. Biz orta mektep talebesiyken 1946-47 yıllarında lise yoktu. Hep bir karabasan gibi Trabzon’a mı? Erzurum’a mı? gideceğiz nerede okuyacağız diye. 1948 yılında Başbakan olan hemşerimiz Şemsettin Günal beyefendinin emirleriyle Erzincan Lisesinin açılma haberi gelince bütün yük omuzlarımızdan kalktı” diyerek Erzincan Lisesinin geçmişinde ki tüm öğretmenlerin can siper hane eğitimler verdiğini belirtti. Yapılan konuşmalarının ardından tüm mezunlar hep birlikte yemek yiyerek anılarını tazelediler.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super