13 Aralık Perşembe , 2018

Erzincan Şeker Fabrikasının Bugünü ve Yarını Konuşuldu 

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Erzincan Şeker Fabrikasının özelleştirilecek olması sebebiyle,  özelleştirme sürecine ilişkin istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Konya Şeker Fabrikası Eski Genel Müdürü Yavuz Erence, önemli bilgilendirmeler yaptı.

Haber: Eren Varlı

Erzincan İl Müftülük konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayati Gürkan, Konya Şeker Fabrikası Eski Genel Müdürü Yavuz Erence, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Erkan Hatipoğlu, Erzincanlı iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını yapan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayati Gürkan açıklamasında; “Bilindiği gibi diğer şeker fabrikaları gibi Erzincan Şeker Fabrikası da 11 Nisan 2018 tarihinde Özelleştirme İdaresi tarafından ihale yöntemi ile satılacaktır. 1956 yılından bu yana şehrimizin ve bölgemizin ekonomisine katkı sağlayan fabrikamız ile ilgili özelleştirme hususu da daha önce gündeme gelmiştir. 2011 yılında Erzincan’ın da içerisinde bulunduğu 4 şeker fabrikası satıldı ve akabinde tekrar iptal edildi. 11 Nisan’da ki ihalenin akıbetini bu günden kestirmemiz mümkün değildir. Ancak bütün durumları göz önünde bulundurarak bütün tedbirleri almak durumundayız.
Odamızın son günlerde ki tek gündem maddesi şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusudur. Geçtiğimiz günlerde ihale şartnamesini alarak, özel bir otelde konu ile ilgili toplantı düzenledik. Gelinen bu noktada neler yapılması gerektiğini, izlenecek yolu tespit etmiş bulunmaktayız. Erzincan olarak bize düşen görev fabrikamıza sahip çıkmaktır. Ticaret ve sanayi odası olarak yerel dinamikleri harekete geçirerek, oluşturulacak olan ortak bir girişim ile fabrikamızın devamlılığını sağlama gayreti içerisindeyiz. Bu amaçla Ticaret Şeker fabrikasının özelleştirme sürecine ilişkin istişare toplantısı düzenlendi ve Sanayi Odası çatısı altında kurulacak bir şirket ile bu fabrikayı Erzincan’a kazandırmanın gayreti içerisindeyiz. Eğer bu fabrikayı Erzincan’a kazandıramazsak yarın o fabrikaya asgari ücret ile bir işçi yerleştirme gayreti içerisinde olacağız.
Tüccarımızın, çiftçimizin, işçimizin desteğine ihtiyacımız var. Erzincan’da birlik ve beraberlik ruhunu canlı tutarak, neler yapabildiğimizi yakın tarihte herkese gösterdik” dedi.

Daha sonra konuşan Konya Şeker Fabrikası Eski Genel Müdürü Yavuz Erence ise tecrübesine dayalı fabrikaların işleyişi ve geleceği hakkında ki ön görüsünü paylaştı. Şeker pancarının yüksek miktarda suyu ihtiyacı olduğu için üretimin doğuya doğru yöneleceğini söyledi.

Ayrıca Erzurum Şeker’inde Erzincan ile birlikte alınarak kapasitenin ve üretilen pancarın daha verimli işlenebileceği konusunda öneri de bulundu. Hükümet tarafından nişasta bazlı şekerin kullanımına sınır getirildiğini ve her üründe hangi şekerin kullanıldığına dair etiketleme yapılacağının müjdesini vererek bu çalışmaların şeker pancarının geleceğini olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.  Erence, ayrıca mevcut şeker çalışanlarının ihale sonucunda yapılacak teklifleri kabul etmeme durumlarında uygun görülen devlet dairelerinde işe alınacaklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından istişare toplantısı karşılıklı soru cevap şeklinde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayati Gürkan Moderatörlüğünde devam ederek son buldu.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super