19 Kasım Pazartesi , 2018

Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullananlar Ödüllendirildi

 

Haber: Eren Varlı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu iş birliğiyle düzenlenen “Dilimiz Kimliğimizdir” başlıklı Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışma’sında dereceye girenler düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu iş birliğiyle düzenlenen “Dilimiz Kimliğimizdir” başlıklı Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışma’sında Erzincan’da dereceye giren öğretmen ve öğrenciler ödüllerini Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün elinden aldı.

Erzincan Bilim ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen tören öncesi konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün açıklamasında;  “Bugün burada bir araya gelmemizin sebebi Milli Eğitim Bakanlığımızla Türk Dil Kurumunun ortaklaşa olarak tertip etmiş oldukları ilimiz kimliğimizdir başlığı altında öğretmenler arası makale yarışması, öğrenciler arası deneme yarışması neticesinde dereceye giren öğretmen arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize ödüllerini vereceğiz. Tabi ki kimlik nedir? Sorusunu sorduğumuz da edebi yönden kimlik birçok toplumun kendine özgü düşünme ve yaşama biçimidir. Toplumu dolayısıyla kendine özgü düşünme ve yaşama biçimi dediğimizde bunun içerisine dil de giriyor ve çok önem arz ediyor. Dil örf gelenek ve kültür bunların içerisindedir. Milli Eğitim Bakanlığı bu meyanda dilin yozlaşmasını önlemek ve dilimizi bu konuyla ilgili olarak milli şuuru pekiştirmek adı altında tertip etmiş olduğu bu yarışma tüm Türkiye’de olduğu gibi okulumuzda öğretmenlerimiz ve idarecilerimizle öğrencilerimiz tarafından netice olarak 31 Ekim 2017 de kaleme alınan ve okullarda ilk üçe giren eserlerin o dereceye namzet olan eserler milli eğitim müdürlüğümüze geldi. Bunların içerisinden arkadaşlarımız komisyonumuz tarafından titizlikle değerlendirilerek dereceye giren eserler belirlendi. Bu dereceye giren eserlerde de konu çok önemlidir. Ödül olarak maddi ödül de çok önemli ama kimliğimiz olan dilimizin yozlaşmadan arındırılması milli şuur ve bilinci daha üst noktalara getirilmesi, Türkçe sevgisinin pekiştirilmesi bizim için aslında en önemli ve anlamlı olan bu idi. Ama neticesinde makale yarışmasında ilimizde dereceye girenlere bakanlığımız birincilere 3 Bin TL, ikincilere 2 Bin TL, üçüncülere Bin 500 TL ile maddi yönden ödüllendirildi. Öğrencilerimize ise birincilere 2 bin TL, İkincilere Bin 500 TL, üçüncülere Bin TL maddi ödül olarak verildi” diyerek ayrıca gönderilen katılım ve kitap paketlerini de kendisinin vereceğini belirtti.

Yapılan konuşmanın ardından Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, öğretmenlerde makalelerde dereceye giren Birinci Gani Ertaş, İkinci Hatice Aslı Doğan ve Üçüncü Ceyda Karaca Kıvrak’a katılım belgelerini ve kitap paketlerini verdi.  Daha sonra deneme dalında dereceye giren öğrencilerden Birinci Meltem Yoğurtçu, İkinci Mualla Coşkun, Üçüncü Merve Sultan Küçük belgelerini ve kitap paketlerini aldılar.

Diğer Haber

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Anıldı

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle gerçekleştirilen anma ekinlikleri …

Watch Dragon ball super