18 Kasım Pazar , 2018

Yangılarla Mücadelede Su Tankerli Traktör İtfaiye Dönemi

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Erzincan’da orman yangınlarıyla müdahalede kullanılmak amacıyla 10 adet su tankeri gönderildi. Özellikle itfaiyenin ulaşmakta zaman aldığı ve güçlük çektiği orman yangını tehlikesi olan bölgelerinde traktör eşliğinde kullanılacak tankerler köylüleri sevindirdi. Hızlı ve etkin mücadele de kullanılacak olan motorlu tankerlerin eğitimi teslim edilen köylerin muhtarlarına verildi.
Bizler Gelene Kadar Yangının Büyümesini Yayılması Engellenecek
Tankerlerin teslimi sırasında konuşan Erzincan Orman İşletme Müdür Yardımcısı Hüsnü Çelik yaptığı açıklamasında;
“Orman yangınlarına daha hızlı ve etkin mücadele amacıyla Orman Genel Müdürlüğü Erzincan’a 10 tane su tankeri gönderdi. Bunların 5 tanesi Erzincan İşletme Müdürlüğüne, 5 tanesi Refahiye Orman İşletme Müdürlüğüne dağıtılması üzerine buradayız. Muhtarlarımız buradalar. Muhtarlarımıza dağıtım yaptıktan sonra nasıl kullanacaklarını anlatacağız. İnşallah orman yangınları ve köy yangınları çıktıkları zaman daha hızlı daha etkin mücadele olacaktır.
Bunları köylere vermemizde ki amaç orman yangını çıktığında orada ki traktörlere bu tankerleri bağlayarak bizler gelene kadar yangının büyümesini yayılmasını engellemektedir. Yaz aylarında özellikle arazide çalışan çobanlar, araziye çıkan insanlar sigara içtiklerinde izmaritlerini söndürsünler. Yolda giderken araçtan izmarit atmasınlar. Köylü vatandaşlarımız anız yakmasınlar. Piknik yaparken ateşlerini söndürüp ormandan öyle uzaklaşsınlar” şeklinde konuştu.
Köylüye Ciddi Anlamda Çok Faydası Olacak
Tankerlerden birinin teslim edildiği Tercan ilçesi köylerinden Bağlar Köyü Muhtarı Haşim Sarıoğlu ise bu haberi aldıklarında çok sevindiklerini belirterek; “Geçen sene köyümüzde yangın çıktı. İtfaiye ye haber verdik. Orman işletme şefliği bize araçları gönderdiler ama önceden müdahale edebilseydik belki önlem alabilirdik. Bizde bu amaçlı bir şey düşündük nasıl müdahale edelim diye gerçekten yollar çok dar. Araçların geçmesi zor. Şefimiz böyle bir şey söylediğinde çok sevindik. Bunların gerçekten köylüye ciddi anlamda çok faydası olacak. Bir evde bir samanlıkta yangın çıktığında tabi ki itfaiye ye haber vereceğiz ama bizde önceden müdahale edebileceğiz. Orman İşletme Müdürlüğümüze çok teşekkür ederiz” dedi.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super