21 Kasım Çarşamba , 2018

Vali Arslantaş, Geçen Bir Yılını Değerlendirdi

Erzincan Valisi Ali Arslantaş Erzincan’daki 1 yıllık görev sürecini değerlendirdi . Özsoz Gazete Sahibi Gazeteci yazar Kâzım Erdem Özsoy’unda katıldığı toplantıda Erzincan Valisi Ali Arslantaş Erzincan’ın geldiği noktayı ve yapılması planlanan projeleri değerlendirdi. rzincan Valisi olarak görev yaptığı 1 yılı değerlendiren Arslantaş özellikle terörle mücadele ve FETÖ davalarına değindiErzincan Valisi Ali Arslantaş Erzincan’daki 1 yıllık görev sürecini değerlendirdi ve düzenlenen programla basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gerçekleşen programa Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Barış Yalçınkaya, Özsoz Gazete sahibi Gazeteci yazar Kâzım Erdem Özsoy, Kazankaya Gazetesi Sahibi Mustafa Özsoy ile yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.
Erzincan Valisi Ali Arslantaş geçen bir yılını değerlendiren bir toplantı düzenleyerek güvenlik tedbirlerine ve Ankara’ya yönelik projelere dikkat çekti.
Erzincan gündemi ile ilgili yapılan değerlendirme ve fikir alışverişinde bulunulduktan sonra Erzincan Valisi olarak görev yaptığı 1 yılı değerlendiren Arslantaş özellikle terörle mücadele ve FETÖ davalarına değindi.
Arslantaş terörle mücadelede hiçbir emniyet mensubunun zarar görmediğini belirterek kararlı adımlarla mücadele edildiğini ifade ederek eğitimden, sağlığa, köy yollarından, içme suyu şebekelerine, Erzincan’a kurulacak olan hipodroma kadar yapılan yatırımlar ve çalışmaları anlattı.
Arslantaş konuşmasında; “2017 yılı içerisinde İlimiz kırsalında yapılan planlı çalışmalar neticesinde güvenlik kuvvetleri insiyatifinde BTÖ mensupları ile 3 kez sıcak temas sağlanmış ve 5 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Bu çalışmalar kapsamında arazide yapılan arama tarama faaliyetleri neticesinde LPG kullanılmak suretiyle Diyarbakır’da imal edilerek sabotaj/saldırı amaçlı İlimize nakledilen ve Kemal ilçesi Maksutuşağı köyü, Zovar yaylası mevkiinde çalılık içerisine gizlenmiş 2 adet el yapımı patlayıcı güvenlik kuvvetlerince ele geçirilerek imha edilmiştir. İlimiz Refahiye İlçesinde BTÖ mensuplarınca Olgunlar Köyü mevkiinde BTC Boru Hattına EYP ile saldırı düzenlenmiştir. Ayrıca Milli Güvenlik Kurulunca Devletin Milli Güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara mensubiyeti, iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle Olağanüstü Hal Kanunu kapsamındaki Kanun Hükmünde Kararnameler ile İlimizde faaliyet yürüten 3 adet özel eğitim kurumu, 1 adet Ortaöğretim öğrenci yurdu, 1 adet Yükseköğretim öğrenci yurdu, 1 adet TV vericisi, 2 adet radyo istasyon vericisi, 1 adet Vakıf ve 5 adet Dernek kapatılmıştır. İl Özel İdaresi hizmet alanında; 531 köy, 396 mezra olmak üzere toplam 927 yerleşim biriminde 44.494 kişi ve 3.616,30 km yol bulunmaktadır.
KÖYDES programından sağlanan ödenekler ve İl Özel İdaresi bütçesinden yapılan yatırımlar sonucunda; Kırsal nüfusun tamamı şebekeli içme suyundan, yüzde 94’ü asfalt yollardan faydalanmaktadır. 2017 yılı Özel İdare yatırım programında yer alan; 36 adet sulama, 32 adet kanalizasyon, 39 adet köy sosyal tesisi, 106 adet köy yolu, 55 adet içme suyu projesi olmak üzere, toplam 268 adet projenin tutarı 17.673.943 TL’dir.
2017 yılı KÖYDES yatırım programında yer alan; 11 adet sulama, 19 adet kanalizasyon, 63 adet köy yolu, 38 adet içme suyu projesi olmak üzere, toplam 131 adet projenin tutarı 19.750.203 TL’dir.
2017 yılı içerisinde halihazırda 12 km II.kat asfalt sathi kaplama uygulaması yapılmış olup, yıl sonuna kadar 91,7 km I.kat asfalt sathi kaplama, 117,9 II.kat asfalt sathi kaplama uygulaması planlanmıştır. Yatırımların toplam tutarı 14.410.000 TL’dir.
Okul öncesi, ilk ve orta öğretimde; 273 okul ve 77 anasınıfında 3.386 öğretmen görev yapmakta ve 40.771 öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir. Öğretmen başına 12,04 öğrenci, derslik başına 16,62 öğrenci düşmektedir. İlimizde eğitim için gerekli derslik ihtiyacı giderilerek ikili eğitim uygulamasına son verilmiş ve tamamen tekli eğitime geçilmiştir.
Okul öncesi eğitimde 3,4 ve 5 yaş gruplarında ilimiz Türkiye’de ilk sıradadır. Okul öncesi eğitim okullaşma oranı yüzde 97,51’dir.
Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri: Besicilik ve seracılık organize sanayi bölgelerinin kuruluş işlemleri başlatılmıştır. Besi OSB için 236 girişimci, sera OSB için 110 girişimci müracaat etmiş, hazırlanan başvuru dosyaları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ulaştırılmıştır.
Besi TDİ OSB’nin kuruluş işlemlerine ilişkin ilgili bakanlıkların temsilcilerinden oluşturulan heyetin çalışmaları devam etmekte olup 3 Temmuz 2017 tarihinde heyet tarafından İlimize gerçekleştirilen ziyareti müteakiben besi TDİ OSB’nin ÇED raporu hazırlanması aşamasına geçilmiştir. Ergan Dağı ana pistinin bitişiğinde bulunan ve suni karlama maksadıyla kullanılan göletin bulunduğu bölgeden gondol alt istasyonun bulunduğu mevkiye kadar yeni pist yapımı ve yapılacak olan pistin suni karlama sistemi için 2017 yılında 5.500.000,00 TL ödenek tahsis edilmiştir” dedi…. Haber: Enes Sevilir

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super