13 Aralık Perşembe , 2018

Veteriner Hekim Bakıcı, uyardı

Hazar Veterinerin İşletmecisi Veteriner Hekim Bülent Bakıcı , kış mevsiminde hayvanları ahırlara sokmadan önce bazı önlemlerin alınması gerektiğini belirterek, üreticinin zarara uğramaması için önerilerin mutlaka dikkate alınması gerektiğini söyledi.
Havaların soğumasıyla beraber hayvanlar meralardan dödü. Erzincan gibi bir yer de hayvanlar ahırlarda uzun süre kalabiliyor. Meralardan gelerek ahırlara, kapalı ortamda yaşamaya başlayan hayvanlarda Hazar Veterinerin İşletmecisi Veteriner Hekim Bülent Bakıcı , kış mevsiminde hayvanları ahırlara sokmadan önce bazı önlemlerin alınması gerektiğini belirterek, üreticinin zarara uğramaması için önerilerin mutlaka dikkate alınması gerektiğini söyledi.
Havaların soğumasıyla beraber hayvanlar meralardan dödü. Erzincan gibi bir yer de hayvanlar ahırlarda uzun süre kalabiliyor. Meralardan gelerek ahırlara, kapalı ortamda yaşamaya başlayan hayvanlarda dikkat edilmesi gereken önemli hususlar, üreticinin kazancını belirliyor. Veteriner Hekim Bakıcı, hayvanların hem ahıra girişlerinde hem ahırdaki bakımlarında bazı hususlara değinerek uyarılarda bulundu.
Özellikle parazitlere karşı hayvanların ilaçlanması gerektiğini vurgulayanVeteriner Hekim Bakıcı, “İçinde bulunduğumuz kış mevsimi nedeniyle hayvanlar ahırlara girdi. Hayvanlar ahırlara yerleştirmeden önce yapılması gerekenler oldukça önemliydi. Bazı yapılması gerekenler ise, mutlaka kıl kurdu, şerit ve kepenek parazitleri için hap içirilmesi gerekiyor. Şap aşısı gibi aşıları da mutlaka yapılmış olması lazım. Meralardan gelen hayvanlar da dış parazitlerde önemli. Ahırlar ve hayvanın kendisi dış parazitlere karşı ilaçlama yapılmalıdır. Kış mevsiminde besleme de ayrı bir öneme sahip. Hastalıkların önüne geçebilmek için tek yönlü beslemeden kaçınılmalı, hayvanın ihtiyacına göre vitamin ve minareleri yiyeceklerinden eksik edilmemesi gerekmektedir.” dedi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super