13 Aralık Perşembe , 2018

Erzincan’da Hastaneler Arası Video Konferans Sistemi Kuruldu

Haber: Eren Varlı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Polikliniği ile Refahiye, Tercan ve İliç ilçelerinde ki hastane acil servis ve poliklinikleri arasında video konferans sistemi kuruldu.

Kurulan sistemin açılışı dün Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Sağlık İl Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Hirik, Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız ve Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahdet Gül’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Polikliniği’nde gerçekleştirilen açılışta sistemin denemesi ilçe hastaneleri polikliniklerine bağlanılarak denendi. Video konferans sistemi hakkında konuşan Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız açıklamasında; “Bu ağ sayesinde ilçe hastanelerimizin acil, yataklı servislerinde, polikliniklerinde burada ki hekim arkadaşlarımız bir hasta değerlendirmek istedikleri vakit video tele konferans sistemiyle hastanemize bağlanarak bizim hastanemizde ki uzman doktorlarımız doçentlerimize bu hastayı danışacaklar. Biz hastalarımızı Erzincan Merkez’e getirmeden orada şifa bulabilmelerini sağlayacağız. Bu sistem neden ihtiyaç duyduk? Şuanda 200’e yakın hocamız uzman doktorumuz şuanda hastanemizde kadromuzda mevcut. Biz bu uygulamayla her bir ilçemize 200 tane uzman doktor göndermiş oluyoruz. Orada ki arkadaşlarımızı başkalarını değerlendirirken 200 tane hekimin gözüyle değerlendirmelerine yardımcı oluyoruz. 2017 yılında bin 875 tane, ilçelerimizden merkezimize ambulans sevki olmuş. Yaklaşık bin 400 kadarı bunların hastanemizde yatarak tedavi edilmiş” diyerek ilçelerden yapılan nakillerin sayısının minimuma indirmeyi hedeflediklerini belirtip sistemin 7-24 hizmet vereceğinin müjdesini verdi.

Daha sonra konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise; “Hastanenin kendi işleyişi içerisinde edindiği kurumsal tecrübe ile burada hastayı kimin görmesi gerekiyorsa arkadaşlarımız bunu edindikleri kurumsal tecrübe ile ortaya koyacaklar. Bu yöntemle bütün ilçe hastanelerimizi Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin birer polikliniği haline de getirmiş oluyoruz. Her ilçemize 200 kadar uzman hekim tayin etmiş oluyoruz. İlçe ziyaretlerimiz esnasında bundan vatandaşlarımız muzdaripti. Orda ki derdine doktorlarımızın derdine deva bulamayacaklarını düşündükleri için buraya gelmeden önce bir kez daha doktorlarımız görecekler. Bu hasta mahremiyetinin saklanması açısından da burada ki kayıtlar 6 ay kadar kayıt altında tutulacaklar” diyerek sistemin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Diğer Haber

Şehit Yakınları ve Gazilerle Yemek Bir Araya Gelindi

Haber: Eren Varlı Erzincan’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle şehit yakınları ve …

Watch Dragon ball super