13 Aralık Perşembe , 2018

Yücel, “Erzincan Geleceğe Doğru Güçlü Adımlarla Yürüyor”

Erzincan’da kurulacak olan lojistik merkezine ilişkin çalıştay düzenlendi. Çalıştay’da Erzincan Trabzon arasında yapılacak olan demiryolu ve kurulacak olan lojistik merkezi masaya yatırıldı.

Çalıştay’a Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Yapınca, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Bülbül ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan Erzincan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Yapınca açıklamasında; “2000’li yıllardan itibaren dünyayı değiştiren gelişmeler yaşıyoruz. Dördüncü sanayi çağında artık akıllı makineler, bilgi bulutları, süper iletişim gereçleri üretim yolunu değiştirirken, üçüncü pazarlama çağında tüketim kalıplarının değiştiği sosyal medyanın global bir tüketici yarattığı günlerden geçiyoruz. Mesafeler kısalıyor. Çin bir heyula gibi Asya’yı da beraberinde zirveye taşıyor. Üretim batıdan doğuya doğru kayarken bizim de bu gelişmelere seyirci kalmamız tabii ki beklenemez. Erzincan olarak çevremize iyi bakmalı potansiyel fırsatlarımızı iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

Daha sonra konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Bülbül ise; “Erzincan-Gümüşhane -Trabzon Demiryolu Projesi ve Erzincan Lojistik Merkezi toplantısında bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Günümüzde ulaşıma yatırım yapan ülkeler geleceğine değer ve büyük bir stratejik üstünlük kazandırıyor. Bütün zamanlarda ulaşım yatırımları yüksek önem taşırken özellikle son 30 yılda ülkelerin bölgelerin ve kıtaların ekonomik rekabetinde ulaşım projeleri ve yatırımlar ön plana çıktı. Bütün sektörlerde ulaşımın tüm seçeneklerinin devasa büyüklükteki yatırımlarla rekabeti Avrupa-Asya arasında cereyan ediyor. Kısaca İpek Yolu olarak adlandırılan tarihi bu gizemli ticaret yolunu modern zamanlarda yeniden önem kazanmasıyla beraber çoklu ulaşım yatırımları da bu koridorda kıyasıya bir rekabete tutuşmuş durumda. Türkiye ekonomisini büyütmeyi ve dünyanın 10 büyük ekonomisi içerisine girmeyi hedefleyerek mega yatırımlarını gerçekleştirmektedir. İpek Yolu’nun en avantajlı ülkesi olarak da Asya ve Avrupa ülkelerini birleştiren geçiş sağlayan ve birbirine entegre eden projelere öncelikli olarak kaynak ayırmaktadır.

Bakü-Tiflis Kars Demir Yolunu denizle buluşacağı en stratejik nokta Trabzondur, Karadeniz’dir. Türkiye’nin geleceği ve ipek yolunda ki rekabet üstünlüğü için bu hatta yüksek ihtiyaç duyulmaktadır. Bakü-Tiflis Kars Demir Yolunun Karadeniz ile bağlantısının Trabzon üzerinden sağlanmasıyla Trabzon Erzincan bağlantısının da önemi artmaktadır. Osmanlı’nın son dönemine kadar uzanan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti olan Trabzon Demir Yolunun gerek bölge gerekse ülke menfaatleri için ne denli hayati olduğu gerçeği günümüzde tartışmasız kabul edilmektedir” dedi.

Ardından konuşan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ise konuşmasında; “Bugün Erzincan’da konuştuğumuz konu Trabzon Erzincan demir yolu veya hızlı treni veya lojistik Bakü-Teflis-Ceyhan boru hatları İpekyolu demiryolu hatları dünyanın en büyük üçüncü havalimanı Marmaray böyle dev projeleri konuşan bir Türkiye var. Bugün Erzincan’da Kuzey-Güney koridorunu karayolu projesini yine Trabzon’dan Erzincan’a uzanacak demiryolu projesini konuşmak için toplantı yapıyoruz. Geldiğimiz nokta çok önemli bir nokta gün geçtikçe Erzincan’ın da öneminin artığını hissediyoruz. Bu projeler hayata geçirildiği takdirde Erzincan’ın bir lojistik merkez olacağını ve Trabzon limanın da sıkışan depolama ve dağıtımın artık Gümüşhane’den de yapılamayacağını, bunun en yakın merkez olarak Erzincan olduğunu tespit edilmiş ve bu bağlamda sayın Başbakanımızın talimatlarıyla bu güzergahların açılması bu koridorların açılması Erzincan’ın bu yönde bir merkez olması açısından çok önem arz ettiğini hepimiz şahit oluyoruz” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel ise açıklamasında; “Erzincan Trabzon demiryolu, lojistik merkez ve lisanslı depoculuk faaliyetleri ile ilgili bir toplantı yapacağız. Bizim çocukluğumuz dedelerimizin bu bölgenin çocuklarının, tüccarlarının Giresun’dan Trabzon’a, oradan da İstanbul’a yolculuk hikâyelerini dinleyerek geçti. Geldiğimiz nokta itibariyle Erzincan geleceğe doğru güçlü adımlarla yürüyor. Geçmişten bu güne Erzincan çok mesafeler kat etti. Ama Erzincan tarihinin en şanslı dönemlerinden birisini yaşıyor. Sayın Başbakanımızın önderliğinde her geçen gün büyük yatırımlar alıyor. Erzincan coğrafi olarak ta büyük bir üstünlüğe sahip. Bir kavşak noktada. Erzincan Trabzon demiryolu Erzincan’da çok daha önemli fırsatlar oluşturacak. Kuzeyi güneye bağlayan karayolu ile birlikte ki 4 Kasım’da da Sayın Başbakanımız Kemaliye’de bir bağlantının temelini attı. Yani Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan karayolunun Kemaliye ayağı olan Dutluca yolunun temelini attı. Bu yolun tamamlanması ile beraber Erzincan Kuzey’den Güney’e bir kavşak. Trabzon Erzincan demiryolunun da yapılması ile birlikte Karadeniz’e açılan bir kapı. Ve hızlı tren projesi ile birlikte her anlamda bir kavşak. Biz bugün bu fırsatların daha verimli kullanılması ve değerlendirilmesi amacıyla üç başlıkta değerlendirmeler yapacağız. Birinci derecede Erzincan Trabzon demiryolunu konuşacağız. Daha sonra Erzincan’da nasıl bir lojistik, hangi standartlarda nasıl hayata geçmesi gereken bir lojistik merkez olmalı onu anlatacağız. Biz bakanlık olarak ona Gümrük ve Ticaret Merkezi diyiyoruz ve lisanslı depoculuğu konuşacağız” dedi.

En son olarak konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise; “Bundan 500 yıl önce üretimi doğu yapıyordu. Ancak 500 yıl önce bu el değiştirdi. Biz tarihin her döneminde bulunduğumuz coğrafyada bu üretimin geçtiği yolların güvenliğini sağlayarak bir zenginlik elde ediyorduk. Fakat bu zenginlik 500 yıl önce el değiştirdi. Ticaret yollarının değişmesi ile zenginlik Doğu’dan Batı’ya kaydı. Doğu 500 yıl sonra ilk defa Batı’dan rövanşı almanın eşiğine geldi. Dünya üretiminin yüzde 50’den fazlası artık doğu kısmında yapılıyor. Bunlarında deniz yollarıyla, şuan da eskimiş olan ticaret yollarıyla batı pazarına ulaşması 95 gün sürüyor. Yeni kurulacak olan demir ipek yoluyla da üretilen mamulün 13 günde batı pazarına ulaştırılacağı öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

 

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super